Zpět na články

Liberecký kraj se otevírá komunitní energetice. V budoucnu očekává významné úspory energií 

4. dubna 2023
Liberecký kraj se otevírá komunitní energetice. V budoucnu očekává významné úspory energií 

Liberecký kraj se rozhodl na své půdě otevřít žhavé téma komunitní energetiky. Seminář pořádaný krajskou Agenturou regionálního rozvoje ukázal cesty k novým projektům využívajícím potenciál této formy energetiky. Zároveň přinesl velké množství praktických poznatků, jak v regionu výhledově zefektivnit i zlevnit nakládání s energiemi.

Velký zájem projevili zástupci měst, obcí a místních akčních skupin (MAS), Technické univerzity v Liberci i místních podniků o informace z oblasti nově vznikající legislativy. David Blažek, projektový koordinátor Unie komunitní energetiky, třicítku účastníků upozornil na novelizaci energetického zákona (tzv. lex OZE II), jejíž návrh představilo v únoru Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle něj existují dva základní modely sdílení elektřiny, a to buď formou „z chaty do bytu“, kdy člověk sdílí energii z OZE, kterou si sám vyrobil, nebo sdílení v širší komunitě, kdy sdílet lze pouze elektřinu z OZE, kterou vyrobilo energetické společenství nebo jeho člen. Zmínil rovněž dotační tituly a možnosti financování. Například Národní plán obnovy počítá s částkou 100 mil. kč na 33 až 40 pilotních projektů, přičemž žádosti by se mohly začít podávat již v polovině tohoto roku. Další finance je či bude možné čerpat z Modernizačního fondu například v programech KOMUNERG a RES+.

„Rozvoj komunitní energetiky v Česku chceme bedlivě sledovat a v našem kraji maximálně podporovat. Abychom byli u zdroje informací, rozhodla se krajem vlastněná Agentura regionálního rozvoje zapojit do Unie komunitní energetiky. Ta se mimo jiné podílí na připomínkování vznikající legislativy a je velmi dobře informována o aktuálních dotačních příležitostech i o příkladech dobré praxe z celé republiky," říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

O využití pískové baterie s kapacitou 8 MW tepla a výkonu 200 kW, o dalších energetických technologiích i o zkušenostech ze šluknovského výběžku promluvil Michal Svoboda, energetický koordinátor MAS Český sever a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Ukázal rovněž na možnost bezplatného poradenství, kdy je možné vyhledat energetické specialisty v regionech na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Josef Kucín, starosta obce Jiřetín pod Bukovou, ukázal zkušenosti s přípravou energetického sdružení ENERKOM TANVALDSKO, které v současnosti řeší především sestavení akčního plánu, mapování objektů vhodných pro instalaci fotovoltaiky, zapojení energetických specialistů a rozšiřování členské základny. Přiblížil také úvahy o vybudování zařízení na termické zpracování plastů technologií PTR. To by mohlo být situováno do budovy brownfieldu, bývalé textilní továrny, jejíž střechy by mohly být následně i pokryty fotovoltaickými panely.

„Seminář vyvolal živou diskusi, což signalizuje zájem a potřebu věnovat se tématu komunitní energetiky na půdě kraje i naší rozvojové agentury skutečně intenzivně. Letos instalujeme první tři FVE na střechách krajských budov a budeme postupně osazovat desítky dalších" potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje odpovědný za resort ekonomiky, investic, majetku, veřejných zakázek a informatiky. Na závěr vedoucí Katedry energetických zařízení Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci Petra Dančová informovala o záměru otevřít magisterský obor energetický specialista. V současnosti je energetických specialistů kritický nedostatek a TUL se snaží na tuto situaci reagovat. Pokud vše dobře půjde, obor by mohl být otevřen v polovině roku 2024.

Doporučené články

Nejlepší studentské start-upy TUL mění motorsport, módu i stavebnictví

Nejlepší studentské start-upy TUL mění motorsport, módu i stavebnictví

Software pro závodní auta, udržitelná móda z oblečení, které by se jinak proměnilo v odpad, nebo nehořlavý izolační materiál z odpadních surovin. Dvanáctý ročník soutěže Start-up TUL ukázal, že studentské nápady se stále častěji pohybují na hraně reálného byznysu, přinášejí zajímavé technologie a akcentují témata společenské odpovědnosti.
Liberecký kraj testuje asistivní technologie pro seniory. Pilotní byt vznikl v Rezidenci RoSa

Liberecký kraj testuje asistivní technologie pro seniory. Pilotní byt vznikl v Rezidenci RoSa

Demografický vývoj ukazuje, že moderní asistivní technologie budou v následujících letech stále důležitější součástí péče o stárnoucí českou populaci. Liberecký kraj proto už nyní testuje jejich zapojení v praxi. Ve spolupráci se svou Agenturou regionálního rozvoje (ARR) a organizací Dohled na dosah nechal v Rezidenci RoSa vybavit pilotní byt chytrými zařízeními. Ověřuje tak, zda mohou asistivní technologie pomoci seniorům zůstat déle v bezpečném domácím prostředí. Podle krajských propočtů totiž v regionu vzroste počet obyvatel starších 65 let z 94 tisíc v roce 2025 na více než 102 tisíc už v roce 2035.