Vše přehledně na jednom místě. Liberecký kraj spouští pilotní projekt informačního a datového portálu

Vše přehledně na jednom místě. Liberecký kraj spouští pilotní projekt informačního a datového portálu

Veřejně dostupná data o Libereckém kraji zpracovaná do uživatelsky přívětivých formátů a infografik, zajímavých přehledů, statistik a map. To vše přináší Informační a datový portál Libereckého kraje. Ten zároveň slouží jako rozcestník všech dalších krajských portálů a aplikací.

„Jsem moc rád, že se Liberecký kraj postupně vydává cestou elektronizace. Každá instituce při své činnosti sbírá, zpracovává, generuje a uchovává velké množství informací, dnes již zcela výhradně v elektronické datové podobě. Informační a datový portál Libereckého kraje umožní pracovat s daty přehledně na jednom místě. Systém bude fungovat v režimu open data. To znamená, že budou otevřená a k dispozici pro odborníky i veřejnost. Inspirací nám k tomu byly zejména Královéhradecký kraj a statutární město Brno,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Informační a datový portál Libereckého kraje připravuje Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturou regionálního rozvoje, jež si tento projekt stanovila zároveň jako svůj cíl v rámci koncepce Chytřejší Liberecký kraj. Jedním z prioritních projektů je právě i vlastní informační a datový portál Libereckého kraje. Práce s daty totiž na kraji doposud postrádala jednotný rámec, a byla tak značně komplikovaná. Inspirace datovým portálem Královéhradeckého kraje a statutárního města Brna posloužila k vlastním úvahám, jak s daty v regionu naložit. Chtěli jsme využít zkušeností kolegů ze sousedního kraje nabytých za více než tři roky příprav. Pomohlo nám to vyvarovat se chyb a podniknout další kroky efektivněji. Navíc zůstáváme i nadále v kontaktu,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pověřený řízením resortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

„Těší mě, že informace z portálu se mohou poměrně jednoduchým způsobem stát také cenným zdrojem vstupních dat pro různé typy aplikací, které nám mohou poskytnout řadu užitečných služeb. Chtěl bych poděkovat Agentuře regionálního rozvoje za jejich práci na spuštění portálu. Navíc se samozřejmě budeme v době udržitelnosti projektu snažit portál neustále zlepšovat tak, aby byl co nejpřívětivější pro odborníky i veřejnost,“ doplnil Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Informační a datový portál Libereckého kraje je zdrojem informací pro odborníky i laiky. Nabízí kromě přehledných grafů, statistik a map další interaktivní výstupy a analýzy. Liberecký kraj tím naplňuje svoji vizi být otevřený a transparentní.

Čím portál obohatí náš region, komu bude sloužit?

➡️ Studenti získají validní zdroj dat do referátů, seminárek, bakalářek a diplomek.

➡️ Novináři budou moci daty podložit své články, komentáře a analýzy.

➡️ Politici a úředníci na kraji i v obcích využijí data pro lepší veřejnou službu a snadnější rozhodování.

➡️ Programátoři budou moci použít data pro tvorbu svých aplikací.

➡️ Občané získají nástroj, jak zvýšit svou informovanost o stavu svého regionu.

„Jak může Informační a datový portál Libereckého kraje sloužit do budoucna, můžeme vidět například na již funkční spolupráci s aplikací Záchranka, která využívá informace o pohotovostech z naší sady otevřených dat,“ doplnil náměstek Miklík.

Informační a datový portál Libereckého kraje nyní v pilotní verzi představuje 20 tematických oblastí vycházejících ze Strategie rozvoje Libereckého kraje. Prezentuje data o regionu čerpaná nejčastěji od odborů Krajského úřadu Libereckého kraje a z Českého statistického úřadu, dále nabízí i rozcestník na další tematické portály Libereckého kraje a další aplikace.

„O portálu jsme také diskutovali se svými norskými protějšky při nedávné červnové návštěvě. Odezvu máme velice kladnou,“ dodal radní Ulvr. O pracovní cestě radních do Norska více zde: článek na 1012plus.

„Jelikož se ještě jedná o pilotní projekt a data budou postupně aktualizována a doplňována, uvítáme nyní jakoukoli zpětnou vazbu, abychom jej postupně co nejvíce zdokonalovali,“ uzavřel radní Ulvr. Pro tyto účely slouží formulář zpětné vazby umístěný přímo na stránkách portálu.

Celkové dosavadní náklady na portál pro Liberecký kraj činily zhruba 620 tisíc korun a do konce roku 2026 by se měly vyšplhat na přibližně 1,35 milionu korun. Ze zdrojů Evropské unie bude projekt financován 5,5 miliony korun.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.