Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Co přivedlo ředitele turnovského výzkumného centra TOPTEC Víta Lédla z rodné Vlašimi do Libereckého kraje, do Turnova, města českého granátu a špičkové optiky a optoelektroniky? A co stálo za vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter? Nejen o tom jsme si s Vítem Lédlem povídali ve druhé epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Přinášíme příběh osobnosti stojící v čele špičkového výzkumného centra, které se před necelým rokem blýsklo úspěšným vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA.  

Sonda v únoru 2020 odstartovala na přelomovou misi, jejímž úkolem je provést zatím nejpodrobnější průzkum naší nejbližší hvězdy. Pomůže jí k tomu nejen koronograf vybavený zrcadly z Turnova, ale i další přístroje s českou stopou. Odborníci díky této skutečnosti řadí Solar Orbiter mezi největší úspěchy českého kosmického průmyslu. 

Povídali jsme si nejen o životní cestě jednotlivce, přírodovědného inženýra a manažera týmu čítajícího více jak šedesátku špičkových odborníků, ale i o tradici, ze které tento úspěch vzešel, o současnosti českého hi-tech průmyslu a o tom, že se jako Češi v této oblasti rozhodně nemáme za co stydět. Ba naopak. 

Víta Lédla pro vás zpovídal Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje, marketér projektu Smart Akcelerator II Libereckého kraje.

Doporučené články

Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Digitalizace se stává nezbytnou podmínkou udržení konkurenceschopnosti. V Evropě ji má uspíšit nově budovaná síť digitálních inovačních hubů, jedna z priorit Evropské komise pro tuto dekádu. Huby mají podle plánů komise plnit funkci míst, kde se sbíhají digitální znalosti a dovednosti výzkumných a inovačních center a univerzit a jsou dále distribuovány klientům z řad malých a středních firem a veřejné správy.
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM v libereckém science centru iQLANDIA.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.