Pokročilé strojírenství
Pokročilé strojírenství

Pokročilé strojírenství

Výroba strojů, zařízení a přesných komponent patří k významným odvětvím českého zpracovatelského průmyslu. Nejinak tomu je v Libereckém kraji. Strojírenství zde má velmi dlouhou a pestrou tradici. Zahrnuje celý řetězec oblastí od výzkumu, vývoje, inovací přes konstrukci zařízení po vývoj a zavádění nových technologií do praxe. Špičkové stroje vyvinuté a vyrobené v regionu putují do celého světa. Odvětví tvoří v kraji významnou položku exportu i zaměstnanosti. Absorbuje velké množství špičkových odborníků vystudovaných (nejen) na místní Technické univerzitě.

Strojírenská tradice je v Libereckém kraji provázána s odvětvími, která náš region formovala. Bylo zapotřebí uspokojit poptávku po sklářských a textilních strojích, a tak se začaly jedinečné myšlenky měnit v realitu. Namátkou lze zmínit patent na strojní broušení šatonů Daniela Swarovského, rodáka z Jiřetína pod Bukovou, pozdější patenty na bezvřetenové předení a technologii výroby netkaných textilií výzkumného ústavu VÚTS nebo nejnovější Nanospidery společnosti Elmarco. Strojírenství v kraji v současnosti uspokojuje požadavky široké škály průmyslových odvětví. Především se jedná o automobilový, sklářský, textilní, strojírenský, potravinářský, polygrafický a elektrotechnický průmysl a oblasti energetiky, medicíny a membránových procesů.

Ve sféře vědy a výzkumu jsou klíčové odborné kapacity Technické univerzity v Liberci. Především Fakulty strojní, Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Druhým významným pracovištěm je Centrum rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS. Jedná se o aplikačně zaměřenou výzkumnou organizaci, v minulosti proslavenou díky úspěchům ve vývoji textilních strojů. Dnes s podstatně širším polem působnosti.

Trendem a zároveň výzvou do budoucnosti je v tomto odvětví implementace prvků Průmyslu 4.0, vývoj kybernetických a robotických systémů, spolupráce člověk – stroj, vývoj nových strojírenských materiálů a konstrukcí a prototypování pomocí pokročilých metod 3D tisku, laseru apod.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

  • Technologie na výrobu nanovláken

  • Technologické celky (linky) pro automotive

  • Sklářské technologie

  • Textilní technologie

  • Potravinářská automatizace

  • Laserové obrábění

  • Výrobní nástroje a prostředky

  • Technologie budov

Magazín

Rozmontované stroje schovávala po skříních. Lásku k řemeslu zašívá Xénia Gajdošová už tři roky do českých kšiltovek
Rozmontované stroje schovávala po skříních. Lásku k řemeslu zašívá Xénia Gajdošová už tři roky do českých kšiltovek
Když si s Xénií, která stojí za značkou ručně šitých kšiltovek X.style, začnete povídat o její tvorbě, je pravděpodobné, že se hovor dříve či později stočí ke dvou nebo čtyřjehlovému stoji, případně k mašině na výšivky. Právě vášeň pro staré stroje ji dovedla k současnému podnikání. Jak dlouho jí trvalo naučit se šít kšiltovku a kolik strojů teď najdete za dveřmi X.style dílny v Liberci? Odpovědi hledejte na následujících řádcích.
Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecká „továrna na sny“ slaví 70 let
Liberecký VÚTS letos slaví 70. výročí od svého založení. Za sedm dekád z něj vzešly stovky unikátních technologických řešení, které následně putovaly do celého světa. Výzkumný ústav později přidal do svého názvu označení Centrum rozvoje strojírenského výzkumu. Dnes totiž vyvíjí technologie a výrobní stroje pro vícero odvětví. Patří mezi ně automobilový, textilní, letecký nebo sklářský průmysl. Výsledky jsou na trhu vidět. Například ve sportu – nafukovací padlleboardy drží svůj tvar díky speciálním 3D distančním tkaninám. U závodních lyží Lusti se zase liberečtí vývojáři postarali o to, aby zůstaly extrémně lehké, přesto však velmi pevné.
Miroslav Černík: Jedeme si svou cestou. Úspěšně
Miroslav Černík: Jedeme si svou cestou. Úspěšně
Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, zkráceně CxI, vznikl v Libereckém kraji na Technické univerzitě před deseti lety jako místní výzkumné a vývojové centrum pokrývající potřeby regionu, jeho širšího okolí. Aktivity centra však nezřídka přesahují i do zahraničí. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli, nebo jen matně, vězte, že se jedná o špičkovou výzkumnou instituci, jejíž vznik v lecčems navazuje na přelomový objev libereckých vědců z počátku milénia. Na objev průmyslové výroby nanovláken.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.