Nanomaterials and technologies of their production
Nanomaterials and technologies of their production

Nanomaterials and technologies of their production

Liberec region is called the cradle of industrial production of nanofibers. Nanotechnologies have found their breeding ground in the region. The beginning of a new millennium became a turning point for them. In 2003, Professor Oldřich Jirsák's team at the Technical University of Liberec developed the Nanospider technology, enabling the production of nanofibers on an industrial scale. It was put into practice by Elmarco. Both TUL and Elmarco are further developing the production and application of nanofibers. Other entities benefiting from local knowledge of nanomaterials are emerging in the region.

The development of technologies at the Technical University of Liberec is still continuing. The success of the university's interfaculty development team, which developed a technological line for the production of nanofiber-coated yarn with the support of the Nanoprogress cluster organization in 2017 can serve as an example.

The nano-industry is developing very progressively worldwide. Its local strategic importance is indisputable due to its wide applicability. Nanotechnologies are used in the traditional industries in Liberec Region and also give rise to new industries. From the textile industry, engineering or automotive through medicine, biomedicine, pharmacy, the cosmetics industry to environmental protection.

Nanofibers can help in wound healing, water and air filtering (so-called nanotowels are known from the COVID crisis) very well or they can be applied in special clothing for sports, the army or integrated rescue system forces. Nanostructured layers can cover tools or machine components and extend their service life. Nanoparticles can then improve product properties. One such example is silver, which has antibacterial properties at nanoscale.

Regional subjects follow a path of high specialization in order to stay at the forefront of the industry. Cooperation with hi-tech workplaces throughout the country and in the international environment is necessary. As well as a great deal of patience. Overcoming obstacles, so typical of most young industries, is not avoided by nanotechnologies either. The greater time and financial demands of putting products into common practice (certification, tests, etc.) are an example of what still needs to be taken into account. Nevertheless, the regional nano-industry maintains a very solid dynamics and is rightfully one of the important progressive sectors in the region.

Unbeatable knowledge in Liberec Region

  • Needle-free electrostatic spinning

  • Alternating current electrospinning

  • Production of coaxial (two-component) nanofibers

  • Durable antibacterial layer technology

  • Nanosurface preparation technology

  • Nanocomposite production technology

Magazine

Výprava za tajemstvím výroby nanovláken
Výprava za tajemstvím výroby nanovláken
Nanovlákna, pojem skloňovaný v posledních dvou dekádách v mnoha pádech. Nejprve v souvislosti s mimořádným úspěchem vědců Technické univerzity v Liberci (byla o něm řeč v první epizodě našeho podcastu Region, který mění svět), později velmi intenzivně v souvislosti s vývojem a výrobou pomůcek pro ochranu dýchacích cest, roušek a respirátorů. Filtrace plynů a kapalin je ostatně jednou z významných oblastí užití nanovláken. Roušky jsou pak malou výsečí, které se dostává pozornosti dnes díky pandemické krizi. Do budoucna jsou však před nanomateriály ještě větší výzvy. Především čištění vod může být přímo strategickou devizou ve světě klimatických změn.
Miroslav Černík: Jedeme si svou cestou. Úspěšně
Miroslav Černík: Jedeme si svou cestou. Úspěšně
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, zkráceně CxI, vznikl v Libereckém kraji na Technické univerzitě před deseti lety jako místní výzkumné a vývojové centrum pokrývající potřeby regionu, jeho širšího okolí. Aktivity centra však nezřídka přesahují i do zahraničí. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, nebo jen matně, vězte, že se jedná o špičkovou výzkumnou instituci, jejíž vznik v lecčems navazuje na přelomový objev libereckých vědců z počátku milénia. Na objev průmyslové výroby nanovláken.
Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií
Od září se v Libereckém kraji rozšíří možnosti studia nanotechnologií
Až se v Železném Brodě v září opět otevřou brány Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské, projdou jimi i studenti zbrusu nového oboru Nanotechnologie a polymery. Čekat na ně bude učivo zaměřené na znalosti z oboru moderní chemie. Proniknou především do problematiky výroby polymerů a jejich uplatnění v nanotechnologiích. Obor reaguje na rostoucí zájem o výrobky z nanomateriálů. Zářným případem jsou ochranné prostředky dýchacích cest, oblastí využití je však podstatně více. To se odráží i na zvýšené poptávce po odbornících na trhu práce.
Magazine

Regional database of organizations and companies operating in the industry