Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 

Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 

Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky.

Business Talent je soutěž na podporu polytechnického vzdělávání pro žáky osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje. Během jednoho dne se holky a kluci seznámí s moderními technologiemi dílny iQFABLAB, otestují svou kreativitu a technickou zdatnost, osvojí si základy podnikavosti, to vše s důrazem na udržitelnost. Vítězné týmy pro svou školu vybojují hodnotné ceny, které poslouží ke zkvalitnění výuky. Letos se hraje o outdoorovou kameru, profesionální meteostanici nebo programovatelnou stavebnici.

Soutěž pořádá Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje, Liberecký kraj a science centrum iQLANDIA pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro školství Jiřího Čeřovského.

„Liberecký kraj dlouhodobě podporuje soutěže žáků a studentů. Soutěž Business Talent prověřuje nejen teoretické, ale i praktické dovednosti. Žáci si vyzkouší vývoj produktu, cenotvorbu i prezentaci před potenciálními zákazníky. Vnímám to jako důležitou formu propojování teoretických a praktických stránek vzdělávání,“ říká Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

V předešlých letech žáci v rámci Business Talentu připravovali módní doplněk nebo pomůcky pro lidi s tělesným postižením. Letošní téma bude zaměřené na vytvoření konceptu opětovného využití něčeho, co by normálně vyhodili. „Vycházíme z předpokladu, že 75 % Čechů třídí odpad, to znamená, že jen každý čtvrtý funguje v konceptu vezmi-vyrob-spotřebuj-vyhoď,“ vysvětluje koordinátorka projektu Jana Kolafová z liberecké iQLANDIE.

„Většina populace třídí a my míříme ještě výše, do principů založených na cirkulární ekonomice. Tedy na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravy, renovaci a recyklaci produktů,“ dodává Kolafová s tím, že letošní ročník proto nese název Nevyhoď a použij!

„Podle výzkumu Světového ekonomického fóra cítí sedmdesát procent mladých lidí svůj díl odpovědnosti za řešení světových problémů, včetně ochrany životního prostředí. Věříme tedy, že ze soutěže vzejdou smysluplné projekty, které u žáků a studentů podnítí podnikavost a inovativní myšlení,“ uzavírá Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Osvojování kompetencí vedoucích k podnikavosti u mladých lidí dlouhodobě podporuje projekt Libereckého kraje a Agentury regionálního rozvoje Smart Akcelerátor soutěžemi Business Talent a Liberec Ideathon.

V soutěži Business Talent je úkolem týmů během jednoho dne vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Každého kola se účastní 24 dětí z jedné základní školy, rozdělených do čtyřčlenných týmů. Z každého z osmi základních kol, která proběhnou od 26.září do 24. října, vzejde jeden vítězný tým, který poté postoupí do finálového kola. To probíhá formou hlasování odborné poroty, z veřejného hlasování vzejde vítěz Ceny veřejnosti. Vyhlášení vítězů soutěže proběhne 30. listopadu 2023.

Doporučené články

Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář v nedávno revitalizovaných prostorách bývalé lučanské brusírny skla, nyní Automoto Musea Lučany, představí 23. dubna od 9:00 novinky v oblasti problematiky brownfields v regionu. Prostor dostanou příklady dobré praxe, dotační příležitosti i moderní technologie. Seminář již přes patnáct let každoročně pořádá Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. V jarních měsících ho rovněž doprovodí putovní výstava.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.