Konference NanoCzech Liberec představí špičkové mikroskopy Tescan. Umožňují zkoumat nanosvět

Konference NanoCzech Liberec představí špičkové mikroskopy Tescan. Umožňují zkoumat nanosvět

Kdyby svou firmu založili v Silicon Valley, natočil by o nich pravděpodobně některý z hollywoodských režisérů film. Až tak fantastický je příběh zakladatelů brněnské společnosti Tescan. Z malé firmy sídlící v provizorních prostorách vybudovali za třicet let předního světového hráče v elektronové mikroskopii. Na konci loňského roku pak majoritní podíl prodali globální investiční společnost Carlyle z USA za částku s devíti nulami na konci.

Výroba elektronových mikroskopů má v Brně dlouholetou tradici. Její základy položil v padesátých letech tým českého vědce profesora Armina Delonga. Ten dokonce za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu BS242 obdržel v roce 1958 zlatou medaili na světové výstavě EXPO v Bruselu. Delong stál rovněž už zavedení prototypu do výroby v Tesle Brno.

Po sametové revoluci navázali na brněnskou tradici elektronové mikroskopie bývalí zaměstnanci státního podniku Tesla. Do podnikání vložili své celoživotní úspory. Vzniknul Tescan odkazující na svého předchůdce přímo v názvu, složenině slov TESla a SCANning.

Špičkové mikroskopy pro špičkové vědce

Do oboru nanotechnologií vstoupil Tescan na konci devadesátých let. Přesněji v roce 1999, kdy na trh uvedl elektronový mikroskop VEGA TS5130 se zabudovaným vzdáleným režimem. Tento přístroj svým uživatelům dovolil nahlédnout do světa, kde se vzdálenosti měří na nanometry. „Naším typickým zákazníkem jsou vědecké instituce, výzkumná centra, univerzity a R&D oddělení velkých průmyslových firem. Zkoumáme jejich potřeby a přicházíme s řešeními na míru. Leckdy se jedná o vědecké výzvy nebo výzkumné chuťovky, na kterých si jinde vylámali zuby,“ říká s úsměvem Barbora Novosadová, PR manažerka společnosti Tescan a dodává, že zdravá dávka zvědavosti a zápal pro výzkum a vývoj, otevřená komunikace a naslouchání zákazníkům jsou právě ty rozdílové body, které z Tescanu dělají světovou špičku a umožňují mu i nadále růst. „Motivuje nás i fakt, že naše produkty pomáhají dělat svět lepším. Podílí se na vývoji nových, ekologičtějších materiálů, šetrnějších léčiv a podobně. To je pro nás jedna z nejpodstatnějších věcí, proč ráno vstáváme do práce.”

Brno, město inovací

Dává smysl, že za špičkovými elektronovými mikroskopy stojí špičkový vývojáři z mnoha oborů. „Náš tým se zaměřuje především na design hardwarových a softwarových řešení výsledných produktů. Obecně si myslím, že máme velké štěstí na lidi i díky tomu, že sídlíme v Brně považovaném za inkubátor chytrých hlav a myšlenek,” uvádí Novosadová. Bez přičinění firem by to ovšem nešlo. V Tescanu to vědí a všemožně podporují univerzity, studentské programy i konkrétní studenty. „Na Masarykově univerzitě se dokonce každý druhý rok otevírá předmět elektronová mikroskopie a my se na něm podílíme,“ dodává Novosadová.

Výsledkem je, že elektronovým mikroskopům z Brna věří stovky spokojených zákazníků, především univerzit a jejich vědecko-výzkumných pracovišť. „Mikroskopy z Tescanu najdete ve špičkovém německém Centru Ernsta Ruska pro mikroskopii a spektroskopii pomocí elektronů (ER-C) Julich, ale i v americké kosmické agentuře NASA. Aktuálně vidíme velký potenciál mezi výzkumnými týmy zaměřenými na oblast elektromobility, především baterií, a zároveň jsme velmi zvědaví, co s poptávkou v našem oboru udělá masivně nastupují umělá inteligence,” říká Novosadová.

Elektronové mikroskopy pod Ještědem

Tescan spolupracuje i s Technickou univerzitou v Liberci, kam se brněňští vypraví na konci září na mezinárodní konferenci NanoCzech. Odprezentují zde svou stále ještě horkou novinku, elektronový mikroskop Tescan Tensor, první specializovaný 4D-STEM přístroj na světě určený pro charakterizaci v nanoměřítku. Tento přístroj před necelým rokem odkryl nové možnosti bádání především materiálovým vědcům, krystalografům a inženýrům zabývajícím se polovodiči. „Jedinečným jej činí zcela nová integrace hardwaru a softwaru, díky které nevyžaduje měsíce školení doktorandů či hodiny nastavování tubusu mezi různými režimy analýzy. Přitom bez problému zvládá pracovat v nanoměřítku ve vysokém rozlišení. Dostanete se s ním na úroveň atomů. Tescan Tensor 4D-STEM si odnesl významné ocenění v prestižní soutěži R&D 100 Awards 2023 v kategorii Analytický/Testovací přístroj. Náš tým to naplňuje hrdostí. Není to ostatně poprvé, v soutěži již bodoval náš mikrotomograf Tescan UniTOM HR.” uzavírá Novosadová.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.