Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 

PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week.

Sklářství, šperkařství nebo optika, tradiční obory Libereckého kraje, se pochlubí světovými hráči, vizionáři i špičkovými umělci. V Kině Varšava jich bude celý tucet. Mezi hosty, kteří v regionu platí za významné hybatele věcí a ve světě za vizionáře patří novoborský Lasvit. Ten v poslední době (mimo jiné) vsadil na vizi skleněných komponentů pro architekty. Její první zhmotnění ostatně pomohlo sídlu firmy, roubence ze skla, k zisku ocenění v celorepublikové soutěži Stavba roku 2020 i v krajské Soutěži Karla Hubáčka. Pamatujete?

Příběhy jako z Holywoodu se odehrají na pódiu Kina Varšava taktéž. Marek Kulhavý převzal po otci ponikelskou manufakturu Rautis. I díky jeho nasazení došlo k zapsání ruční výroby perličkových ozdob, kterou se Rautis zabývá, na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. "Obrovská satisfakce a vědomí, že to my skláři děláme dobře a že to dává smysl." říká k tomu Marek Kulhavý.

Lenka Morávková, původem ze Železného Brodu, získala vízum pro výjimečné umělce v USA a od té doby žije v Los Angeles. Vytvořila vlastní verzi legendárního nástroje ze skla Cristal Baschet nazvanou Bohemian Cristal Instrument a sklízí s ní úspěchy ve světě. Reprezentovala Česko na největším evropském showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, vystoupila na prestižním TEDx v Kalifornii, byla jedním z headlinerů Colours of Ostrava a mnoho dalšího. „Jsem takový Indiana Jones hudebního businessu,“ směje se Lenka Morávková své dobrodružné a nevyzpytatelné cestě.

Nejen umění, ale i špičkové technologie budou mít na PechaKucha Night své zastoupení. Know-how turnovského Cryturu v oblasti pěstování syntetických krystalů patří mezi přísně střežená tajemství. Jak v peci za vysokých teplot a tlaků vznikají umělé safíry či granáty a k čemu všemu slouží... to divákům alespoň v jemných obrysech naznačí vývojář Cryturu Jan Havlíček.

Přijďte si ve čtvrtek 25. srpna od 20:00 poslechnout vyprávění mimořádných hostů na PechaKucha Night v Kině Varšava! Kompletní seznam hostů najdete zde.

Doporučené články

„Ve Finsku jsem měl pocit, že podnikání zkusil každý druhý. Češi jsou opatrnější, ale lepší se to,“ říká Jan Mašek z CzechInvestu
„Ve Finsku jsem měl pocit, že podnikání zkusil každý druhý. Češi jsou opatrnější, ale lepší se to,“ říká Jan Mašek z CzechInvestu
Jan Mašek je ředitelem regionální kanceláře CzechInvest v Liberci, která je významným podporovatelem inovativního podnikání v kraji pod Ještědem. Povídali jsme si o tom, komu jsou služby agentury určené, jak pomáhají nápadům vyrůst a prorazit ve světě i o tom, že se osazenstvo kanceláře nebojí vyhrnout si rukávy a zapojit se do krizového managementu, jak se tomu stalo po ničivém tornádu na Hodonínsku. Přenesli jsme se společně i do Finska. Honza se s námi na závěr podělil o dojmy z pracovní cesty za poznáním inovační infrastruktury města Joensuu v Severní Karélii.
Darina Jašíková z CXI TUL: Věda a výzkum jsou kolektivní sporty
Darina Jašíková z CXI TUL: Věda a výzkum jsou kolektivní sporty
Vystudovala humanitní gymnázium, nechybělo málo a stala se z ní úspěšná právnička. Chvíle strávené v dětství s dědečkem v dílně ji ale nakonec přitáhly k technice a chuti přicházet věcem na kloub. Věda a výzkum u Dariny Jašíkové, která působí jako seniorní výzkumná pracovnice v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL, nakonec vyhrály na plné čáře. Vedle práce v laboratoři přednáší Darina na Fakultě mechatroniky TUL a když se zrovna nevěnuje výzkumu, zaměstnávají ji její hudební projekty. Jak klikatá může být cesta k bílému plášti a co musí mít dobrý výzkumník? Nejen o tom jsme si s Darinou na sklonku léta společně popovídali.
Student Business Club zve na záříjový SBC Camp na TULce
Student Business Club zve na záříjový SBC Camp na TULce
V polovině září, tedy ještě před ostrým startem akademického roku, proběhne na Technické univerzitě v Liberci první ročník SBC Campu. Pořadatelé ze Student Business Clubu slibují tři dny naplněné hodnotnými informacemi pro všechny, kteří byť jen ve skrytu duše uvažují o vykročení na podnikatelskou dráhu. Pokud mezi ně patříte, zablokujte si v kalendáři tři po sobě jdoucí odpoledne 19.-21. září vždy od jedné hodiny.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.