Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Vít Lédl: Češi potřebují dodat kuráž. Máme na to, být na špici

Co přivedlo ředitele turnovského výzkumného centra TOPTEC Víta Lédla z rodné Vlašimi do Libereckého kraje, do Turnova, města českého granátu a špičkové optiky a optoelektroniky? A co stálo za vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter? Nejen o tom jsme si s Vítem Lédlem povídali ve druhé epizodě našeho podcastu Region, který mění svět. 

Přinášíme příběh osobnosti stojící v čele špičkového výzkumného centra, které se před necelým rokem blýsklo úspěšným vývojem a výrobou jedinečné soustavy zrcadel pro sondu Solar Orbiter Evropské kosmické agentury ESA.  

Sonda v únoru 2020 odstartovala na přelomovou misi, jejímž úkolem je provést zatím nejpodrobnější průzkum naší nejbližší hvězdy. Pomůže jí k tomu nejen koronograf vybavený zrcadly z Turnova, ale i další přístroje s českou stopou. Odborníci díky této skutečnosti řadí Solar Orbiter mezi největší úspěchy českého kosmického průmyslu. 

Povídali jsme si nejen o životní cestě jednotlivce, přírodovědného inženýra a manažera týmu čítajícího více jak šedesátku špičkových odborníků, ale i o tradici, ze které tento úspěch vzešel, o současnosti českého hi-tech průmyslu a o tom, že se jako Češi v této oblasti rozhodně nemáme za co stydět. Ba naopak. 

Víta Lédla pro vás zpovídal Lukáš Jokl z Agentury regionálního rozvoje, marketér projektu Smart Akcelerator II Libereckého kraje.

Doporučené články

Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecký VÚTS letos slaví 70. výročí od svého založení. Za sedm dekád z něj vzešly stovky unikátních technologických řešení, které následně putovaly do celého světa. Výzkumný ústav později přidal do svého názvu označení Centrum rozvoje strojírenského výzkumu. Dnes totiž vyvíjí technologie a výrobní stroje pro vícero odvětví. Patří mezi ně automobilový, textilní, letecký nebo sklářský průmysl. Výsledky jsou na trhu vidět. Například ve sportu – nafukovací padlleboardy drží svůj tvar díky speciálním 3D distančním tkaninám. U závodních lyží Lusti se zase liberečtí vývojáři postarali o to, aby zůstaly extrémně lehké, přesto však velmi pevné.
Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Desátý díl podcastu Region, který mění svět představí hned několik osobností zapojených do vynalézání v kraji pod Ještědem. Hosta jsme však přivítali jen jednoho. Byl jím Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a jeho ředitel pro odbornou činnost. Řeč byla o inovátorech v oblastech skla a bižuterie počínaje Danielem Swarovski, „notorickým vynalézačem bez peněz”, a konče moderní dobou vyčnívající zde především designem exkluzivních svítidel.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.