Skleník, fotbálek i stojan na boty. Žáci z Libereckého kraje dali nový život PET lahvím

Skleník, fotbálek i stojan na boty. Žáci z Libereckého kraje dali nový život PET lahvím

Soutěž pro žáky základních škol z Libereckého kraje Business Talent 2023 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky osmáků a deváťáků poměřily síly v otevřené dílně iQFABLAB již potřetí. Úkolem tentokrát bylo vymyslet, vyrobit a odprezentovat prototyp výrobku z použitých PET lahví a dalšího odpadu. V duchu principů cirkulární ekonomiky a hesla soutěže "Nevyhoď, použij!"

Za dobu konání přivedla soutěž Business Talent k moderním technologiím téměř šest set mladých lidí. Vymyslet a vyrobit si v minulých ročnících vyzkoušeli módní doplňky, ale i pomůcky pro tělesně postižené. Seznámili se u toho s programováním a obsluhou laserové řezačky nebo s 3D tiskárnami.

„Žákům základních škol jsme letos během osmi kol vysvětlili principy cirkulární ekonomiky založené na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravě, renovaci a recyklaci produktů,” říká koordinátorka projektu Jana Kolafová z liberecké iQLANDIE.

„Soutěžícím dáváme prostor ukázat, co v technice dokážou. Reagujeme na rostoucí poptávku po technických profesích. Že to má své opodstatnění, potvrzuje zájem firem, letošní ročník podpořilo rekordních třináct subjektů z regionu,” dodává Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Dlouhodobým partnerem soutěže je turnovský Crytur, který nedostatek kvalitních technických pracovníků vnímá dlouhodobě. „I proto nám podpora technické soutěže v regionu přijde smysluplná. Na formátu oceňuji, že si soutěžící vyzkouší nejen práci na vývoji prototypu, ale že také přemýšlí nad přínosem pro potenciálního zákazníka. Přesně s tím se pak setkají praxi,” říká Jan Bitman, marketingový manažer Cryturu. „Dávat mladým lidem možnost přetavit své vize do něčeho hmatatelného musí dávat smysl každé technologické firmě. To jsou podle mě nejdůležitější zkušenosti do života," doplňuje ho Michal Virius, marketér společnosti Millenium Technologies.

Soutěž přinesla řadu neokoukaných nápadů a do finále postoupilo osm nejlepších výrobků z PET lahví. Porotu nejvíce zaujal funkční stojan na boty žáků ze ZŠ Riegra Semily, na stupně vítězů ho doprovodily prototypy ekoskleníku ze ZŠ Turnov 28. října a ekofotbálku ze ZŠ Kamenický Šenov. Cena veřejnosti zůstává v Liberci v ZŠ Vrchlického za sadu nádobí Kayak z recyklovaných materiálů.

Bylo to právě téma cirkulární ekonomiky, co do otevřené dílny přivedlo vítěznou třídu ze Semil. „Přišlo mi smysluplné, že si naši žáci vyzkouší ekologickou výchovu v praxi. Navíc na konkrétním úkolu, během kreativní týmové práce,” říká učitelka Daniela Zatloukalová ze ZŠ Riegrova Semily. Ve vítězství však nedoufala. „Na finálové video jsme měli šibeniční termín. Kluci potvrdili, že pod tlakem vznikají ty nejlepší věci.”

Tvůrčí proces vedoucí od nápadu k funkčnímu prototypu je ostatně základním pilířem soutěže. „Žáci si vyzkouší, že kýžený výsledek je potřeba odpracovat. Hlavou i rukama,” kvituje Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Otevřená dílna podle něj pro tento účel nabízí ideální prostředí, které žáci ve školách běžně nenajdou.

Poděkování na závěr: Za tým pořadatelů Agentury regionálního rozvoje, Libereckého kraje a science centra iQLANDIA Liberec děkujeme sponzorům: Atrea, CiS systems, Crytur, Ekokom, FCC, Globus, Nadace Jablotron, Kamax, Millenium Technologies, Nadace Preciosa, Nadační fond Gago, Praktik system, Smart Life.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.