Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Osm základních škol a téměř dvě stovky kluků a holek z Libereckého kraje, to je dosavadní bilance soutěže Business Talent, která již druhým rokem seznamuje žáky osmých a devátých tříd ZŠ s moderními technologiemi. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje společně se science centrem iQLANDIA a dalšími partnery v otevřené dílně iQFABLAB. Těsně před Vánoci míří soutěž do velkého finále. Týmy, které uspěly v základních kolech, vypilovaly svá propagační videa a napjatě čekají na hodnocení odborné poroty ale i veřejnosti!

Pořadatelé postavili soutěž na myšlenkách společenské odpovědnosti a soutěžící postavili před novou výzvu. „Zadáním letošního ročníku byla příprava zlepšováků pro hendikepované. Úkolem žáků základních škol bylo najít cesty, jak pomoci těžce postiženým lidem bojovat s každodenní rutinou.” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Úkony pro nás běžné se v jejich světě stávají složitými, mnohdy neřešitelnými. Děti jsme konfrontovali s realitou života s hendikepem, dali jim k dispozici moderní technologie otevřené dílny a ony nás velmi mile překvapily svou kreativitou. Přišly s celou škálou nástrojů od různých teleskopických či magnetických podavačů přes držáky příboru, deštníku až po funkční robotickou ruku sestavenou ze stavebnice Lego Mindstorms," říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Kromě odborných lektorů se soutěže účastnili členové spolku DePejSek, který těžce postižené z Liberce a okolí sdružuje. Součástí zadání bylo poznat svou cílovou skupinu. Pro mnohé osmáky a deváťáky šlo o první možnost promluvit si s hendikepovaným člověkem o jeho problémech. „Nejen děti, ale i členové spolku tak odešli ze soutěže obohaceni novými poznatky. Ohlasy z DePejSka jsou dokonce tak velké, že připravujeme kurzy 3D tisku zaměřené na hendikepované,” dodává Veronika Slavíková.

Liberecké science centrum plánuje po vyhlášení vítězů s žáky a jejich projekty dále pracovat. Odborní lektoři jim je pomohou dotáhnout do fáze funkčních prototypů a v ideálním případě i do fáze otevřených dat na základě kterých si je budou moci hendikepovaní nechat vyrobit. Které projekty to budou, se rozhoduje právě v těchto dnech. Od 20. prosince je na portálu 1012plus.cz spuštěna soutěž o cenu veřejnosti, kterou je zážitkový den v iQLANDII. Odborná porota paralelně rozhoduje o hlavních cenách, humanoidním programovatelném robotovi, 3D tiskárně a robotické stavebnici.

Liberecký kraj do soutěže vstoupil i letos skrze svou Agenturu regionálního rozvoje. „Od loňska ušla soutěž velký kus cesty kupředu. Zapojilo se do ní více firem a výstupy mají šanci dostat se do praxe. Bezesporu je ve své kategorii přínosem pro rozvoj našeho regionu,” uzavírá Jiří Ulvr.

Doporučené články

Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Business Talent, oblíbená soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, pokračuje v říjnu 2024 již čtvrtým ročníkem. Během osmi kol soutěžící seznámí s technologiemi otevřené dílny iQFABLAB a umožní realizovat jejich nápady na zadané téma. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru.
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválilo Zastupitelstvo kraje 27. srpna 2024. Finanční podpora z tohoto programu pomůže při přípravě projektových žádostí, které jsou následně podány do vhodných výzev evropských nebo národních operačních programů. Celková alokace programu je 1,5 milionu korun, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.