Udržitelné nakládání s přírodními zdroji
Udržitelné nakládání s přírodními zdroji

Udržitelné nakládání s přírodními zdroji

Zachování přírodních zdrojů vody, půdy, ovzduší, energie, a nejen jich, je stěžejní výzvou, ke které se bude muset lidstvo v tomto století postavit čelem. Firmy a výzkumné organizace Libereckého kraje jsou nositeli jedinečných znalostí v oblasti ochrany zdrojů pitné vody. Vděčí za to zkušenostem nabytým sanací rozsáhlých ekologických škod vzniklých v minulém století v důsledku chemické těžby uranu a pobytu sovětských vojsk na území kraje.

Neblahé dědictví druhé poloviny dvacátého století zahrnovalo v Libereckém kraji rozsáhlé znečištění podzemních vod v cenomanské zvodni způsobené chemickou těžbou uranu v okolí Stráže pod Ralskem a rozsáhlou kontaminaci území vojenského újezdu Ralsko. Důsledky zdejšího pobytu okupační sovětské armády rovněž vzbuzovaly obavy o již tak zasaženou hydrosféru.

Odpovědné úřady a firmy (především státní podnik DIAMO) na základě společenské poptávky zadaly či vypracovaly rozsáhlé výzkumy s cílem najít co nejefektivnější způsob, jak další kontaminaci zabránit. Ohroženy byly podzemní vody na území od Ještědského hřbetu až po linii Labe.

Na základě doporučení vzešlých z provedených výzkumů došlo k realizaci technologických opatření k odstranění kontaminace či zamezení jejího dalšího šíření a k eliminaci rizik pro okolní zdroje podzemních vod. Cílem bylo zaměřit pole působnosti jak na kontaminaci spojenou s těžbou uranu, tak na škody způsobené sovětskou armádou. Výsledkem desetiletí trvajícího úsilí je výrazné zlepšení stavu hydrosféry jako základní složky životního prostředí v kraji.

Bonusem a nesporným přínosem pro hi-tech průmysl Libereckého kraje je získání jedinečných znalostí v oboru membránových separačních technologií. Významnou firmou s přesahem nejen za hranice kraje, ale i daleko za hranice Česka, je v této oblasti společnost Mega Group a její dceřiná výzkumná, inženýrsko-technologická firma MemBrain. S nástupem chytrých digitálních technologií se objevuje příležitost využít znalostí z celé oblasti udržitelného nakládání s přírodními zdroji k posílení role Libereckého kraje jako lídra v tzv. smart environmental resources managementu a jeho aplikacích na národní i světové úrovni.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

  • Modelové nástroje predikce vývoje kontaminace

  • Monitoring kontaminace geosféry a hydrosféry

  • Pokročilé technologie čištění kontaminovaných vod

  • Technologie odstraňování kontaminantů z hydrosféry

  • Matematizace procesů nakládání s vodami

  • Manažerské nástroje pro rozhodování o nakládání s vodami

  • Vývoj a výroba iontově selektivních membrán

  • Elektromembránové a integrované procesní celky

  • Membránové nebo sanační kompozity

  • Biologické membrány

Magazín

Petra Doubková spouští s EcoHaus zelenou revoluci v praní prádla. Na své prací papírky vybrala crowdfundingem téměř půl milionu
Petra Doubková spouští s EcoHaus zelenou revoluci v praní prádla. Na své prací papírky vybrala crowdfundingem téměř půl milionu
Petra Doubková studuje na Technické univerzitě v Liberci průmyslové inženýrství a zároveň pracuje ve Středisku pro vědu a výzkum Krajské nemocnice Liberec. Kdybyste nabyli dojmu, že při takovém vytížení není možné rozjíždět úspěšný startup, budete na omylu. Petra bojuje za lepší životní prostředí a na trh pod značkou EcoHaus uvádí prací papírky, které strčí do kapsy těžké a neekologické prášky. Pro svůj nápad nadchla stovky lidí, v jarní crowdfundingové kampani jí na rozjezd přispěli téměř půl milionem korun.
Sní o vlastním konopném políčku a tkalcovském stavu. Lukáš Vejnar chce v regionu oživit zaniklou tradici
Sní o vlastním konopném políčku a tkalcovském stavu. Lukáš Vejnar chce v regionu oživit zaniklou tradici
Na štítku matrací a polštářů vyráběných Lukášem Vejnarem z Liberce, najdete ve složení konopí a ovčí vlnu. V hlavě má Lukáš desítky nápadů na výrobky spojující tyto dva funkční přírodní materiály. Aktuálně ale nejvíce řeší, jak svou vášeň pro řemeslo přetavit v dobře šlapající podnikatelský projekt a věnovat se už jen šití. Povídali jsme si o výjimečnosti konopí jako materiálu, byrokracii, která se pojí s jeho pěstováním i o tom, jestli se tato rostlina ve své technické formě vrátí na česká pole.
Patnáctery lněné šaty prodala před dvaceti lety během hodiny. Dnes Petra M. Gadasová s manželem vedou úspěšný textilní ateliér Edgart
Patnáctery lněné šaty prodala před dvaceti lety během hodiny. Dnes Petra M. Gadasová s manželem vedou úspěšný textilní ateliér Edgart
Petra Matějková Gadasová s manželem Richardem, zakladatelé textilního ateliéru Edgart, si pro své tvoření zrekonstruovali dům v Lázních Libverda v Jizerských horách. V showroomu zde navrhují a s místními švadlenami šijí sítotiskem zdobené šaty a doplňky z přírodních materiálů. Zapředli jsme s Petrou rozhovor na téma, jak se společně s Richardem dostali ke lnu, jak se liší české veletrhy od těch zahraničních i jak pandemie posunula jejich ateliér do digitálu.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.