Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022

Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM libereckého science centra iQLANDIA.

Ve velmi těsném souboji nakonec vyhrál tým žáků 9. třídy ze základní školy Antonína Bratršovského z Jablonce nad Nisou, který vyrobil prototyp robotické ruky. „Nebylo to jednoduché, ale když je dobrý cíl a skvělý tým, jde všechno,“ popsal jeden z chlapců z vítězného týmu. V závěsu na pomyslné „bedně“ se hned za nimi umístila ZŠ 28. října z Turnova, kde holčičí kvarteto vyrobilo multifunkční tyč. Ta pomůže v zapeklitých situacích, se kterými se člověk s tělesným postižením musí potýkat, jako je například zvednutí drobných mincí, poškrábání na zádech nebo třeba zmáčknutí tlačítka u výtahu. Na třetím místě se pak umístil tým z liberecké základní školy Husova se svou vychytávkou s názvem Handic Finger, s jejíž pomocí se může člověk se zdravotním omezením v oblasti rukou najíst běžným příborem.

Všechny prototypy, které kluci a holky během soutěže vyrobili, teď posoudí sami hendikepovaní členové spolku DePejSek Liberec. „Na pomůckách, které označí kolegové z DePejSka za funkční a užitečné, pak chceme společně s dětmi dále pracovat. Data bychom rádi poskytli veřejnosti tak, aby si je díky moderním technologiím, jako je třeba 3D tisk, mohl vyrobit každý,“ popisuje Petr Desenský z libereckého science centra iQLANDIA.

„Rozvíjet talent žáků, motivovat je k hledání nových cest a myšlenek i mimo školní lavice je jeden ze způsobů, jak pomoci rozvoji regionu skrze vzdělávání. Těší mě, že s námi mladí lidé tuto hru hrají a že jsou v ní aktivní a plni zájmu. A těší mě i to, že soutěž Business Talent podporují místní firmy. To je pro mě pozitivní signál, že jim osud kraje, ve kterém podnikají, není lhostejný,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Úkolem každého týmu bylo během jednoho dne vymyslet, vyrobit a na konci dne i ukázat svůj prototyp před odbornou porotou. Letošní téma soutěžící velmi zasáhlo. Pro mnohé děti šlo o první setkání s člověkem se zdravotním postižením. Kromě toho, že se zamyslely, jak jim pomoci konkrétním nápadem, se také seznámily s těžkostmi, se kterými se takový člověk musí dennodenně potýkat. „Věřím, že děti z letošního ročníku Business Talentu budou pozornější a například už nikdy nenechají ve výtahu sklopené sedátko, protože už vědí, že člověku na vozíku tím způsobí nemalé komplikace,“ popisuje Veronika Slavíková z iQLANDIE.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.