Žákovská soutěž Business Talent 2022

Žákovská soutěž Business Talent 2022

Vymysli, vyrob, ukaž se

Business Talent je soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje. Během jednoho dne si holky a kluci vyzkouší, jak to chodí v podnikání. Letos i s důrazem na téma společenské odpovědnosti. Úkolem soutěžního dne bude navrhnout a vyrobit pomůcky, které zkvalitní život lidí s tělesným postižením. Současně s tím vytvoří soutěžící ke svému výtvoru jednoduchý projektový záměr. K dispozici jim bude otevřená dílna iQFABLAB a trojice zkušených lektorů. Vítězné týmy pro svou školu vybojují hodnotné ceny, humanoidního programovatelného robota, 3D tiskárnu nebo robotickou stavebnici Lego Mindstorms.

Naše cíle

  • Zprostředkovat žákům základních škol první kontakt s tématem společenské odpovědnosti v podnikání v kombinaci s přípravou projektového záměru a výrobou prototypu výrobku v dílně vybavené moderní technikou 21. století.

  • Poskytnout jim vedení odborných lektorů z praxe včetně zpětné vazby v průběhu soutěže od budoucích uživatelů jejich výtvorů a na závěr soutěže od odborné poroty.

  • Motivovat je k hledání skrytých talentů zábavnou a naučnou formou. Pomoci jim zorientovat se ve výběru střední školy.

  • Vyburcovat je k zapojení svého okolí v rámci soutěže o cenu veřejnosti (virální marketing a word of mouth v praxi).

O soutěži

Žákovská soutěž Business Talent má za cíl předat účastníkům, holkám a klukům z osmých a devátých tříd základních škol, pozitivní emoci z kreativní práce hlavou a rukama se zapojením moderních technologiích otevřené dílny iQFABLAB. Letos přidává i rovinu společenské odpovědnosti. Tématem soutěže je výroba pomůcek pro lidi s tělesným postižením.

Výstupem snahy soutěžících bude prototyp pomůcky (technologie a výroba) a zároveň jednoduchý projektový záměr (obchod a marketing). Naši odborní lektoři provedou soutěžící procesem vzniku nového produktu od tvorby myšlenky přes úvahy o podnikatelských strategiích po návrh a výrobu prototypu. Vše jsme přizpůsobili jejich znalostem a schopnostem.

Předpokládáme, že se bude u mnoha dětí jednat o první kontakt s touto tematikou. Klademe proto důraz na rovnováhu mezi soutěžní a edukativní rovinou soutěže. Primárním cílem je naučit a motivovat. V průběhu celé soutěže dostanou soutěžící zpětnou vazbu od lektorů a budoucích uživatelů jejich výtvorů. Na závěr ohodnotí jejich práci odborná porota složená z partnerů soutěže, většinou lidí s dlouholetou praxí.

Po absolvování soutěžního dne získají holky a kluci nový nebo rozšířený pohled na svět podnikání a techniky a na možnosti jejich dalšího kariérního růstu. Věříme, že jim tímto zčásti pomůžeme s výběrem oboru studia a zároveň jim ukážeme, že technické obory ve spojení s inovativním myšlením a společenskou odpovědností mají perspektivu.

Více informací najdete ve videu

Pravidla soutěže

Schéma soutěže

Z každého z osmi základních kol vzejde jeden vítězný tým, který poté postoupí do finálového kola. Úkolem týmu ve finálovém kole bude odevzdat prezentaci svého projektového záměru.

Před velkým finále odborná porota na základě odevzdaných materiálů vybere absolutního vítěze soutěže, druhého a třetího v pořadí. Během finále pak nejlepší trojici slavnostně vyhlásíme a rozdáme hodnotné ceny. Nejlepší týmy jednotlivých kol budou moci soutěžit také o cenu veřejnosti, hlasování spustíme po ukončení základní části soutěže.

Termíny

Základní kola: 6. 10. 2022 | 13. 10. 2022 | 20. 10. 2022 | 3. 11. 2022 | 10. 11. 2022 | 14. 11. 2022 | 16. 11. 2022 | 21. 11. 2022 | 24. 11. 2022 | 28. 11. 2022

Proběhne celkem osm základních kol, dva termíny jsou rezervní, změna vyhrazena.

Termín vyhlášení absolutního vítěze soutěže a vítěze ceny veřejnosti včas upřesníme.

Ceny

Pro školy* 1. místo: Humanoidní programovatelný robot Robotis MINI | 2. místo: 3D tiskárna Průša vč. náplní, kurz 3D tisku | 3. místo: robotická stavebnice Lego Mindstorms

Pro soutěžící žáky* 1.-3. místo: noc v iQPlanetáriu

* o pořadí rozhoduje odborná porota

Cena veřejnosti** 1. místo Pošli třídu do iQLANDIE

** o pořadí rozhoduje veřejnost hlasováním na této podstránce (bude zprovozněno po ukončení základní části soutěže)

Na výhry není právní nárok a nejsou soudně vymahatelné. Pořadatel si vyhrazuje právo změnit podmínky či výhry soutěže i v jejím průběhu, nebo soutěž zcela zrušit bez náhrady. Nakládání s osobními údaji, informace o právech subjektů údajů a kontaktní údaje pro zajištění práv subjektů údajů jsou uvedeny zde.

Chcete se přihlásit?

Přihlašování je otevřeno do pondělka 12. září 2022. Potvrzení o účasti a termín vašeho soutěžního kola vám sdělíme nejpozději do 23. 9. 2022.

V případě velkého počtu zájemců vybíráme školy na základě motivačních kritérií (viz přihlašovací formulář).

Soutěž pořádá ARR-Agentura regionálního rozvoje, tým projektu Smart Akcelerátor, science centrum iQLANDIA a inovační centrum DEX IC v rámci projektu TalentMagnet. Projekt žákovské soutěže Business Talent 2021 je spolufinancován z fondů EU (ERDF, IPA, ENI), z Operačního programu VVV a z prostředků Libereckého kraje, Nadace Gago, Nadace Preciosa, společností CiS, Crytur a Prusa Research. Za milou spolupráci děkujeme také spolku Depejsek.

Naše reference

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.