Kovové, kompozitní a plastové materiály
Kovové, kompozitní a plastové materiály

Kovové, kompozitní a plastové materiály

Subjekty zpracovávající kovy, kompozity a plasty patří v Libereckém kraji k významným zaměstnavatelům. Výdaje na výzkum a vývoj potvrzují, že toto odvětví patří v regionu mezi inovativní průmysly s velmi zajímavým potenciálem. Potěšitelný je trend vedoucí k zohledňování dopadů průmyslových činností na životní prostředí. Nové přístupy a výzkum v oblasti obnovitelných materiálů jsou důležité z hlediska zachování kvality života v kraji a jeho ochrany a udržitelnosti.

Na území kraje nalezneme širokou škálu znalostí a technologií spojených s vývojem, výrobou a zpracováním kovových i nekovových materiálů. Těžiště znalostí spočívá v systematickém vývoji složení materiálů za účelem zlepšení jejich vlastností a následné aplikace v různých oborech. Odborníci z odvětví v mnohém navazují na regionální tradici přesného lití.

Subjekty si zakládají na mezioborovém přístupu. Ten je mixem poznatků chemie, fyziky materiálového inženýrství a dalších přírodních věd. Například zoologie, biologie a rozvíjejících se oborů bioniky a biomimetiky. Rozvíjí se výzkumná témata a aplikace v oblasti biopolymerů a biokompozitů, zejména v návrhu materiálového složení, hodnocení stárnutí a následné biodegradace.

Subjekty v kraji těží z úzké spolupráce s celou řadou oborů s cílem nalézt řešení technických výzev pomocí nových materiálů nebo naopak s cílem vyhledat pro nové materiály vhodné aplikace.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

Subjekty zabývající se v regionu zpracováním kovů, kompozitů a plastů využívají znalosti z mnoha oborů lidské činnosti. Proto nelze zcela jednoznačně vymezit konkrétní znalosti, které jsou pro Liberecký kraj stěžejní a při pohledu zvenčí jedinečné. Vždy závisí na daném subjektu a projektu. Důležitou vlastností odvětví je spolupráce firem a výzkumných pracovišť. Díky tomu vznikají další úzce specializované znalosti.

Magazín

V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
Na Technické univerzitě v Liberci vznikne Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk polymerních materiálů. Zkoumat bude způsoby, jak výrobní postupy učinit efektivnější a tudíž ekologičtější. Konkrétně se výzkumníci zaměří na efektivní využití surovin a jejich recyklaci, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů, zvýšení přínosu aditivních technologií pro průmyslovou výrobu a z toho vyplývající snížení její energetické náročnosti.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

AL-SOLID s.r.o.

Slévárna AL-SOLID vyrábí hliníkové odlitky a pískové formy.

Aurel CZ s.r.o.

Vývoj v oblastech automotive, železniční techniky, zpracovatelských strojů a energetického průmyslu. 

BENEŠ a LÁT a.s.

Strojírenská společnost, která se zaměřuje na výrobu kvalitních slévárenských polotovarů ze slitin Al.

Benteler s.r.o.

Komplexní know-how v automotive od vývoje a výroby až po montáž. Obrábění a opracování kovů, výroba trubek, tváření, spojování, montáž a logistika.

DENSO MANUFACTURING CZECH, s.r.o.

Výrobce klimatizačních jednotek pro automotive.

DGS Druckguss Systeme s.r.o.

Vyrábí perfektní tlakově lité součástky a kromě výroby odlitků nabízí i doplňkové služby jako vývoj, broušení, tryskání, opracování, lakování nebo montáž obrobků a systémů.

GRUPO ANTOLIN BOHEMIA a.s.

Design, vývoj a výroba interiérových dílů pro automotive.

Komerční slévárna šedé a tvárné litiny s.r.o.

Výrobce odlitků sklářských forem a odlitků z šedé a tvárné litiny.

Laird Technologies s.r.o.

Vývoj v oblastech souvisejících s elektronických zařízení. Specializuje se na se výrobu prvků na odstínění elektromagnetického záření, vodících pokovených textílií ad.

LUKOV Plast s.r.o.

Specializuje se na vývoj, výrobu a montáž plastových, kovových a a elektrotechnických dílů a podsestav především pro automobilový průmysl.

Matador Automotive Czech s.r.o.

MATADOR Group je úspěšným dodavatelem pro automobilový průmysl v CEE.

Slévárna hliníku s.r.o Nový Bor

Předmětem činnosti je výroba odlitků z Al slitin litých do kokil a tlakových forem a výroba přípravků na opracování.

UNITHERM s.r.o.

Slévárna disponuje dvěma technologiemi - odléváním do pískových forem a odléváním do kovových forem.

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.