ZŠ Antonína Bratršovského Jablonec nad Nisou: ZSABtech Roboruka

NÁŠ VÝROBEK

Zadání bylo vytvořit nějakou pomůcku, která by usnadnila život lidem s tělesným postižením. Po brainstormingu a několika konzultacích se samotnými postiženými, jsme se dopracovali k návrhu roboruky.

ROBORUKA

S konstrukcí převážně ze dřeva a LEGO Mindstorms setu unese i 600g. Má mozek v podobě EV3 kostky, do které vedou všechny kabely. Pro větší pohodlí je ve spod umístěný slabý polštářek z pěny. Klepeta jsou pogumovaná tak, aby se s ní snadno ovládal jakýkoli displej. Pro lepší úchop jsou na čelistích umístěny gumové dílky, aby se držené objekty nesmekaly. Jedná se tedy o prototyp.

U finálního výrobku bychom změnili materiál a samotnou konstrukci pro lepší ergonomii a phodlí. Výroba by byla přímo uzpůsobena pro konkrétního člověka. Revoluční změnou by byla modulární sada, která by pomocí magnetů měla spoustu rozšiřovacích vychytávek, pro řešení více každodenních čiností. Samotná roboruka by se dala také připevnit k vozíku, nejen kvůli skladování, ale také hlavně kvůli snadné manipulaci při nasazování.

Na projektu se nám pracovalo velice dobře. S výsledným provedením jsme nadmíru spokojeni. Paradoxně i přesto, že se jedná o prototyp, tak je téměř plně funkční a má spoustu vychytávek.

HLAVNÍ MYŠLENKA ZSABtech

My tohle vše neděláme kvůli tomu abychom hlavně prodali náš produkt, spíš nám jde o to, aby se lidé zamysleli nad tím vším. Aby se zvýšilo povědomí o tomto tématu. Všichni bychom si měli uvědomit o co tady jde. Protože my co to postižení nemáme, tak si vlastně ani normálně nedokážeme ty jejich problémy uvědomit.

Webovou prezentaci najdete zde.

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.