Czech Digital Week představí české digitální vize budoucnosti. Účastní se ho i Liberecký kraj

Czech Digital Week představí české digitální vize budoucnosti. Účastní se ho i Liberecký kraj

Jeden týden našlapaný rozmanitými akcemi jejichž společným jmenovatelem je žhavé téma digitalizace. Jeden týden věnovaný kybernetické bezpečnosti, příležitostem i limitům nových technologií, budoucnosti internetu či digitálnímu vzdělávání. Jeden týden odborných debat, nápaditých vizí a zapojení subjektů státní správy, komerční sféry i veřejnosti do víru dění. Nejen o tom bude Czech Digital Week, kterého se účastní Liberecký kraj skrze svou Agenturu regionálního rozvoje.

Akce probíhá v Česku poprvé, a to pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. „Czech Digital Week jasně dokazuje, že digitalizace je svět, kde se pořád něco děje. A je jedno, jestli jste ze státní správy nebo z byznysu. Naopak často to jde vše ruku v ruce. A ta spolupráce mezi firmami a státem je zcela zásadní,” uvádí místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a dodává: „Chceme touto akcí jasně ukázat, že digitální transformace není jen něco, o čem se jen mluví. Naše společnost skutečně prochází zásadní změnou a je potřeba držet krok s vývojem a hledět kupředu.”

Do programu Czech Digital Week se dostaly hned dvě akce pořádané v Libereckém kraji. První z nich je setkání zástupců kraje v čele s hejtmanem Martinem Půtou a členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace s Helenou Langšádlovou, ministryní České republiky pro vědu, výzkum a inovace. Ministryně bude hlavní tváří diskuze o globálních inovacích a jejich dopadu na Česko potažmo na náš region. Diskutující se zaměří také na téma tvorby přidané hodnoty, udržení konkurenceschopnosti a dobré životní úrovně v regionu za pomoci moderních technologií. Akce se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu na půdě Agentury regionálního rozvoje v Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink.

„Inovacím v Libereckém kraji věnujeme velkou pozornost dlouhodobě. Díky nim se naše ekonomika má šanci produkovat vyšší přidanou hodnotou. V oblasti průmyslu, který živí většinu zaměstnanců v regionu, nás čekají bezesporu velké změny. Ty se neobejdou bez podpory lidí s inovativními nápady a také bez firem, které jsou tady doma a mají vazby k místu, kde podnikají,” popisuje hejtman Libereckého kraje Martin Půta, proč je pro budoucnost regionu téma inovací důležité.

Druhým příspěvkem Libereckého kraje do programu Czech Digital Week je soutěž pro žáky osmých a devátých tříd základních škol Business Talent konaná pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje Dana Ramzera v otevřené dílně iQFABLAB libereckého science centra iQLANDIA. Soutěž propojuje školy a jejich žáky s moderními technologiemi a trendy. Ukazuje jim, že technické obory jsou dnes daleko více spojené s IT, než kdysi a že za pomoci počítačem řízených strojů lze vyrobit úžasné věci. Letošním zadáním soutěže je vytvořit pomůcku pro zdravotně postižené, která usnadní každodenní rutinu, pro nás běžnou, pro postižené mnohdy složitou, nebo neřešitelnou. Třetí kolo soutěže, které připadá rovněž na čtvrtek 3. listopadu navštíví se svou delegací ministryně Helena Langšádlová.

„Moderní informační technologie začínají být klíčovým know-how pro většinu průmyslových odvětví. Liberecký kraj je v dynamice růstu ICT za poslední dekádu na prvním místě v republice. To nás těší a zároveň zavazuje k další podpoře aktivitami sahajícími například až k žákům základních škol,” dodává Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.