Vítězové soutěže Business Talent měli iQPlanetárium jen pro sebe. Dalekohledy upřeli na lyžaře na Ještědu

Vítězové soutěže Business Talent měli iQPlanetárium jen pro sebe. Dalekohledy upřeli na lyžaře na Ještědu

Vítězové žákovské soutěže Business Talent 2021 si byli v libereckém science centru iQLANDIA užít svou zaslouženou odměnu. Na první tři vítězné týmy čekala noc strávená v planetáriu "po zavíračce". Kvůli covidovým opatřením se sice nakonec uskutečnil pouze večerní program, organizátoři ale tuto ztrátu vynahradili nesmírně bohatou náplní.

Pro výherce soutěže Business Talent 2021 uspořádali v libereckém science centru iQLANDIA VIP večer v planetáriu. Žáků s jejich doprovody se ujali zkušení lektoři, a tak si všichni užili naprosto ojedinělý zážitek ve ztichlém science centru. Dorazili všichni, kteří se v loňském roce poskládali na stupně vítězů: ZŠ náměstí Míru Nový Bor, ZŠ Husova z Liberce a ZŠ Šumava z Jablonce nad Nisou.

Program byl plný projekcí a bádání. Účastníci si vyzkoušeli práci s dalekohledem a dalšími astronomickými přístroji. „Pozorování oblohy zhatilo počasí, ale vše nám vynahradili lyžaři na osvětlené sjezdovce, kterou jsme měli díky dalekohledům jako na dlani,“ řekl Martin Gembec, vedoucí iQPlanetária. Po astronomickém okénku prozkoumali gravitační simulátor a celou akci zakončila živá show s pohledy na aktuální noční oblohu a novinkami z astronomie nebo kosmonautiky. „Samozřejmostí byla projekce naší filmové speciality, pořadu Kosmická odysea, který vysíláme jako jediné české planetárium,“ dodává Martin Gembec.

K atmosféře večera výraznou měrou přispěli účastníci samotní. Lektoři, učitelé i žáci se spojili v jeden bezvadně fungující celek. Akci si pochvalovala i učitelka ze ZŠ Husova Klára Plosová: „Rádi využíváme programy iQLANDIE, jsme stálými hosty. Dnes jsme se zase dozvěděli spoustu zajímavostí o vesmíru, úžasně nám vysvětlili třeba vznik prvků,. Jsem ráda, že jsem si to mohla užít společně s dětmi a to vlastně platí o celé soutěži Business Talent,“ popisuje učitelka liberecké Husovky, jejíž žáci se umístili na druhé příčce soutěže. „Vesmír a vše kolem vzniku naší planety mě zajímá. V planetáriu jsem byla teprve podruhé a je to super, zase mě to posunulo dál,“ svěřila se Anna Škorpilová (14 let) ze ZŠ Husova.

Vzala bych do vesmíru bráchu

Večer si užily i vítězky soutěže Business Talent 2021: Emílie Vlčková, Hedvika Blechová a Anežka Hrochová ze ZŠ náměstí Míru v Novém Boru, které porotu oslnily svým projektem nazvaným Fancy shoes. „Strašně moc jsme se těšily. Zajímalo nás, jestli ve vesmíru existují planety s podobnými podmínkami, jako panují na Zemi,“ shodují se vítězky. „Chtěla bych se tam podívat. Vzala bych sebou bráchu,“ dodala Emilie Vlčková z vítězného tria Business Talentu, též známá ze soutěžního videa jako „ta s kytarou“.

Soutěž Business Talent připravili v science centru iQLANDIA ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje a DEX Innovation Centre v rámci projektů Smart Akcelerátor Libereckého kraje a TalentMagnet. Organizátoři se zaměřili na podporu podnikatelského a technického myšlení u žáků 8. a 9. ročníků základních škol. Ze všech okresů Libereckého kraje vybrali celkem osm škol, které dohromady vyslaly do boje téměř dvě stovky žáků. Jejich úkolem bylo vyrobit během jediného dne módní doplněk a připravit k němu podnikatelský plán. „Po loňském velkém úspěchu jsme začali pracovat na novém ročníku 2022. Jsme napjatí, jaké skvělé nápady nám žáci naservírují letos,“ říká na závěr Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Doporučené články

Jak na rychlou sanaci podzemních a odpadních vod? Pomocí nanočástic kovů
Jak na rychlou sanaci podzemních a odpadních vod? Pomocí nanočástic kovů
Dekády těžké průmyslové výroby se na českém životním prostředí podepsaly znečištěním podzemních vod. Jejich sanace ještě nedávno narážela na nepříliš efektivní a nešetrné technologie. To se mění díky výzkumu nanočástic železa na Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN), jenž spadá pod Univerzitu Palackého v Olomouci.
NanoCzech 2025: Do Liberce zamíří české i zahraniční kapacity v oboru nanotechnologií
NanoCzech 2025: Do Liberce zamíří české i zahraniční kapacity v oboru nanotechnologií
Nanotechnologie už dávno nejsou jen vědeckým experimentem, šetří zdroje, snižují náklady a pomáhají chránit životní prostředí. Jak je využít v praxi, ukáže konference NanoCzech 2025, kterou 20. listopadu pořádají v Liberci Agentura regionálního rozvoje a Liberecký kraj. Do města, které před více než dvaceti lety dalo světu průmyslovou výrobu nanovláken, zamíří špičkoví vědci, podnikatelé i zahraniční diplomaté. Akce je otevřená všem, kdo chtějí poznat nové trendy a rozšířit si obzory.
Startuje druhý ročník TechStarteru, projekty z loňska už fungují ve firmách
Startuje druhý ročník TechStarteru, projekty z loňska už fungují ve firmách
V Libereckém kraji začíná druhý ročník soutěžního programu TechStarter pořádaného Agenturou regionálního rozvoje a Libereckým krajem. Propojuje technické střední školy s regionálními firmami a ukazuje, že studentské nápady mohou najít uplatnění přímo ve výrobě. Výsledky loňského ročníku to ostatně potvrzují. Prototypy studentů dnes využívá například společnost ZF Automotive.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.