Vítězové soutěže Business Talent měli iQPlanetárium jen pro sebe. Dalekohledy upřeli na lyžaře na Ještědu

Vítězové soutěže Business Talent měli iQPlanetárium jen pro sebe. Dalekohledy upřeli na lyžaře na Ještědu

Vítězové žákovské soutěže Business Talent 2021 si byli v libereckém science centru iQLANDIA užít svou zaslouženou odměnu. Na první tři vítězné týmy čekala noc strávená v planetáriu "po zavíračce". Kvůli covidovým opatřením se sice nakonec uskutečnil pouze večerní program, organizátoři ale tuto ztrátu vynahradili nesmírně bohatou náplní.

Pro výherce soutěže Business Talent 2021 uspořádali v libereckém science centru iQLANDIA VIP večer v planetáriu. Žáků s jejich doprovody se ujali zkušení lektoři, a tak si všichni užili naprosto ojedinělý zážitek ve ztichlém science centru. Dorazili všichni, kteří se v loňském roce poskládali na stupně vítězů: ZŠ náměstí Míru Nový Bor, ZŠ Husova z Liberce a ZŠ Šumava z Jablonce nad Nisou.

Program byl plný projekcí a bádání. Účastníci si vyzkoušeli práci s dalekohledem a dalšími astronomickými přístroji. „Pozorování oblohy zhatilo počasí, ale vše nám vynahradili lyžaři na osvětlené sjezdovce, kterou jsme měli díky dalekohledům jako na dlani,“ řekl Martin Gembec, vedoucí iQPlanetária. Po astronomickém okénku prozkoumali gravitační simulátor a celou akci zakončila živá show s pohledy na aktuální noční oblohu a novinkami z astronomie nebo kosmonautiky. „Samozřejmostí byla projekce naší filmové speciality, pořadu Kosmická odysea, který vysíláme jako jediné české planetárium,“ dodává Martin Gembec.

K atmosféře večera výraznou měrou přispěli účastníci samotní. Lektoři, učitelé i žáci se spojili v jeden bezvadně fungující celek. Akci si pochvalovala i učitelka ze ZŠ Husova Klára Plosová: „Rádi využíváme programy iQLANDIE, jsme stálými hosty. Dnes jsme se zase dozvěděli spoustu zajímavostí o vesmíru, úžasně nám vysvětlili třeba vznik prvků,. Jsem ráda, že jsem si to mohla užít společně s dětmi a to vlastně platí o celé soutěži Business Talent,“ popisuje učitelka liberecké Husovky, jejíž žáci se umístili na druhé příčce soutěže. „Vesmír a vše kolem vzniku naší planety mě zajímá. V planetáriu jsem byla teprve podruhé a je to super, zase mě to posunulo dál,“ svěřila se Anna Škorpilová (14 let) ze ZŠ Husova.

Vzala bych do vesmíru bráchu

Večer si užily i vítězky soutěže Business Talent 2021: Emílie Vlčková, Hedvika Blechová a Anežka Hrochová ze ZŠ náměstí Míru v Novém Boru, které porotu oslnily svým projektem nazvaným Fancy shoes. „Strašně moc jsme se těšily. Zajímalo nás, jestli ve vesmíru existují planety s podobnými podmínkami, jako panují na Zemi,“ shodují se vítězky. „Chtěla bych se tam podívat. Vzala bych sebou bráchu,“ dodala Emilie Vlčková z vítězného tria Business Talentu, též známá ze soutěžního videa jako „ta s kytarou“.

Soutěž Business Talent připravili v science centru iQLANDIA ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a DEX Innovation Centre v rámci projektů Smart Akcelerátor Libereckého kraje a TalentMagnet. Organizátoři se zaměřili na podporu podnikatelského a technického myšlení u žáků 8. a 9. ročníků základních škol. Ze všech okresů Libereckého kraje vybrali celkem osm škol, které dohromady vyslaly do boje téměř dvě stovky žáků. Jejich úkolem bylo vyrobit během jediného dne módní doplněk a připravit k němu podnikatelský plán. „Po loňském velkém úspěchu jsme začali pracovat na novém ročníku 2022. Jsme napjatí, jaké skvělé nápady nám žáci naservírují letos,“ říká na závěr Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Doporučené články

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week. 
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design Centrum CzechTrade přispívá k tomu, že se i začínající či méně známí čeští designéři dostávají k zajímavým světovým zakázkám. A zvučná jména českého designu jako Liběna Rochová nebo Olgoj Chorchoj jsou zase ve světě lépe vidět. Z druhé strany vzato, české podniky díky CzechTrade a jeho databázi nacházejí pro design svých produktů špičkové profesionály. Využívají toho stále častěji, uvědomují si totiž, že pro ně design znamená velkou konkurenční výhodu.
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Místo trendy džín si jako desetiletá k narozeninám přála mikroskop a vždy chtěla věcem přijít na kloub. Lucie Ligasová se na dráhu vědy a výzkumu definitivně vydala po setkání s profesorem Davidem Lukášem, jednou z ikon libereckého nanovýzkumu. Na jeho přednášce jí učaroval generátor, který chrlil chomáče jinak okem neviditelných vláken. Zrodilo se tak celoživotní poslání. Dnes zastává Lucie manažerskou pozici a pomáhá firmám sdruženým v klastru Nanoprogress uvádět poznatky českého nanovýzkumu do praxe. Chybí jí práce v laboratoři? Jaká byla její cesta a jaké to je, dělat svět více a více nano?
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.