Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí

Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí

Digitalizace se stává nezbytnou podmínkou udržení konkurenceschopnosti. V Evropě ji má uspíšit nově budovaná síť digitálních inovačních hubů, jedna z priorit Evropské komise pro tuto dekádu. Huby mají podle plánů komise plnit funkci míst, kde se sbíhají digitální znalosti a dovednosti výzkumných a inovačních center a univerzit a jsou dále distribuovány klientům z řad malých a středních firem a veřejné správy.

V Česku připadl v loňském roce status EDIH konsorciím z Prahy, Brna a Ostravy. Letos v únoru došla řada i na Liberecký kraj, který svůj projekt podal společně s partnery z Královéhradeckého kraje pod názvem EDIH Northern and Eastern Bohemia. Lídrem konsorcia, které projekt připravilo, je Agentura regionálního rozvoje z Libereckého kraje.

„Členství v této prestižní společnosti přináší nejen zhruba 3 miliony euro z evropských zdrojů pro naše konsorcium, ale i propojení se špičkovými partnery po celé Evropě. Firmám z regionu, úřadům nebo příspěvkovým organizacím to otevře přístup k velkému množství unikátního digitálního know-how za výhodných podmínek,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký a královéhradecký hub se zaměří na poskytování celé škály odborných služeb od digitálního auditu, přes konkrétní technologie IoT, rozšířenou realitu, strojové vidění, robotiku a jiné, až po vzdělávání a propojování klientů nebo vyhledávání dotačních příležitostí. „V praxi bude přínos hubu spočívat především ve zjednodušení a zpřehlednění celého procesu digitalizace. Klient se obrátí na jedno kontaktní místo, kde mu poskytnou veškerou podporu. Zároveň chceme, aby hub šířil v regionu osvětu a vysvětloval firmám, úřadům i příspěvkovým organizacím, proč je nezbytné právě v této době digitalizovat,“ dodává Jiří Ulvr.

Mezi členy konsorcia jsou dvě krajské rozvojové agentury, lídrem je liberecká Agentura regionálního rozvoje, doplňuje ji královéhradecká CIRI. Své služby nabízejí akademická pracoviště TUL a UHK, výzkumné centrum VÚTS, na kybernetickou bezpečnost zaměřená společnost AEC a Národní klastrová asociace NCA.

Evropská komise investicí do evropské sítě digitálních hubů podporuje růst evropských kapacit v oblastech vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), umělé inteligence (AI), kybernetické bezpečnosti (CYBER) a pokročilých digitálních dovedností. Za cíl si klade rychlejší zavedení těchto technologií do praxe malých a středních firem a veřejné správy. Komise si od toho slibuje zvýšení konkurenceschopnosti těchto firem a zefektivnění fungování veřejné správy.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.