Skleník, fotbálek i stojan na boty. Žáci z Libereckého kraje dali nový život PET lahvím

Skleník, fotbálek i stojan na boty. Žáci z Libereckého kraje dali nový život PET lahvím

Soutěž pro žáky základních škol z Libereckého kraje Business Talent 2023 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky osmáků a deváťáků poměřily síly v otevřené dílně iQFABLAB již potřetí. Úkolem tentokrát bylo vymyslet, vyrobit a odprezentovat prototyp výrobku z použitých PET lahví a dalšího odpadu. V duchu principů cirkulární ekonomiky a hesla soutěže "Nevyhoď, použij!"

Za dobu konání přivedla soutěž Business Talent k moderním technologiím téměř šest set mladých lidí. Vymyslet a vyrobit si v minulých ročnících vyzkoušeli módní doplňky, ale i pomůcky pro tělesně postižené. Seznámili se u toho s programováním a obsluhou laserové řezačky nebo s 3D tiskárnami.

„Žákům základních škol jsme letos během osmi kol vysvětlili principy cirkulární ekonomiky založené na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravě, renovaci a recyklaci produktů,” říká koordinátorka projektu Jana Kolafová z liberecké iQLANDIE.

„Soutěžícím dáváme prostor ukázat, co v technice dokážou. Reagujeme na rostoucí poptávku po technických profesích. Že to má své opodstatnění, potvrzuje zájem firem, letošní ročník podpořilo rekordních třináct subjektů z regionu,” dodává Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dlouhodobým partnerem soutěže je turnovský Crytur, který nedostatek kvalitních technických pracovníků vnímá dlouhodobě. „I proto nám podpora technické soutěže v regionu přijde smysluplná. Na formátu oceňuji, že si soutěžící vyzkouší nejen práci na vývoji prototypu, ale že také přemýšlí nad přínosem pro potenciálního zákazníka. Přesně s tím se pak setkají praxi,” říká Jan Bitman, marketingový manažer Cryturu. „Dávat mladým lidem možnost přetavit své vize do něčeho hmatatelného musí dávat smysl každé technologické firmě. To jsou podle mě nejdůležitější zkušenosti do života," doplňuje ho Michal Virius, marketér společnosti Millenium Technologies.

Soutěž přinesla řadu neokoukaných nápadů a do finále postoupilo osm nejlepších výrobků z PET lahví. Porotu nejvíce zaujal funkční stojan na boty žáků ze ZŠ Riegra Semily, na stupně vítězů ho doprovodily prototypy ekoskleníku ze ZŠ Turnov 28. října a ekofotbálku ze ZŠ Kamenický Šenov. Cena veřejnosti zůstává v Liberci v ZŠ Vrchlického za sadu nádobí Kayak z recyklovaných materiálů.

Bylo to právě téma cirkulární ekonomiky, co do otevřené dílny přivedlo vítěznou třídu ze Semil. „Přišlo mi smysluplné, že si naši žáci vyzkouší ekologickou výchovu v praxi. Navíc na konkrétním úkolu, během kreativní týmové práce,” říká učitelka Daniela Zatloukalová ze ZŠ Riegrova Semily. Ve vítězství však nedoufala. „Na finálové video jsme měli šibeniční termín. Kluci potvrdili, že pod tlakem vznikají ty nejlepší věci.”

Tvůrčí proces vedoucí od nápadu k funkčnímu prototypu je ostatně základním pilířem soutěže. „Žáci si vyzkouší, že kýžený výsledek je potřeba odpracovat. Hlavou i rukama,” kvituje Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Otevřená dílna podle něj pro tento účel nabízí ideální prostředí, které žáci ve školách běžně nenajdou.

Poděkování na závěr: Za tým pořadatelů Agentury regionálního rozvoje, Libereckého kraje a science centra iQLANDIA Liberec děkujeme sponzorům: Atrea, CiS systems, Crytur, Ekokom, FCC, Globus, Nadace Jablotron, Kamax, Millenium Technologies, Nadace Preciosa, Nadační fond Gago, Praktik system, Smart Life.

Doporučené články

První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti
První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti
Je budoucnost technologická? A jakou roli v tom hraje člověk? Otázky, nad nimiž se v úterý 12. března 2024 od 19:30 hodin zamyslí hosté v pořadí třinácté liberecké PechaKucha Night. „Noc tlachů”, jak zní doslovný překlad japonského názvu, se vrací na pódium Kulturního centra Vratislavice 101010, kde lze rovněž v online předprodeji zakoupit vstupenky.
Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě
Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě
„Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací,” slova, kterými generální tajemník OSN António Guterres v roce 2021 podpořil zástupkyně něžného pohlaví na vědeckovýzkumných pozicích, rezonují (nejen) v akademické komunitě každý únor o trochu silněji. V neděli jedenáctého totiž slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.
Jak pracovat s nadanými? První základní školy v kraji využily bezplatné konzultace
Jak pracovat s nadanými? První základní školy v kraji využily bezplatné konzultace
Jak pomoci nadaným dětem k vyšší úspěšnosti a jak celkově zlepšit atmosféru ve třídách? Pro odpovědi na tyto otázky je často nejlepší vypravit se přímo do škol. Nabídku bezplatné pomoci a zmapování práce s nadanými dostaly od Libereckého kraje potažmo jeho Agentury regionálního rozvoje desítky ředitelů základních škol. Metodička nadání, konzultantka pro školy a rodiče Eva Dušková na podzim zavítala ke třem z nich.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.