Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Business Talent zná postupující. Rozhodněte o nejlepším žákovském projektu i vy!

Osm základních škol a téměř dvě stovky kluků a holek z Libereckého kraje, to je dosavadní bilance soutěže Business Talent, která již druhým rokem seznamuje žáky osmých a devátých tříd ZŠ s moderními technologiemi. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje společně se science centrem iQLANDIA a dalšími partnery v otevřené dílně iQFABLAB. Těsně před Vánoci míří soutěž do velkého finále. Týmy, které uspěly v základních kolech, vypilovaly svá propagační videa a napjatě čekají na hodnocení odborné poroty ale i veřejnosti!

Pořadatelé postavili soutěž na myšlenkách společenské odpovědnosti a soutěžící postavili před novou výzvu. „Zadáním letošního ročníku byla příprava zlepšováků pro hendikepované. Úkolem žáků základních škol bylo najít cesty, jak pomoci těžce postiženým lidem bojovat s každodenní rutinou.” uvádí Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

„Úkony pro nás běžné se v jejich světě stávají složitými, mnohdy neřešitelnými. Děti jsme konfrontovali s realitou života s hendikepem, dali jim k dispozici moderní technologie otevřené dílny a ony nás velmi mile překvapily svou kreativitou. Přišly s celou škálou nástrojů od různých teleskopických či magnetických podavačů přes držáky příboru, deštníku až po funkční robotickou ruku sestavenou ze stavebnice Lego Mindstorms," říká Veronika Slavíková z libereckého science centra iQLANDIA.

Kromě odborných lektorů se soutěže účastnili členové spolku DePejSek, který těžce postižené z Liberce a okolí sdružuje. Součástí zadání bylo poznat svou cílovou skupinu. Pro mnohé osmáky a deváťáky šlo o první možnost promluvit si s hendikepovaným člověkem o jeho problémech. „Nejen děti, ale i členové spolku tak odešli ze soutěže obohaceni novými poznatky. Ohlasy z DePejSka jsou dokonce tak velké, že připravujeme kurzy 3D tisku zaměřené na hendikepované,” dodává Veronika Slavíková.

Liberecké science centrum plánuje po vyhlášení vítězů s žáky a jejich projekty dále pracovat. Odborní lektoři jim je pomohou dotáhnout do fáze funkčních prototypů a v ideálním případě i do fáze otevřených dat na základě kterých si je budou moci hendikepovaní nechat vyrobit. Které projekty to budou, se rozhoduje právě v těchto dnech. Od 20. prosince je na portálu 1012plus.cz spuštěna soutěž o cenu veřejnosti, kterou je zážitkový den v iQLANDII. Odborná porota paralelně rozhoduje o hlavních cenách, humanoidním programovatelném robotovi, 3D tiskárně a robotické stavebnici.

Liberecký kraj do soutěže vstoupil i letos skrze svou Agenturu regionálního rozvoje. „Od loňska ušla soutěž velký kus cesty kupředu. Zapojilo se do ní více firem a výstupy mají šanci dostat se do praxe. Bezesporu je ve své kategorii přínosem pro rozvoj našeho regionu,” uzavírá Jiří Ulvr.

Doporučené články

V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
Třetí dějství projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje podpoří v následujících čtyřech letech velkou porci inovativních nápadů z Libereckého kraje. Tým projektu v minulosti inicioval vznik úspěšné soutěže Business Talent v science centru iQLANDIA, s agenturou Czechinvest se podělil o pořadatelství Ideathonu pro mladé, do Liberce vrátil oblíbený formát PechaKucha Night. V předchozím projektu Smart Akcelerator II se podařilo rozběhnout velké krajské projekty zaměřené na kybernetickou bezpečnost nebo digitalizaci a na svém kontě má tým SALKu i mnoho dalších aktivit s přímým dopadem do regionu.
V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
V čele nového Národního centra pro průmyslový 3D tisk stojí Technická univerzita v Liberci
Na Technické univerzitě v Liberci vznikne Národní centrum kompetence pro průmyslový 3D tisk polymerních materiálů. Zkoumat bude způsoby, jak výrobní postupy učinit efektivnější a tudíž ekologičtější. Konkrétně se výzkumníci zaměří na efektivní využití surovin a jejich recyklaci, využití odpadních přírodních a syntetických materiálů, zvýšení přínosu aditivních technologií pro průmyslovou výrobu a z toho vyplývající snížení její energetické náročnosti.
Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace
Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace
O krok blíže se v listopadu posunulo konsorcium DIH Northeast aby získalo status Evropského digitálního inovačního hubu. Před dvěma lety vzniklo, aby pomohlo malým a středním firmám a organizacím veřejné správy v regionu kráčet s dobou a digitalizovat. Lídrem konsorcia je krajská Agentura regionálního rozvoje. Kolem ní se semkly univerzity, výzkumná centra a další odborníci na dané téma z Libereckého a Královéhradeckého kraje.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.