Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Co přivedlo ředitele turnovského výzkumného centra TOPTEC Víta Lédla z rodné Vlašimi do Libereckého kraje, do Turnova, města českého granátu a špičkové optiky a optoelektroniky? A co stálo za vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter? Nejen o tom jsme si s Vítem Lédlem povídali ve druhé epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Přinášíme příběh osobnosti stojící v čele špičkového výzkumného centra, které se před necelým rokem blýsklo úspěšným vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA.  

Sonda v únoru 2020 odstartovala na přelomovou misi, jejímž úkolem je provést zatím nejpodrobnější průzkum naší nejbližší hvězdy. Pomůže jí k tomu nejen koronograf vybavený zrcadly z Turnova, ale i další přístroje s českou stopou. Odborníci díky této skutečnosti řadí Solar Orbiter mezi největší úspěchy českého kosmického průmyslu. 

Povídali jsme si nejen o životní cestě jednotlivce, přírodovědného inženýra a manažera týmu čítajícího více jak šedesátku špičkových odborníků, ale i o tradici, ze které tento úspěch vzešel, o současnosti českého hi-tech průmyslu a o tom, že se jako Češi v této oblasti rozhodně nemáme za co stydět. Ba naopak. 

Víta Lédla pro vás zpovídal Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje, marketér projektu Smart Akcelerator II Libereckého kraje.

Doporučené články

Ohlédnutí za konferencí LBC&HK DIGITAL
Ohlédnutí za konferencí LBC&HK DIGITAL
Digitální know-how převážně subjektů konsorcia aspirujícího na vybudování digitálního hubu v Libereckém a Královéhradeckém kraji přiblížila v červnu konference LBC&HK DIGITAL. Záznam z konference si můžete pustit zde na našem webu nebo na YTB kanálu 1012+.
Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit
Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit
V únoru letošního roku proběhla českou startupovou scénou zpráva o akvizici libereckého startupu Smartmockups australskou globální společností Canva. „Tato akvizice znamená další krok na naší cestě za zjednodušením složitých věcí. Pokračujeme tak v investicích a produktových inovacích v oblasti designu umělé inteligence a automatizace,“ okomentoval v únoru nákup spoluzakladatel Canvy a provozní ředitel Cliff Obrecht.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.