Klastrovou spoluprací k větší stabilitě. Den klastrů chce přinést inspiraci firmám z regionu

Klastrovou spoluprací k větší stabilitě. Den klastrů chce přinést inspiraci firmám z regionu

Každoroční setkání klastrových organizací – Den klastrů – v letošním roce připadlo Libereckému kraji. Jeho organizátoři si od něj slibují osvětu v oblasti prohlubování spolupráce firem v rámci odvětví a regionů. Na Technickou univerzitu v Liberci se v úterý 22. června sjedou představitelé progresivních českých klastrových organizací. Vystoupí hosté v čele s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a jeho náměstkem pro digitalizaci a inovace Petrem Očkem, hejtmanem Martinem Půtou a ředitelem CzechInvestu Patrikem Reichlem. Celodenní akce je otevřená odborné veřejnosti, především z řad firem z regionu.

„Smyslem vzniku klastrů je prohloubení spolupráce firem v oboru nebo v regionu a upevnění jejich tržní pozice. Díky klastrové spolupráci vznikají lokality, které si za vzor bere celý svět. Příkladem je filmový průmysl v Hollywoodu či technologie v Sillicon Valley,” říká za jednoho z organizátorů, Agenturu regionálního rozvoje, Martina Pšeničková.

V Libereckém kraji působí trojice klastrových organizací. Nepřekvapí, že jedna z nich, CLUTEX, vzešla z podhoubí tradičního textilního průmyslu. „Za patnáct let existence jsme si připsali tři patenty a desítku užitných vzorů. Český textil jsme reprezentovali na veletrzích v Asii, Africe a Severní Americe. Dnes jsme vnímání jako oborová autorita v oblasti výzkumu a inovací textilního průmyslu,” říká Libuše Fouňová z klastru CLUTEX.

Národní i mezinárodní úspěchy si pravidelně připisuje také klastr Nanoprogress. Tato organizace sehrála významnou roli při rozvoji inovační úrovně českého nanotechnologického odvětví, a to převážně díky podpoře z dotačního programu MPO „spolupráce-klastry”. „Velkou přidanou hodnotu pro nás přestavuje rozmanitost a mezioborovost naší členské základny čítající přes 60 členů. Právě široce zaměřený tým odborníků z řad vysokých škol a průmyslu sehrává klíčovou roli při vzniku nových řešení a zavádění inovací na trh.” říká Luboš Komárek, předseda klastrové organizace Nanoprogress a dodává, že bez podpory z dotačních programů by se většina zcela zásadních výzkumně-vývojových aktivit v nanotechnologické oblasti nerealizovala.

Organizátoři v čele s Národní klastrovou organizací a Agenturou regionálního rozvoje si od setkání slibují především inspiraci pro místní firmy a instituce. „Doba 'covidová' ukázala, jak zranitelné mohou globální dodavatelské řetězce být. Důsledky zažíváme dodnes, od výpadků výroby vinou nedostatku surovin či komponent po výrazné zdražování dovozů. Hlubší spolupráce českých firem a českého výzkumu vede k omezování těchto negativních vlivů. A to je důvod, proč podporovat jejich propojování ve formě klastrových organizací a technologických platforem,” doplňuje Ivo Říha, viceprezident Národní klastrové asociace.

Klastrový potenciál má podle názoru organizátorů více odvětví regionu. „Zástupci sklářského, strojírenského či automobilového průmyslu by jistě z klastrové spolupráce dokázali výraznou měrou čerpat," uzavírá Pšeničková.

Co jsou klastry?

Jedna z možných definic říká, že klastry jsou organizace, které sdružují firmy v závislosti na odvětví, ve kterém působí, nebo lokalitě, ve které působí. Podniky mohou vyrábět nebo prodávat související nebo doplňující se zboží, mohou se zaměřovat pouze na surovinu, nástroje, součástky, finální výrobek, mohou čelit nebo zpravidla čelí stejným problémům a otevírají se jim stejné příležitosti.

Doporučené články

„Ve Finsku jsem měl pocit, že podnikání zkusil každý druhý. Češi jsou opatrnější, ale lepší se to,“ říká Jan Mašek z CzechInvestu
„Ve Finsku jsem měl pocit, že podnikání zkusil každý druhý. Češi jsou opatrnější, ale lepší se to,“ říká Jan Mašek z CzechInvestu
Jan Mašek je ředitelem regionální kanceláře CzechInvest v Liberci, která je významným podporovatelem inovativního podnikání v kraji pod Ještědem. Povídali jsme si o tom, komu jsou služby agentury určené, jak pomáhají nápadům vyrůst a prorazit ve světě i o tom, že se osazenstvo kanceláře nebojí vyhrnout si rukávy a zapojit se do krizového managementu, jak se tomu stalo po ničivém tornádu na Hodonínsku. Přenesli jsme se společně i do Finska. Honza se s námi na závěr podělil o dojmy z pracovní cesty za poznáním inovační infrastruktury města Joensuu v Severní Karélii.
Darina Jašíková z CXI TUL: Věda a výzkum jsou kolektivní sporty
Darina Jašíková z CXI TUL: Věda a výzkum jsou kolektivní sporty
Vystudovala humanitní gymnázium, nechybělo málo a stala se z ní úspěšná právnička. Chvíle strávené v dětství s dědečkem v dílně ji ale nakonec přitáhly k technice a chuti přicházet věcem na kloub. Věda a výzkum u Dariny Jašíkové, která působí jako seniorní výzkumná pracovnice v Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL, nakonec vyhrály na plné čáře. Vedle práce v laboratoři přednáší Darina na Fakultě mechatroniky TUL a když se zrovna nevěnuje výzkumu, zaměstnávají ji její hudební projekty. Jak klikatá může být cesta k bílému plášti a co musí mít dobrý výzkumník? Nejen o tom jsme si s Darinou na sklonku léta společně popovídali.
Student Business Club zve na záříjový SBC Camp na TULce
Student Business Club zve na záříjový SBC Camp na TULce
V polovině září, tedy ještě před ostrým startem akademického roku, proběhne na Technické univerzitě v Liberci první ročník SBC Campu. Pořadatelé ze Student Business Clubu slibují tři dny naplněné hodnotnými informacemi pro všechny, kteří byť jen ve skrytu duše uvažují o vykročení na podnikatelskou dráhu. Pokud mezi ně patříte, zablokujte si v kalendáři tři po sobě jdoucí odpoledne 19.-21. září vždy od jedné hodiny.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.