Pokročilé strojírenství
Pokročilé strojírenství

Pokročilé strojírenství

Výroba strojů, zařízení a přesných komponent patří k významným odvětvím českého zpracovatelského průmyslu. Nejinak tomu je v Libereckém kraji. Strojírenství zde má velmi dlouhou a pestrou tradici. Zahrnuje celý řetězec oblastí od výzkumu, vývoje, inovací přes konstrukci zařízení po vývoj a zavádění nových technologií do praxe. Špičkové stroje vyvinuté a vyrobené v regionu putují do celého světa. Odvětví tvoří v kraji významnou položku exportu i zaměstnanosti. Absorbuje velké množství špičkových odborníků vystudovaných (nejen) na místní Technické univerzitě.

Strojírenská tradice je v Libereckém kraji provázána s odvětvími, která náš region formovala. Bylo zapotřebí uspokojit poptávku po sklářských a textilních strojích, a tak se začaly jedinečné myšlenky měnit v realitu. Namátkou lze zmínit patent na strojní broušení šatonů Daniela Swarovského, rodáka z Jiřetína pod Bukovou, pozdější patenty na bezvřetenové předení a technologii výroby netkaných textilií výzkumného ústavu VÚTS nebo nejnovější Nanospidery společnosti Elmarco. Strojírenství v kraji v současnosti uspokojuje požadavky široké škály průmyslových odvětví. Především se jedná o automobilový, sklářský, textilní, strojírenský, potravinářský, polygrafický a elektrotechnický průmysl a oblasti energetiky, medicíny a membránových procesů.

Ve sféře vědy a výzkumu jsou klíčové odborné kapacity Technické univerzity v Liberci. Především Fakulty strojní, Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Druhým významným pracovištěm je Centrum rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS. Jedná se o aplikačně zaměřenou výzkumnou organizaci, v minulosti proslavenou díky úspěchům ve vývoji textilních strojů. Dnes s podstatně širším polem působnosti.

Trendem a zároveň výzvou do budoucnosti je v tomto odvětví implementace prvků Průmyslu 4.0, vývoj kybernetických a robotických systémů, spolupráce člověk – stroj, vývoj nových strojírenských materiálů a konstrukcí a prototypování pomocí pokročilých metod 3D tisku, laseru apod.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

  • Technologie na výrobu nanovláken

  • Technologické celky (linky) pro automotive

  • Sklářské technologie

  • Textilní technologie

  • Potravinářská automatizace

  • Laserové obrábění

  • Výrobní nástroje a prostředky

  • Technologie budov

Magazín

Jan Kolář: Kdybychom vývoj nebrali jako výzvu, v životě na nic nepřijdeme
Jan Kolář: Kdybychom vývoj nebrali jako výzvu, v životě na nic nepřijdeme
Jan Kolář z Centra rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS čelí výzvám dnes a denně. Na brigádách při škole seřizoval textilní stroje Rieter, aby se s nimi v dospělosti znovu setkal již jako ostřílený vývojář. Podílel se na vzniku jejich nejnovější generace. Když do VÚTS přišla poptávka izraelského startupu Eviation na vývoj ocasních ploch prvního dopravního letounu na čistě elektrický pohon, Alice, on a jeho tým na ni kývli. Renomovaná zahraniční výzkumná centra odhadovala potřebný čas na odevzdání řešení minimálně na čtyři roky, v Liberci dostali k dispozici devět měsíců.
Liberecký kraj usiluje o zřízení centra pro digitální inovace
Liberecký kraj usiluje o zřízení centra pro digitální inovace
V regionu by mohlo vzniknout centrum evropského formátu zaměřené na podporu digitalizace malých a středních podniků. Konsorcium vedené krajskou Agenturou regionálního rozvoje uspělo v národní výzvě Ministerstva průmyslu a obchodu. Společně s pěticí dalších konsorcií převážně z Prahy, Brna a Ostravy se nyní bude v Bruselu ucházet o možnost zřídit v Libereckém kraji Evropské centrum pro digitální inovace. Síť těchto institucí chce Evropská unie začít budovat ještě letos.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.