Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Co přivedlo ředitele turnovského výzkumného centra TOPTEC Víta Lédla z rodné Vlašimi do Libereckého kraje, do Turnova, města českého granátu a špičkové optiky a optoelektroniky? A co stálo za vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter? Nejen o tom jsme si s Vítem Lédlem povídali ve druhé epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Přinášíme příběh osobnosti stojící v čele špičkového výzkumného centra, které se před necelým rokem blýsklo úspěšným vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA.  

Sonda v únoru 2020 odstartovala na přelomovou misi, jejímž úkolem je provést zatím nejpodrobnější průzkum naší nejbližší hvězdy. Pomůže jí k tomu nejen koronograf vybavený zrcadly z Turnova, ale i další přístroje s českou stopou. Odborníci díky této skutečnosti řadí Solar Orbiter mezi největší úspěchy českého kosmického průmyslu. 

Povídali jsme si nejen o životní cestě jednotlivce, přírodovědného inženýra a manažera týmu čítajícího více jak šedesátku špičkových odborníků, ale i o tradici, ze které tento úspěch vzešel, o současnosti českého hi-tech průmyslu a o tom, že se jako Češi v této oblasti rozhodně nemáme za co stydět. Ba naopak. 

Víta Lédla pro vás zpovídal Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje, marketér projektu Smart Akcelerator II Libereckého kraje.

Doporučené články

Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací
Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací
Delegace složená z radních Libereckého kraje a zástupců Agentury regionálního rozvoje jedná v Izraeli o vzájemné podpoře vědy, výzkumu a inovací. Návštěva země, která sama sebe označuje jako „start-up nation”, zahrnuje setkání s vedoucími pracovníky akademických zařízení, vědeckotechnických parků, inovativních firem a dalších subjektů. Dojde i na setkání s Martinem Stropnickým, českým velvyslancem v Izraeli. Cílem delegace je navázat nové kontakty v oblasti vědy, výzkumu a inovací a posílit tak přenos znalostí mezi Libereckým krajem a izraelskými partnery.
„Rozhodnutí stáhnout výrobu z Asie do Evropy rozhodně nelitujeme,” říká Jiří Doubrava z Direct Alpine
„Rozhodnutí stáhnout výrobu z Asie do Evropy rozhodně nelitujeme,” říká Jiří Doubrava z Direct Alpine
Navrhují v Liberci, šijí především v Česku a na Slovensku. Pod taktovkou Jiřího Doubravy, jehož děda i táta pracovali v textilním průmyslu, konkrétně v liberecké Textilaně. Děda dokonce na pozici ředitele. Před více jak deseti lety se Jiřího předchůdci v managementu firmy Direct Alpine rozhodli přesunout výrobu z Asie do Evropy. On toho ani dnes, přes růst výrobních nákladů o desítky procent, nelituje. Naopak ve skrytu duše touží začlenit do firmy vlastní šicí dílnu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.