Konference NanoCzech Liberec představí špičkové mikroskopy Tescan. Umožňují zkoumat nanosvět

Konference NanoCzech Liberec představí špičkové mikroskopy Tescan. Umožňují zkoumat nanosvět

Kdyby svou firmu založili v Silicon Valley, natočil by o nich pravděpodobně některý z hollywoodských režisérů film. Až tak fantastický je příběh zakladatelů brněnské společnosti Tescan. Z malé firmy sídlící v provizorních prostorách vybudovali za třicet let předního světového hráče v elektronové mikroskopii. Na konci loňského roku pak majoritní podíl prodali globální investiční společnost Carlyle z USA za částku s devíti nulami na konci.

Výroba elektronových mikroskopů má v Brně dlouholetou tradici. Její základy položil v padesátých letech tým českého vědce profesora Armina Delonga. Ten dokonce za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu BS242 obdržel v roce 1958 zlatou medaili na světové výstavě EXPO v Bruselu. Delong stál rovněž už zavedení prototypu do výroby v Tesle Brno.

Po sametové revoluci navázali na brněnskou tradici elektronové mikroskopie bývalí zaměstnanci státního podniku Tesla. Do podnikání vložili své celoživotní úspory. Vzniknul Tescan odkazující na svého předchůdce přímo v názvu, složenině slov TESla a SCANning.

Špičkové mikroskopy pro špičkové vědce

Do oboru nanotechnologií vstoupil Tescan na konci devadesátých let. Přesněji v roce 1999, kdy na trh uvedl elektronový mikroskop VEGA TS5130 se zabudovaným vzdáleným režimem. Tento přístroj svým uživatelům dovolil nahlédnout do světa, kde se vzdálenosti měří na nanometry. „Naším typickým zákazníkem jsou vědecké instituce, výzkumná centra, univerzity a R&D oddělení velkých průmyslových firem. Zkoumáme jejich potřeby a přicházíme s řešeními na míru. Leckdy se jedná o vědecké výzvy nebo výzkumné chuťovky, na kterých si jinde vylámali zuby,“ říká s úsměvem Barbora Novosadová, PR manažerka společnosti Tescan a dodává, že zdravá dávka zvědavosti a zápal pro výzkum a vývoj, otevřená komunikace a naslouchání zákazníkům jsou právě ty rozdílové body, které z Tescanu dělají světovou špičku a umožňují mu i nadále růst. „Motivuje nás i fakt, že naše produkty pomáhají dělat svět lepším. Podílí se na vývoji nových, ekologičtějších materiálů, šetrnějších léčiv a podobně. To je pro nás jedna z nejpodstatnějších věcí, proč ráno vstáváme do práce.”

Brno, město inovací

Dává smysl, že za špičkovými elektronovými mikroskopy stojí špičkový vývojáři z mnoha oborů. „Náš tým se zaměřuje především na design hardwarových a softwarových řešení výsledných produktů. Obecně si myslím, že máme velké štěstí na lidi i díky tomu, že sídlíme v Brně považovaném za inkubátor chytrých hlav a myšlenek,” uvádí Novosadová. Bez přičinění firem by to ovšem nešlo. V Tescanu to vědí a všemožně podporují univerzity, studentské programy i konkrétní studenty. „Na Masarykově univerzitě se dokonce každý druhý rok otevírá předmět elektronová mikroskopie a my se na něm podílíme,“ dodává Novosadová.

Výsledkem je, že elektronovým mikroskopům z Brna věří stovky spokojených zákazníků, především univerzit a jejich vědecko-výzkumných pracovišť. „Mikroskopy z Tescanu najdete ve špičkovém německém Centru Ernsta Ruska pro mikroskopii a spektroskopii pomocí elektronů (ER-C) Julich, ale i v americké kosmické agentuře NASA. Aktuálně vidíme velký potenciál mezi výzkumnými týmy zaměřenými na oblast elektromobility, především baterií, a zároveň jsme velmi zvědaví, co s poptávkou v našem oboru udělá masivně nastupují umělá inteligence,” říká Novosadová.

Elektronové mikroskopy pod Ještědem

Tescan spolupracuje i s Technickou univerzitou v Liberci, kam se brněňští vypraví na konci září na mezinárodní konferenci NanoCzech. Odprezentují zde svou stále ještě horkou novinku, elektronový mikroskop Tescan Tensor, první specializovaný 4D-STEM přístroj na světě určený pro charakterizaci v nanoměřítku. Tento přístroj před necelým rokem odkryl nové možnosti bádání především materiálovým vědcům, krystalografům a inženýrům zabývajícím se polovodiči. „Jedinečným jej činí zcela nová integrace hardwaru a softwaru, díky které nevyžaduje měsíce školení doktorandů či hodiny nastavování tubusu mezi různými režimy analýzy. Přitom bez problému zvládá pracovat v nanoměřítku ve vysokém rozlišení. Dostanete se s ním na úroveň atomů. Tescan Tensor 4D-STEM si odnesl významné ocenění v prestižní soutěži R&D 100 Awards 2023 v kategorii Analytický/Testovací přístroj. Náš tým to naplňuje hrdostí. Není to ostatně poprvé, v soutěži již bodoval náš mikrotomograf Tescan UniTOM HR.” uzavírá Novosadová.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.