Optika, dekorativní a užitné sklo
Optika, dekorativní a užitné sklo

Optika, dekorativní a užitné sklo

Sklářský průmysl je v tom nejlepším slova smyslu rodinným stříbrem Libereckého kraje s velkým světovým renomé. Tradičními sklářskými baštami jsou především Novoborsko a Jablonecko, v širším kontextu pak celá oblast pohraničních hor. Lidé v regionu jsou nositeli jedinečných znalostí výroby skla od fáze těžby a zpracování základní suroviny až po obrábění finálních výrobků. Znalost opracování skla nachází uplatnění i v dalších oblastech, především v práci s polodrahokamy či syntetickými monokrystaly.

Tradici sklářství v regionu Lužických a Jizerských hor historicky přály příznivé podmínky. Klíčový byl především dostatek dřeva pro sklářské pece. V novověku se obyvatelé hor začali více než na výrobu suroviny soustředit na zušlechťování skla a obchod. Rodily se věhlasné obchodní společnosti, v různé podobě fungující dodnes. Zmiňme například Preciosu a Crystalex, obě dvě vzniklé poválečným spojením lokálních sklářských provozů nebo věhlasný (sic) karlovarský Moser, úzce spolupracující se sklářskými umělci a řemeslníky z Novoborska. Mezi dalšími si ve světě získává obrovské renomé designová sklářská společnost Lasvit.

Významnou roli v odvětví hraje úzké propojení sklářství a designu. V kraji se nacházejí výrobci designové skleněné bižuterie, svítidel a jejich komponent. Sklářský průmysl v sobě dále propojuje znalosti sklářství, optiky a optoelektroniky. Stoupá výroba a využití technického skla. Znalosti se uplatňují i v oboru šperkařství, např. v broušení polodrahokamů. Odvětví tvoří jak významné kapacity výzkumu, hojně zastoupené malé, střední a velké firmy, tak tradiční sklářské střední školy. Své místo má sklo i na Technické univerzitě v Liberci na Strojní fakultě, Katedře sklářských strojů a na Fakultě textilní, v oboru design.

V minulé dekádě hledal Liberecký kraj možnosti propojení sklářství a cestovního ruchu. Vznikla regionální značka Crystal Valley, která široké veřejnosti v kraji i v celém Česku představuje naše rodinné stříbro, tradici a současnost sklářského řemesla.

Díky tomuto řemeslu se pyšníme jedním neobvyklým statistickým prvenstvím. V Libereckém kraji je nejvyšší hustota sklářů na počet obyvatel na světě. Ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček, kterou najdeme na úpatí Krkonoš v Poniklé, před nedávnem dokonce zapsali na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Sklářských nej byste v regionu našli mnoho, stačí mít oči otevřené dokořán.

Jedinečné znalosti v Libereckém kraji

 • Tavení skla a tažení tyčí a tyčinek

 • Technologie broušení

 • Technologie leštění

 • Návrh a výroba přesné mechaniky

 • Výroba krystalové optiky

 • Návrh komplexních optických systémů

 • Lisování přesné optiky

 • Návrh a nanášení tenkých vrstev

 • Povrchové dekory na sklo a perle (zušlechťování skla)

 • Automatická výroba užitkového skla

 • Barvení skla

 • Výroba komponent pro skleněnou bižuterii

Magazín

Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Petr Nový: Tradici je potřeba rozvíjet, nelze se na ni jen slepě odkazovat
Desátý díl podcastu Region, který mění svět představí hned několik osobností zapojených do vynalézání v kraji pod Ještědem. Hosta jsme však přivítali jen jednoho. Byl jím Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a jeho ředitel pro odbornou činnost. Řeč byla o inovátorech v oblastech skla a bižuterie počínaje Danielem Swarovski, „notorickým vynalézačem bez peněz”, a konče moderní dobou vyčnívající zde především designem exkluzivních svítidel.
Lucie Karlová: Český křišťál propojuje emocemi lidi. Světový unikát máme za humny
Lucie Karlová: Český křišťál propojuje emocemi lidi. Světový unikát máme za humny
Lucie Karlová je jednou z výrazných hybatelek dění v českém sklářství. Nejen kvůli tomu, že stojí v čele Preciosa Lighting, výrobce špičkových křišťálových svítidel. Její aktivity mají přesah do celého koncernu Preciosa, především do Nadace Preciosa, která za svých pětadvacet let existence věnovala na dobročinné účely převážně v Libereckém kraji více než 250 milionů korun.
Optika z Turnova pomůže chránit Zemi před nebezpečnými tělesy z kosmu
Optika z Turnova pomůže chránit Zemi před nebezpečnými tělesy z kosmu
Střet kosmického tělesa se Zemí. Téma pro hledače senzací a záhad. Oblíbený námět sci-fi románů a filmů (kdo by neznal Armageddon). Jaká je ale pravděpodobnost, že se něco takového stane realitou? Naštěstí velice malá. Jaké by byly následky dopadu takového tělesa do obydlené oblasti? Bohužel velmi ničivé. Právě proto je záhodno potenciálně nebezpečné objekty v blízkosti Země monitorovat. Nebe nad Evropou spadá do péče Evropské kosmické agentury ESA. Ta si klade za cíl vybudovat systém monitoringu nazvaný SSA-NEO. Díky turnovskému TOPTECu, aplikačnímu centru Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, nebude chybět česká stopa. Teleskopům NEOSTEL, očím nově vznikajícího systému, pomůže s jejich úkolem špičková optika z Turnova.
Magazín

Regionální databáze organizací a firem působících v odvětví

AG Plus s.r.o.

Výroba bižuterních polotovarů a štrasové bižuterie.

asphericon s.r.o.

Vývoj optických systémů obsahujících přesné asférické a free form elementy.

Ave Clara s.r.o.

Osvětlení, komponenty pro svítidla, skleněné objekty a designové kolekce skla.

CoorsTek Advanced Materials s.r.o.

Technologická řešení na bázi technické keramiky pro široké spektrum odvětví, např. pro oblasti energetiky, dopravy, informačních technologií, zdravotnictví, obrany a dalších.

Crystalex CZ s.r.o.

Největší domácí výrobce nápojového skla, významný exportér (90% produkce), držitel ochranných známek Bohemia Crystal a Bohemia Glass.

Crytur s.r.o.

Výroba a opracování syntetických krystalů se zaměřením na speciální vědecké a průmyslové aplikace. Specializaci na zákaznické projekty s vysokou mírou spolupráce ve výzkumu a vývoji.

Desko a.s.

Výroba produkčních sklářských strojů, zařízení, nástrojů a forem. Výroba a distribuce elektroinstalačního materiálu, vestavných spínačů, mikrospínačů, objímek a kompaktních svítidel.

Detesk s.r.o.

Zpracování tvrdé boritokřemičité skloviny, sklářská výroba pro dekorační a technické účely. Foukané lahve, laboratorní sklo, osvětlovací technika. Dřevovýroba sloužící hlavní sklářské výrobě.

Dioptra a.s.

Vývoj a výroba lup a speciálních optických pomůcek, optické výrobky pro průmysl. Zakázková svítidla pro zdravotnictví, průmysl i pro všeobecné použití. Služby spojené s optikou.

Docter Optics s.r.o.

Vývoj a výroba skleněných čoček reflektorů pro automotive.

Ecoglass s.r.o.

Vývoj a výroba přesně lisovaných skleněných dílů pro světelné aplikace automotive, letištního osvětlení ranvejí nebo optických dílů pro LED aplikace.

Egermann, s.r.o.

Velkoobchodní prodej ručně zdobeného užitkového, dekorativního a uměleckého skla.

EGOPEG s.r.o.

Vývoj a výroba bezpečnostích a kontrolních systémů. Pokračovatelství tradice výroby skla v huti Elias Palme.

Elsklo s.r.o.

Výroba a servis průmyslových a laboratorních pecí. Výroba topných systémů a topných elementů.

Fabos s.r.o.

Výroba šperků se Swarovski Crystals.

Sklárna Slavia s.r.o.

Zabývá se ruční výrobou skla s dlouholetou tradicí.

SKLOPAN Liberec a.s.

Firma se zabývá vývojem a výrobou strojů i zařízení pro sklářský a automobilový průmysl. Poskytuje horizontální myčku sloužící k mytí a sušení tabulového skla.

Nenašli jste se v databázi? Registrujte se!

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.