Pokročilé strojírenství
Pokročilé strojírenství

Pokročilé strojírenství

Výroba strojů, zařízení a přesných komponent patří k významným odvětvím českého zpracovatelského průmyslu. Nejinak tomu je v Libereckém kraji. Strojírenství zde má velmi dlouhou a pestrou tradici. Zahrnuje celý řetězec oblastí od výzkumu, vývoje, inovací přes konstrukci zařízení po vývoj a zavádění nových technologií do praxe. Špičkové stroje vyvinuté a vyrobené v regionu putují do celého světa. Odvětví tvoří v kraji významnou položku exportu i zaměstnanosti. Absorbuje velké množství špičkových odborníků vystudovaných (nejen) na místní Technické univerzitě.

Strojírenská tradice je v Libereckém kraji provázána s odvětvími, která náš region formovala. Bylo zapotřebí uspokojit poptávku po sklářských a textilních strojích, a tak se začaly jedinečné myšlenky měnit v realitu. Namátkou lze zmínit patent na strojní broušení šatonů Daniela Swarovského, rodáka z Jiřetína pod Bukovou, pozdější patenty na bezvřetenové předení a technologii výroby netkaných textilií výzkumného ústavu VÚTS nebo nejnovější Nanospidery společnosti Elmarco. Strojírenství v kraji v současnosti uspokojuje požadavky široké škály průmyslových odvětví. Především se jedná o automobilový, sklářský, textilní, strojírenský, potravinářský, polygrafický a elektrotechnický průmysl a oblasti energetiky, medicíny a membránových procesů.

Ve sféře vědy a výzkumu jsou klíčové odborné kapacity Technické univerzity v Liberci. Především Fakulty strojní, Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI). Druhým významným pracovištěm je Centrum rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS. Jedná se o aplikačně zaměřenou výzkumnou organizaci, v minulosti proslavenou díky úspěchům ve vývoji textilních strojů. Dnes s podstatně širším polem působnosti.

Trendem a zároveň výzvou do budoucnosti je v tomto odvětví implementace prvků Průmyslu 4.0, vývoj kybernetických a robotických systémů, spolupráce člověk – stroj, vývoj nových strojírenských materiálů a konstrukcí a prototypování pomocí pokročilých metod 3D tisku, laseru apod.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

  • Technologie na výrobu nanovláken

  • Technologické celky (linky) pro automotive

  • Sklářské technologie

  • Textilní technologie

  • Potravinářská automatizace

  • Laserové obrábění

  • Výrobní nástroje a prostředky

  • Technologie budov

Magazín

V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
Na Technické univerzitě v Liberci vznikne Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk polymerních materiálů. Zkoumat bude způsoby, jak výrobní postupy učinit efektivnější a tudíž ekologičtější. Konkrétně se výzkumníci zaměří na efektivní využití surovin a jejich recyklaci, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů, zvýšení přínosu aditivních technologií pro průmyslovou výrobu a z toho vyplývající snížení její energetické náročnosti.
Ministryně Langšádlová navštívila Liberecký kraj, vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami
Ministryně Langšádlová navštívila Liberecký kraj, vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami
Ve čtvrtek 3. listopadu navštívila Liberecký kraj Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Se zástupci samosprávy v čele s hejtmanem Martinem Půtou a s lidmi ze vzdělávacích a výzkumných organizací a inovativních firem diskutovala na půdě Agentury regionálního rozvoje o výzvách, které čekají Česko a kterým budou čelit i jednotlivé regiony, Liberecký kraj nevyjímaje. Ministryně mimo jiné vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami tak, aby výsledky české vědy a výzkumu nezůstávaly ležet v šuplících jednotlivých organizací.
Liberecká průmyslovka vyšle učitele na zkušenou do zemí Visegrádu. Slibuje si od toho inovace výuky
Liberecká průmyslovka vyšle učitele na zkušenou do zemí Visegrádu. Slibuje si od toho inovace výuky
Opravdu učíme stejně? Tuto otázku si příští rok položí čtyři učitelé liberecké průmyslovky během výměnných pobytů u svých kolegů na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Zapojí se do projektu, na který škola získala díky Agentuře regionálního rozvoje finance z Visegrádských fondů. Co pobyty přinesou regionu? „Učitelé získají přehled o způsobech výuky v zahraničí, poznají jinou kulturu a zlepší své jazykové vybavení. To vše pak budou moci v hodinách přenést na své studenty,” slibuje si od projektu Jaroslav Semerád, ředitel SPŠSE a VOŠ v Liberci.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.