Zpět na články

Jak se žije s úzkostí, depresí nebo schizofrenií? Vyzkoušejte si v liberecké knihovně

12. června 2025
Jak se žije s úzkostí, depresí nebo schizofrenií? Vyzkoušejte si v liberecké knihovně

Co zažívají lidé s úzkostí, depresí, schizofrenií nebo obsedantně kompulzivní poruchou? Odpovědi nabízejí čtyři interaktivní simulátory, které si od pondělí mohou vyzkoušet návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci. Stojí za nimi studentky Technické univerzity v Liberci, které na soutěži Liberec Ideathon 2024 vymyslely koncept, a Liberecký kraj, který zajistil jeho realizaci a financování.

„Na jednotlivých stanovištích si návštěvníci prostřednictvím zvukových nahrávek a smyslových podnětů vyzkoušejí, co zažívají lidé, kteří se s duševním onemocněním potýkají. Cílem projektu je podpořit empatii, odbourat předsudky a nabídnout veřejnosti možnost pochopit duševní onemocnění z nové perspektivy,“ říká Anna Provazníková, členka rady kraje pro resort sociálních věcí, který během jednoho roku pomohl studentskému nápadu na svět.

Empatie v hlavní roli

Simulátory vymyslely čtyři studentky Fakulty umění a architektury TUL v rámci čtyřiadvacetihodinové studentské soutěže Liberec Ideathon, kterou každoročně pořádá Agentura regionálního rozvoje společně s Libereckým krajem a CzechInvestem.

„Původně jsme plánovali vytvořit jednoduchou poslechovou budku, ale díky nápadům studentek se projekt výrazně rozvinul. Přidaly zážitkové prvky a pomohly vytvořit čtyři stanoviště, které veřejnosti přiblíží duševní onemocnění citlivým a zároveň srozumitelným způsobem,“ říká koordinátorka péče o duševní zdraví v Libereckém kraji Klára Zajícová, která studentky v rámci Ideathonu mentorovala.

Anna Jebavá, Adéla Machová, Pavlína Štěpařová a Natálie Demuthová studují obor Tvorba ve veřejném prostoru. Na Ideathonu si ze čtyř témat zvolily Rozvoj kompetencí v oblasti duševního zdraví. I když by se mohlo na první pohled zdát, že to s jejich studijním oborem nesouvisí, ony nesouhlasí: „Umělci jsou hodně empatičtí. Snažíme se lidem navodit různé emoce. Teď se jen snažíme připodobnit, jak se cítí někdo jiný,“ vysvětluje Anna Jebavá.

Čtyři nejčastější diagnózy, čtyři simulace

Každá simulace je jiná. Depresi představuje těžká vesta navozující tíhu, kterou cítí deprimovaný člověk, když mu nemoc brání vstát z postele. Úzkost si vyzkoušíte pomocí pytlíčků, do kterých nevidíte – abyste zjistili, co je uvnitř, musíte do nich sáhnout a překonat nepříjemnou nejistotu. „Vybraly jsme čtyři nejčastější duševní onemocnění v České republice – úzkost, depresi, schizofrenii a obsedantně kompulzivní poruchu. Všechna se mohou objevit už ve třinácti letech. Naším cílem bylo pomocí jednoduchých zážitkových principů navodit pocity, které tyto stavy provázejí,“ dodává studentka Adéla Machová.

Pomohli i odborníci

Na přípravě simulátorů spolupracovaly studentky s odborníky na duševní zdraví, včetně psychoterapeutky Moniky Dvořákové a PEER konzultantky Lenky Knorové, která poskytla reálné příběhy pro poslechovou budku. Samotný vznik a výroba simulátorů byla financována v rámci projektu Podpora procesů v rámci reformy péče o duševní zdraví v Libereckém kraji, přišla na bezmála 270 tisíc Kč a zapadá do koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj.

Putovní výstava míří i do dalších měst

V liberecké knihovně budou simulátory až do 11. července. Od září se pak přesunou do dalších měst regionu, a to v rámci akce Týdny duševního zdraví: od 15. do 19. září budou například v Turnově, o týden později v Tanvaldu. Liberecký kraj jedná o jejich zapůjčení i s dalšími organizacemi.

Doporučené články

Firmy mohou získat pomoc špičkových odborníků z TUL ‚za hubičku‘

Firmy mohou získat pomoc špičkových odborníků z TUL ‚za hubičku‘

Jak kvalitní je svár nebo povrchová úprava mého nebo dodaného výrobku? Vznikl defekt chybným zacházením, nebo měl výrobek skrytou vadu materiálu? To jsou příklady otázek, které velmi rychle dokáže vyřešit tým výzkumného ústavu CXI Technické univerzity v Liberci. Pomoc při řešení konkrétních problémů ve výrobě, konzultace, analýzy a další služby špičkového vědeckého pracoviště za minimální náklady mohou právě teď využít firmy díky projektu SUPPORT4SME. Podmínkou je velikost do 250 zaměstnanců a sídlo v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji nebo také v německém Sasku.
Lepší výroba i logistika, chytřejší zařízení. Studenti na závěr TechStarteru představili své projekty

Lepší výroba i logistika, chytřejší zařízení. Studenti na závěr TechStarteru představili své projekty

Tři firmy a sedm technických výzev pro 25 studentů. Tak vypadal druhý ročník TechStarteru, půlročního intenzivního programu, který propojuje školy a průmyslové podniky v kraji. Na jeho slavnostním zakončení představili středoškoláci své projekty. Nechybělo zdravé sebevědomí ani poučení z chyb. Vše pak završilo předání finančních odměn úspěšným řešitelům.
Most mezi inovacemi a legislativou: Strojírenský zkušební ústav provádí malé firmy technologickou certifikací

Most mezi inovacemi a legislativou: Strojírenský zkušební ústav provádí malé firmy technologickou certifikací

Rám elektrokola se na pneumatickém zařízení napíná, řídítka se v testovací stolici ohýbají až na hranici zlomu a brzdy se snaží obstát v simulovaném lijáku. Tak vypadá běžný den ve Strojírenském zkušebním ústavu v Jablonci nad Nisou. I tady se rozhoduje, zda nové výrobky projdou sítem bezpečnosti a splní náročné požadavky trhu.