Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Osm základních škol a téměř dvě stovky kluků a holek z Libereckého kraje, to je dosavadní bilance soutěže Business Talent, která již druhým rokem seznamuje žáky osmých a devátých tříd ZŠ s moderními technologiemi. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje společně se science centrem iQLANDIA a dalšími partnery v otevřené dílně iQFABLAB. Těsně před Vánoci míří soutěž do velkého finále. Týmy, které uspěly v základních kolech, vypilovaly svá propagační videa a napjatě čekají na hodnocení odborné poroty ale i veřejnosti!

Pořadatelé postavili soutěž na myšlenkách společenské odpovědnosti a soutěžící postavili před novou výzvu. „Zadáním letošního ročníku byla příprava zlepšováků pro hendikepované. Úkolem žáků základních škol bylo najít cesty, jak pomoci těžce postiženým lidem bojovat s každodenní rutinou.” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Úkony pro nás běžné se v jejich světě stávají složitými, mnohdy neřešitelnými. Děti jsme konfrontovali s realitou života s hendikepem, dali jim k dispozici moderní technologie otevřené dílny a ony nás velmi mile překvapily svou kreativitou. Přišly s celou škálou nástrojů od různých teleskopických či magnetických podavačů přes držáky příboru, deštníku až po funkční robotickou ruku sestavenou ze stavebnice Lego Mindstorms," říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Kromě odborných lektorů se soutěže účastnili členové spolku DePejSek, který těžce postižené z Liberce a okolí sdružuje. Součástí zadání bylo poznat svou cílovou skupinu. Pro mnohé osmáky a deváťáky šlo o první možnost promluvit si s hendikepovaným člověkem o jeho problémech. „Nejen děti, ale i členové spolku tak odešli ze soutěže obohaceni novými poznatky. Ohlasy z DePejSka jsou dokonce tak velké, že připravujeme kurzy 3D tisku zaměřené na hendikepované,” dodává Veronika Slavíková.

Liberecké science centrum plánuje po vyhlášení vítězů s žáky a jejich projekty dále pracovat. Odborní lektoři jim je pomohou dotáhnout do fáze funkčních prototypů a v ideálním případě i do fáze otevřených dat na základě kterých si je budou moci hendikepovaní nechat vyrobit. Které projekty to budou, se rozhoduje právě v těchto dnech. Od 20. prosince je na portálu 1012plus.cz spuštěna soutěž o cenu veřejnosti, kterou je zážitkový den v iQLANDII. Odborná porota paralelně rozhoduje o hlavních cenách, humanoidním programovatelném robotovi, 3D tiskárně a robotické stavebnici.

Liberecký kraj do soutěže vstoupil i letos skrze svou Agenturu regionálního rozvoje. „Od loňska ušla soutěž velký kus cesty kupředu. Zapojilo se do ní více firem a výstupy mají šanci dostat se do praxe. Bezesporu je ve své kategorii přínosem pro rozvoj našeho regionu,” uzavírá Jiří Ulvr.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.