Hospodaření s vodou

Cílem projektu je snížení spotřeby vody v budovách, které jsou v majetku kraje nebo jeho organizací. Prostředkem pro dosažení cíle je postupné vybavování těchto budov inteligentními technologiemi a s tím spjaté zavedení systematického managementu pro hospodaření s vodou.

V budovách ve vlastnictví Libereckého kraje dosud nebylo otestováno plnohodnotné řešení úspor pitné vody, využívání a recyklace dešťové a odpadní vody. Rovněž zde chybí projekty zacílené na budování tzv. modrozelené infrastruktury (síť přírodních či umělých prvků budovaných za účelem zachytávání vody, jejího čištění nebo dalšího využití v městské krajině). 

Projekt si klade za cíl tento stav změnit a dosáhnout kvalitnějšího hospodaření s vodou jako s nedostatkovým zdrojem. Tím je myšleno například využívání draze upravené pitné vody pouze pro účel, pro který byla upravena, a využívání tzv. šedé a srážkové vody pro užitkové účely (zavlažování, splachování toalet apod.).

Zacílení na hospodaření s vodou má v posledních letech strategický význam především v souvislosti s probíhajícími klimatickými změnami, negativními projevy sucha a hrozícím nedostatkem pitné vody. 

Cílem projektu je postupná realizace úsporných opatření v oblasti hospodaření s pitnou vodou na budovách Libereckého kraje, a to v duchu tzv. smart buildings, automatizované správy budov pomocí chytrých samočinných technologií. Žádoucím stavem je úspora nákladů, úspora zdrojů vody jako potenciálně nedostatkového zdroje a rychlé a operativní řízení dle skutečné potřeby.

Garant a nositel: Odbor investic a správy nemovitého majetku Libereckého kraje

Dílčí aktivity projektu

  • Jímání srážkové vody ze střech a zpevněných ploch, její následné využití jako užitkové vody pro zalévání a skrápění, mytí techniky, ochlazování fasád nebo jako záložní zdroj pro využití v budově (po řádné úpravě)

  • Jímání užité pitné vody – tzv. šedé vody (voda ze sprch, umyvadel, výlevek a myček nebo praček), její technologická úprava na tzv. bílou vodu (filtrace, UV lampy), její opětovné využití pro WC a potřebu užitkové vody

  • Propojení na zelenou infrastrukturu – zelené střechy, ochlazování fasád, zadržování a využívání vody v sídlech formou vodních prvků apod.

  • Online sledování spotřeby, vyhodnocování úspor ve vztahu k nákladovosti technologií, nákladovosti provozu obecně vč. údržby

Pilotním projektem celého konceptu Chytřejší kraj pro Liberecký kraj se stane rekonstrukce budovy Obchodní akademie v České Lípě. Během rekonstrukce sociálních zařízení v létě 2021 dojde k instalaci technologie na úpravu dešťové vody ze střechy školy a šedé vody z umyvadel.

Příkladem půjde i nově plánovaný parkovací dům v sousedství krajského úřadu. Dešťová voda z jeho zelené střechy a z okolních ploch bude sváděna do podzemní akumulační nádrže. Využití najde v závlahovém systému.

Naše cíle

  • Snížit náklady na spotřebu pitné vody v budovách v majetku Libereckého kraje

  • Podpořit hospodaření s vodou v prostoru obcí, podpořit projekty počítající se zřízením modrozelené infrastruktury

  • Zamezit plýtvání pitné vody, dosáhnout v projektech částečné recyklace odpadních vod a jejich dalšího využití v systému

  • Zajistit možnost online měření spotřeby pitné vody a vyhodnocování efektivity systémů

Dokumenty ke stažení

Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.