Optika, dekorativní a užitné sklo
Optika, dekorativní a užitné sklo

Optika, dekorativní a užitné sklo

Sklářský průmysl je v tom nejlepším slova smyslu rodinným stříbrem Libereckého kraje s velkým světovým renomé. Tradičními sklářskými baštami jsou především Novoborsko a Jablonecko, v širším kontextu pak celá oblast pohraničních hor. Lidé v regionu jsou nositeli jedinečných znalostí výroby skla od fáze těžby a zpracování základní suroviny až po obrábění finálních výrobků. Znalost opracování skla nachází uplatnění i v dalších oblastech, především v práci s polodrahokamy či syntetickými monokrystaly.

Tradici sklářství v regionu Lužických a Jizerských hor historicky přály příznivé podmínky. Klíčový byl především dostatek dřeva pro sklářské pece. V novověku se obyvatelé hor začali více než na výrobu suroviny soustředit na zušlechťování skla a obchod. Rodily se věhlasné obchodní společnosti, v různé podobě fungující dodnes. Zmiňme například Preciosu a Crystalex, obě dvě vzniklé poválečným spojením lokálních sklářských provozů nebo věhlasný (sic) karlovarský Moser, úzce spolupracující se sklářskými umělci a řemeslníky z Novoborska. Mezi dalšími si ve světě získává obrovské renomé designová sklářská společnost Lasvit.

Významnou roli v odvětví hraje úzké propojení sklářství a designu. V kraji se nacházejí výrobci designové skleněné bižuterie, svítidel a jejich komponent. Sklářský průmysl v sobě dále propojuje znalosti sklářství, optiky a optoelektroniky. Stoupá výroba a využití technického skla. Znalosti se uplatňují i v oboru šperkařství, např. v broušení polodrahokamů. Odvětví tvoří jak významné kapacity výzkumu, hojně zastoupené malé, střední a velké firmy, tak tradiční sklářské střední školy. Své místo má sklo i na Technické univerzitě v Liberci na Strojní fakultě, Katedře sklářských strojů a na Fakultě textilní, v oboru design.

V minulé dekádě hledal Liberecký kraj možnosti propojení sklářství a cestovního ruchu. Vznikla regionální značka Crystal Valley, která široké veřejnosti v kraji i v celém Česku představuje naše rodinné stříbro, tradici a současnost sklářského řemesla. Aktivity značky v současné době realizuje Agentura regionálního rozvoje. Patří mezi ně také projekt Tradiční sklářské regiony se propojují (CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0003016), jehož je agentura hlavním partnerem. Projekt je realizován z Programu Přeshraniční Spolupráce Interreg V-A Česká republika-Polsko.

Díky tomuto řemeslu se pyšníme jedním neobvyklým statistickým prvenstvím. V Libereckém kraji je nejvyšší hustota sklářů na počet obyvatel na světě. Ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček, kterou najdeme na úpatí Krkonoš v Poniklé, před nedávnem dokonce zapsali na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Sklářských nej byste v regionu našli mnoho, stačí mít oči otevřené dokořán.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

 • Tavení skla a tažení tyčí a tyčinek

 • Technologie broušení

 • Technologie leštění

 • Návrh a výroba přesné mechaniky

 • Výroba krystalové optiky

 • Návrh komplexních optických systémů

 • Lisování přesné optiky

 • Návrh a nanášení tenkých vrstev

 • Povrchové dekory na sklo a perle (zušlechťování skla)

 • Automatická výroba užitkového skla

 • Barvení skla

 • Výroba komponent pro skleněnou bižuterii

Magazín

Turnovský Granát slaví sedmdesátku. Chystá soupravu šperků s unikátními českými granáty i den otevřených dveří
Turnovský Granát slaví sedmdesátku. Chystá soupravu šperků s unikátními českými granáty i den otevřených dveří
Na začátku roku 2023 nastoupila do vedení Družstva umělecké výroby Granát Turnov Petra Pavlištová, žena, která už v minulosti spojila s turnovskými šperky část svého profesního života. Přináší znalost obchodu a ke své nové profesní výzvě říká: „Ráda bych přiblížila český granát mladé generaci.” Své působení v Granátu Turnov zahajuje v jubilejním roce oslav sedmdesáti let existence družstva.
Dokonalejší než dílo přírody. Syntetické krystaly z turnovského Cryturu patří mezi světovou elitu
Dokonalejší než dílo přírody. Syntetické krystaly z turnovského Cryturu patří mezi světovou elitu
Turnovský Crytur sídlí v na první pohled nenápadném areálu u řeky Jizery. Uvnitř však skrývá vyspělé technologie, díky kterým se řadí mezi globální optoelektronickou elitu. Ve výrobních halách se zde pěstují syntetické krystaly. Po vytažení z pece je opracovávají do velmi přesných tvarů. Následně je vkládají do zařízení, které si v Turnově sami vyvíjejí i kompletují. Od A do Z. Nejčastěji se s jejich výrobky setkávají vědci (a nejen ti) v detekčních jednotkách pro elektronovou mikroskopii.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

AG Plus s.r.o.

Výroba bižuterních polotovarů a štrasové bižuterie.

asphericon s.r.o.

Vývoj optických systémů obsahujících přesné asférické a free form elementy.

Ave Clara s.r.o.

Osvětlení, komponenty pro svítidla, skleněné objekty a designové kolekce skla.

CoorsTek Advanced Materials s.r.o.

Technologická řešení na bázi technické keramiky pro široké spektrum odvětví, např. pro oblasti energetiky, dopravy, informačních technologií, zdravotnictví, obrany a dalších.

Crystalex CZ s.r.o.

Největší domácí výrobce nápojového skla, významný exportér (90% produkce), držitel ochranných známek Bohemia Crystal a Bohemia Glass.

Crytur s.r.o.

Výroba a opracování syntetických krystalů se zaměřením na speciální vědecké a průmyslové aplikace. Specializaci na zákaznické projekty s vysokou mírou spolupráce ve výzkumu a vývoji.

Desko a.s.

Výroba produkčních sklářských strojů, zařízení, nástrojů a forem. Výroba a distribuce elektroinstalačního materiálu, vestavných spínačů, mikrospínačů, objímek a kompaktních svítidel.

Detesk s.r.o.

Zpracování tvrdé boritokřemičité skloviny, sklářská výroba pro dekorační a technické účely. Foukané lahve, laboratorní sklo, osvětlovací technika. Dřevovýroba sloužící hlavní sklářské výrobě.

Dioptra a.s.

Vývoj a výroba lup a speciálních optických pomůcek, optické výrobky pro průmysl. Zakázková svítidla pro zdravotnictví, průmysl i pro všeobecné použití. Služby spojené s optikou.

Docter Optics s.r.o.

Vývoj a výroba skleněných čoček reflektorů pro automotive.

Ecoglass s.r.o.

Vývoj a výroba přesně lisovaných skleněných dílů pro světelné aplikace automotive, letištního osvětlení ranvejí nebo optických dílů pro LED aplikace.

Egermann, s.r.o.

Velkoobchodní prodej ručně zdobeného užitkového, dekorativního a uměleckého skla.

EGOPEG s.r.o.

Vývoj a výroba bezpečnostích a kontrolních systémů. Pokračovatelství tradice výroby skla v huti Elias Palme.

Elsklo s.r.o.

Výroba a servis průmyslových a laboratorních pecí. Výroba topných systémů a topných elementů.

Fabos s.r.o.

Výroba šperků se Swarovski Crystals.

Sklárna Slavia s.r.o.

Zabývá se ruční výrobou skla s dlouholetou tradicí.

SKLOPAN Liberec a.s.

Firma se zabývá vývojem a výrobou strojů i zařízení pro sklářský a automobilový průmysl. Poskytuje horizontální myčku sloužící k mytí a sušení tabulového skla.

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.