Na Ideathonu se studenti blýskli aplikacemi na snížení spotřeby vody a dopravní zátěže

Na Ideathonu se studenti blýskli aplikacemi na snížení spotřeby vody a dopravní zátěže

Strávit jeden den čistého času přemýšlením a výsledek na konci „prodat” odborné porotě. Takový zážitek má za sebou téměř šedesátka středoškoláků a vysokoškoláků z Libereckého kraje. Výzvy, kterým se soutěžící studenti na akci Liberec Ideathon 2022 postavili, se týkaly snížení zátěže na životní prostředí regionu. Řešily se úspory energií v budovách, dopravní situace v Liberecko-jablonecké aglomeraci nebo využití otevřených dat.

„Ideathon je důležitou součástí snahy o zapojení mladých lidí do řešení problematiky regionu. Výzvy jsou definovány tak, aby odpovídaly realitě a studentská řešení měla co největší šanci se uplatnit,” řekl před začátkem akce Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Inovativní řešení kraj dlouhodobě podporuje v rámci své koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj.

Soutěžící měli před sebou pestrých čtyřiadvacet hodin. Kromě vlastní invence dostali k dispozici více jak desítku mentorů s dlouholetou praxí v jednotlivých oblastech. Nadto byla přichystána přednáška na téma „jak do tří minut poskládat tu nejlepší prezentaci” od foundera mimořádně úspěšného startupu Hardwario Alana Fabíka. Na ty nejlepší pak čekalo dohromady sto dvacet tisíc korun od Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci.

„Studenty chceme inspirovat k dalšímu profesnímu růstu. A k tomu, aby podnikání viděli jako reálnou alternativu zaměstnání,“ řekl Jan Mašek, vedoucí regionální kanceláře Agentury CzechInvest, která společně s Agenturou regionálního rozvoje Ideathon pořádala.

EkoLib v každém chytrém telefonu

V Liberecko-jablonecké aglomeraci žije zhruba čtvrt milionu obyvatel. Chytrá aplikace, která by je motivovala k cestování veřejnou dopravou, se stala jedním z nejčastějších řešení soutěžních výzev. Vítězný tým středoškolské kategorie ze SPŠSE v Liberci představil funkční aplikaci EkoLib. Studenti ji přes noc naprogramovali jako předstupeň aplikace Idolka. „EkoLib cestujícím navrhne nejlepší spojení, spočítá čas přesunu, jeho cenu i úsporu CO2 v případě využití veřejné dopravy. Jízdenku si již uživatel kupuje na Idolce,” uvedl Adam Antoš z vítězného středoškolského týmu a dodává, že motivací nechat auto doma bude sleva na vstup do ZOO, Botanické zahrady nebo na hrady a zámky v kraji.

Liberecký kraj, vláhy, vody ráj

Vysychání krajiny v kombinaci s nejdražší vodou v Česku trápí obyvatele regionu již delší dobu. Jak občany více zapojit do řešení problematiky sucha, navrhnul vítězný vysokoškolský tým. Koncepce jejich chytré aplikace Duna se opírá o otevřená data kraje. „Uživatel zadá typ svého pozemku, aplikace následně nabídne řešení, jak na něm nejlépe zadržet vodu. Tím může být například nádrž na dešťovou vodu, kterou lze využít na zavlažování namísto vody pitné. V případě pozemku o rozloze 1 000 m2 uživatel ušetří jeden průměrný plat ročně,” uvedl Peter Spurný z vítězného vysokoškolského týmu.

Řešení jsou na stole, co dál?

Uspokojení bylo z unavených studentů cítit už v pátek v podvečer, kdy celá akce končila. „Pracovali přes noc a pak šli se svou kůží na trh. Bylo to velmi koncentrované a teď mám dobrý pocit, že si z toho moji studenti něco odnáší,” řekl po skončení akce Martin Vojtíšek, učitel Obchodní akademie Liberec, která na Ideathon vyslala více jak desítku studentů. Jan Mašek k tomu dodává: „Pobyt mimo komfortní zónu si evidentně všichni užili. Zájem soutěžících přetavený do více jak padesátky konzultací nám dává velkou naději, že se cenné zkušenosti mentorů podařilo opravdu posunout dál.”

Dva vítězné týmy si rozdělily devadesát tisíc korun. Porota následně ocenila další dva týmy zvláštní cenou dohromady třiceti tisíci korun. Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje za porotce ocenil na závěr akce všechny zúčastněné. „Před všemi nápady upřímně smekám a věřím, že se nevidíme naposledy. Rád s vámi budu na řešení problémů, které nás pálí, spolupracovat.”

Doporučené články

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week. 
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design Centrum CzechTrade přispívá k tomu, že se i začínající či méně známí čeští designéři dostávají k zajímavým světovým zakázkám. A zvučná jména českého designu jako Liběna Rochová nebo Olgoj Chorchoj jsou zase ve světě lépe vidět. Z druhé strany vzato, české podniky díky CzechTrade a jeho databázi nacházejí pro design svých produktů špičkové profesionály. Využívají toho stále častěji, uvědomují si totiž, že pro ně design znamená velkou konkurenční výhodu.
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Místo trendy džín si jako desetiletá k narozeninám přála mikroskop a vždy chtěla věcem přijít na kloub. Lucie Ligasová se na dráhu vědy a výzkumu definitivně vydala po setkání s profesorem Davidem Lukášem, jednou z ikon libereckého nanovýzkumu. Na jeho přednášce jí učaroval generátor, který chrlil chomáče jinak okem neviditelných vláken. Zrodilo se tak celoživotní poslání. Dnes zastává Lucie manažerskou pozici a pomáhá firmám sdruženým v klastru Nanoprogress uvádět poznatky českého nanovýzkumu do praxe. Chybí jí práce v laboratoři? Jaká byla její cesta a jaké to je, dělat svět více a více nano?
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.