PechaKucha Night Liberec vol.15 Budiž světlo
Nad Školou 1675, 463 11 Liberec 30
V DNA PechaKucha Night je zakódována pestrost, stejně je to v Libereckém kraji se sklem i šperkem a bižuterií. Připomene letošní velké oslavy 300leté tradice výroby svítidel v našem kraji, ale dotkeme se i další sklářských oborů. Nenechte si ujít toto svižné a rozmanité představení tvůrců, hrdých členů našeho Křišťálového údolí.
Přijďte si je všechny poslechnout 28. srpna od 19:30 do Kulturního centra 101010 v libereckých Vratislavicích. Podpořte tradici našeho regionu (nejen tu prozářenou světlem) a objevte tucet nových sklářských příběhů ve formátu 20x20!
Hosté srpnové PechaKucha Night Liberec vol.15
Hans van Bentem: Holandský vizuální umělec pracující se sklem ale i s dalšími materiály, jako je porcelán, keramika a bronz. Ovlivněn punkovým hnutím staví svou vlastní tvorbu na platformě snového realismu. Jeho sochy a instalace dobí veřejná prostranství po celém Holandsku.
Filip Houdek: Výtvarník a designér, zakladatel uměleckého projektu Made in Bor a Glassbrothers. V současnosti tvoří s bratrem Lukášem pod značkou Houdek Art. Jejich díla jsou mimo jiné inspirována vášní pro cyklistiku a motorsport.
Michal Škapa: Výtvarník, jehož počátky tvorby se nacházejí v kreativní grafice a ve veřejném prostoru v podobě graffiti. V současnosti tvoří část jeho portfolia úžasné světelné kreace z neonových trubic.
Ondřej Kábele: Student FT TUL oboru Návrhářství skla a šperku. Během studijního pobytu ve sklářské škole TIGA v Japonsku vytvořil audiovizuální dílo, které získalo první cenu v mezinárodně respektované soutěži Stanislav Libensky Award 2023.
Josefína Váchová: Studentka FT TUL oboru Design textilu, oděvu, skla a šperku. Se svou myšlenkou netradičního spojení recyklovaných skleněných perliček a ručního papíru „Pearl Paper“ vyhrála v soutěži Master of Crystal 2023.
Vítězslav Plavec: Student FUA TUL ateliéru Tvorba ve veřejném prostoru. Zabývá se především prostorovými instalacemi a světlem. Ve své tvorbě se nejčastěji věnuje tématům vnímání a iluze.
Petr Novosad: Majitel sklárny v Harrachově, nejstaršího provozu svého druhu v Česku a možná i na světě. Vedle sklárny vybudoval oblíbený minipivovar i rozsáhlé sklářské muzeum.
David Ševčík: Ředitel sklárny AJETO pyšnící se tradicí hvězdných spoluprací. V letech minulých s ikonickým českých designérem Bořkem Šípkem, v letech současných například s jedním z nejtalentovanějších tuzemských sklářských mistrů Martinem Janeckým.
Martina Kadlecová: Manažerka obchodního rozvoje Preciosa Lighting, výrobce designových hi-tech svítidel z Kamenického Šenova. Září doslova po celém světě, v luxusních rezidencích, hotelích ale i třeba na jachtách brázdících širé oceány.
Jakub Gargela: Člen představenstva Preciosa Ornela, tradičního výrobce perel, perliček a dalšího pestrého skleněného sortimentu ze Zásady pod Černou Studnicí.
Oldřich Palata: Český historik umění a kurátor sbírek Severočeského muzea v Liberci zaměřující se na dějiny uměleckých řemesel. Mezi jeho oblíbence patří zejména sklo, keramika, porcelán a textil.
Klára Jägerová: Výtvarnice a lektorka, která v před lety stvořila KultiVAR, sdílený prostor pro výtvarné, řemeslné, pohybové, kulturní a společenské aktvity v Liberci. Dnes se obloukem vrací ke sklu jako svému původnímu zaměření.