Zpět na články

Jan Kolář: Kdybychom vývoj nebrali jako výzvu, v životě na nic nepřijdeme

3. března 2021
Jan Kolář: Kdybychom vývoj nebrali jako výzvu, v životě na nic nepřijdeme

Jan Kolář z Centra rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS čelí výzvám dnes a denně. Na brigádách při škole seřizoval textilní stroje Rieter, aby se s nimi v dospělosti znovu setkal již jako ostřílený vývojář. Podílel se na vzniku jejich nejnovější generace. Když do VÚTS přišla poptávka izraelského startupu Eviation na vývoj ocasních ploch prvního dopravního letounu na čistě elektrický pohon, Alice, on a jeho tým na ni kývli. Renomovaná zahraniční výzkumná centra odhadovala potřebný čas na odevzdání řešení minimálně na čtyři roky, v Liberci dostali k dispozici devět měsíců. 

"Kdybychom to nebrali jako výzvu, bylo by to prakticky neřešitelné," říká k tomu Honza Kolář v našem podcastu. V momentě usednutí za mikrofon zvoní telefon. "Další výzkumný projekt se šíleným termínem," omluvně se na mě zahledí. Alice lze chápat jako malou dopravní revoluci. Elektrický pohon přináší do letectví několik nových prvků. Letadla mají být tichá a jejich provoz levnější. Limitou je dolet. I když, jak se to vezme. Pro účel, ke kterému jsou stvořeny, dostačuje. Tím účelem je spojení velkých aglomerací vzdálených od sebe do tisíce kilometrů. Relativně levné, rychlé aerotaxi schopné bezhlučně přistát na malém letišti. Zní to dobře, nemyslíte? 

S Alice se ve VÚTS popasovali na výbornou. Intenzivní období vyvrcholilo odjezdem do suchého doku ve francouzském Vannes, kde se prototyp letadla pod přísným utajením kompletoval. Na konci celého snažení čekala objednávka na stovku letadel, velký úspěch pro izraelský startup. A také jeden požár. Více informací o vývoji Alice najdete ve čtvrté epizodě našeho podcastu.

Doporučené články

Stará lednice skrývá suroviny pro nové produkty. Praktik System ukazuje, co vše se dá vrátit do výroby

Stará lednice skrývá suroviny pro nové produkty. Praktik System ukazuje, co vše se dá vrátit do výroby

Až dosloužím, chci do sběru – abych mohl dál sloužit. I tak by mohla znít slova spotřebičů, kterým PRAKTIK system propůjčuje další smysl. Likvidaci elektrospotřebičů a plastů z elektra a automotive segmentu se věnuje přes 30 let – s důrazem na procesy, díky kterým se recyklované materiály vracejí zpět do výroby po celé Evropě.
Najít parťáka na sport jedním klikem? Studenti na Ideathonu navrhli řešení pro pohyb, zdraví i kulturu

Najít parťáka na sport jedním klikem? Studenti na Ideathonu navrhli řešení pro pohyb, zdraví i kulturu

Jak dostat mladé lidi ke sportu, kultuře nebo zdravějším návykům? Studenti v Liberci na to měli 24 hodin. Do šestého ročníku soutěže Liberec Ideathon se zapojilo 63 středoškoláků a vysokoškoláků, kteří přišli s konkrétními a nápaditými řešeními pro region. Porotu nejvíce zaujaly aplikace TULgether a Linserka HUB. Soutěž se konala ve vratislavickém Kulturním centru 101010 a pořádala ji Agentura regionálního rozvoje, CzechInvest a Liberecký kraj.