PechaKucha Night Sklo, sklo, sklo!

od 20:00
Kino Varšava
Frýdlantská 285, 460 01 Liberec 1
Sklo, sklo, sklo! To je, oč tu běží v Liberci na konci prázdnin. Liberečané i návštěvníci města se již dnes mohou těšit na velký festival skla se skleněnými instalacemi v centru města, výstavami, ale i živou výrobou. Součástí festivalu bude ve čtvrtek 25. srpna i PechaKucha Night Liberec v Kině Varšava, tradiční večer příběhů našich inspirativních hostů. Tentokrát, jak jinak, ze sklářského „fochu”.
PechaKucha Night Sklo, sklo, sklo!

Na fenomén skla v Libereckém kraji se podíváme zeširoka. Hosty jsme poskládali tak, aby vám přinesli co nejrozmanitější a nejucelenější pohled na sklářské řemeslo v kraji. Na prknech kina Varšava se ve formátu 20x20 vystřídají umělci, designéři, šperkaři, brusiči skla, tvůrci unikátních plastik, vitráží, lustrů či úchvatných skleněných komponentů pro moderní architekturu. Mnozí z nich slaví úspěchy daleko za hranicemi Česka... o příběhy hodné pozornosti tak nouze rozhodně nebude. 

Seznam našich hostů:

Pavlína Čambalová, rytečka skla a pokračovatelka tradice ikonického výtvarníka Jiřího Harcuby. Cestuje, učí a pravidelně vystavuje v USA a v Německu, její díla znají i na dálném východě v Číně a v Japonsku. Doma tvoří ve svém ateliéru v Železném Brodě.

Lenka Morávková, pochází ze Železného Brodu. Původně hudební kritička a akademička se během doktorátu v USA rozhodla přejít plně na uměleckou dráhu. Vytvořila vlastní verzi legendárního nástroje ze skla Cristal Baschet, nazvanou BOHEMIAN CRISTAL INSTRUMENT. Díky této „ zvukové entitě“, jak ji ráda nazývá, získala vízum pro výjimečné umělce v USA a v krátké zaznamenala velké množství úspěchů.

Marek Kulhavý, majitel rodinné manufaktury Rautis z Poniklé. Držitel po generace předávané tradice ruční výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Michal Vlček, zakladatel a CEO Kolektiv Ateliers, specialistů na luxusní zakázkové instalace mířící do celého světa. V Česku se o jejich umu můžete přesvědčit například v Národním Muzeu v Praze, kde úchvatně zrenovovali tamní skleněné vitráže.

Aleš Zvěřina, zakladatel novoborského studia AZ Design, designér a umělecký brusič skla pod jehož rukama vznikají nádherné tradičně zpracované i moderní skleněné objekty do interiérů a exteriérů.

Jolana Čtvrtečková, zakladatelka rodinného podniku Evans Atelier s dvacetiletou tradicí. Lazurované lehané sklo, ručně tvarované hutní a foukané objekty, oceňované interiérové objekty.

Jan a Ondřej Salanští ze studia SALANSKY. Umělecké duo navzájem se doplňujících bratrů, Jan jakožto sklářský umělec a Ondra jako marketér a produkční. O svých 20x20 vteřin se na pódiu podělí, prý ať to má pořádný drajv.

Jan Havlíček, vývojový inženýr oddělení pěstování syntetických krystalů v turnovské firmě Crytur. Špičková technologie vycházející z tradic sklářství, šperkařství a také optiky, která je v Turnově velmi bohatá.

Pavel Kopřiva, sklářský a konceptuální umělec žijící v Kamenickém Šenově a v Praze. Kombinuje tradiční sklářské techniky s novými médii, je ředitelem SUPŠS v Kamenickém Šenově a vedoucím Ateliéru interaktivní médií na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Ladislav Oliva začínal u sklářské pece, oživoval staré a dávno zapomenuté techniky výroby skla. Nyní působí v rodinném studiu Oliva Glass, kde se věnuje skleněnému šperku a skleněné mozaice.

Jakub Vykoukal, HR Director a člen nejužšího vedení novoborské sklářské firmy Lasvit, která patří mezi to nejprogresivnější, co v regionu najdeme. Jednou z posledních vizí, do jejíž realizace se v Lasvitu pustili, je výrobní program skleněných komponentů pro architekturu. Pohled na jejich sídlo hovoří za vše.

Jaroslav Bejvl mladší získal mezinárodní renomé jako designér svítidel a instalací ze skla. Kombinuje historické techniky a materiály s nejnovějšími technologiemi. Na Středním východě patří mezi padesátku nejvlivnějších interiérových designérů, jeho dílo se umístilo v seznamu 100 Objects of Desire vydávaném magazínem Commercial Interior Design.

PechaKucha Night Liberec je realizován v rámci projektů „Smart Akcelerator II Libereckého kraje“ CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_055/0016369 a Crystal Valley, které rovněž realizuje Liberecký kraj. 

Smart Akcelerator II Libereckého kraje realizuje ARR-Agentura regionálního rozvoje, spol. s.r.o. a je financován z prostředků Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. 

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.