Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM libereckého science centra iQLANDIA.

Ve velmi těsném souboji nakonec vyhrál tým žáků 9. třídy ze základní školy Antonína Bratršovského z Jablonce nad Nisou, který vyrobil prototyp robotické ruky. „Nebylo to jednoduché, ale když je dobrý cíl a skvělý tým, jde všechno,“ popsal jeden z chlapců z vítězného týmu. V závěsu na pomyslné „bedně“ se hned za nimi umístila ZŠ 28. října z Turnova, kde holčičí kvarteto vyrobilo multifunkční tyč. Ta pomůže v zapeklitých situacích, se kterými se člověk s tělesným postižením musí potýkat, jako je například zvednutí drobných mincí, poškrábání na zádech nebo třeba zmáčknutí tlačítka u výtahu. Na třetím místě se pak umístil tým z liberecké základní školy Husova se svou vychytávkou s názvem Handic Finger, s jejíž pomocí se může člověk se zdravotním omezením v oblasti rukou najíst běžným příborem.

Všechny prototypy, které kluci a holky během soutěže vyrobili, teď posoudí sami hendikepovaní členové spolku DePejSek Liberec. „Na pomůckách, které označí kolegové z DePejSka za funkční a užitečné, pak chceme společně s dětmi dále pracovat. Data bychom rádi poskytli veřejnosti tak, aby si je díky moderním technologiím, jako je třeba 3D tisk, mohl vyrobit každý,“ popisuje Petr Desenský z libereckého science centra iQLANDIA.

„Rozvíjet talent žáků, motivovat je k hledání nových cest a myšlenek i mimo školní lavice je jeden ze způsobů, jak pomoci rozvoji regionu skrze vzdělávání. Těší mě, že s námi mladí lidé tuto hru hrají a že jsou v ní aktivní a plni zájmu. A těší mě i to, že soutěž Business Talent podporují místní firmy. To je pro mě pozitivní signál, že jim osud kraje, ve kterém podnikají, není lhostejný,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Úkolem každého týmu bylo během jednoho dne vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Letošní téma soutěžící velmi zasáhlo. Pro mnohé děti šlo o první setkání s člověkem se zdravotním postižením. Kromě toho, že se zamyslely, jak jim pomoci konkrétním nápadem, se také seznámily s těžkostmi, se kterými se takový člověk musí dennodenně potýkat. „Věřím, že děti z letošního ročníku Business Talentu budou pozornější a například už nikdy nenechají ve výtahu sklopené sedátko, protože už vědí, že člověku na vozíku tím způsobí nemalé komplikace,“ popisuje Veronika Slavíková z iQLANDIE.

Doporučené články

Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Digitalizace se stává nezbytnou podmínkou udržení konkurenceschopnosti. V Evropě ji má uspíšit nově budovaná síť digitálních inovačních hubů, jedna z priorit Evropské komise pro tuto dekádu. Huby mají podle plánů komise plnit funkci míst, kde se sbíhají digitální znalosti a dovednosti výzkumných a inovačních center a univerzit a jsou dále distribuovány klientům z řad malých a středních firem a veřejné správy.
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.
V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
Třetí dějství projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje podpoří v následujících čtyřech letech velkou porci inovativních nápadů z Libereckého kraje. Tým projektu v minulosti inicioval vznik úspěšné soutěže Business Talent v science centru iQLANDIA, s agenturou Czechinvest se podělil o pořadatelství Ideathonu pro mladé, do Liberce vrátil oblíbený formát PechaKucha Night. V předchozím projektu Smart Akcelerator II se podařilo rozběhnout velké krajské projekty zaměřené na kybernetickou bezpečnost nebo digitalizaci a na svém kontě má tým SALKu i mnoho dalších aktivit s přímým dopadem do regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.