Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí

Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí

Digitalizace se stává nezbytnou podmínkou udržení konkurenceschopnosti. V Evropě ji má uspíšit nově budovaná síť digitálních inovačních hubů, jedna z priorit Evropské komise pro tuto dekádu. Huby mají podle plánů komise plnit funkci míst, kde se sbíhají digitální znalosti a dovednosti výzkumných a inovačních center a univerzit a jsou dále distribuovány klientům z řad malých a středních firem a veřejné správy.

V Česku připadl v loňském roce status EDIH konsorciím z Prahy, Brna a Ostravy. Letos v únoru došla řada i na Liberecký kraj, který svůj projekt podal společně s partnery z Královéhradeckého kraje pod názvem EDIH Northern and Eastern Bohemia. Lídrem konsorcia, které projekt připravilo, je Agentura regionálního rozvoje z Libereckého kraje.

„Členství v této prestižní společnosti přináší nejen zhruba 3 miliony euro z evropských zdrojů pro naše konsorcium, ale i propojení se špičkovými partnery po celé Evropě. Firmám z regionu, úřadům nebo příspěvkovým organizacím to otevře přístup k velkému množství unikátního digitálního know-how za výhodných podmínek,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Liberecký a královéhradecký hub se zaměří na poskytování celé škály odborných služeb od digitálního auditu, přes konkrétní technologie IoT, rozšířenou realitu, strojové vidění, robotiku a jiné, až po vzdělávání a propojování klientů nebo vyhledávání dotačních příležitostí. „V praxi bude přínos hubu spočívat především ve zjednodušení a zpřehlednění celého procesu digitalizace. Klient se obrátí na jedno kontaktní místo, kde mu poskytnou veškerou podporu. Zároveň chceme, aby hub šířil v regionu osvětu a vysvětloval firmám, úřadům i příspěvkovým organizacím, proč je nezbytné právě v této době digitalizovat,“ dodává Jiří Ulvr.

Mezi členy konsorcia jsou dvě krajské rozvojové agentury, lídrem je liberecká Agentura regionálního rozvoje, doplňuje ji královéhradecká CIRI. Své služby nabízejí akademická pracoviště TUL a UHK, výzkumné centrum VÚTS, na kybernetickou bezpečnost zaměřená společnost AEC a Národní klastrová asociace NCA.

Evropská komise investicí do evropské sítě digitálních hubů podporuje růst evropských kapacit v oblastech vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), umělé inteligence (AI), kybernetické bezpečnosti (CYBER) a pokročilých digitálních dovedností. Za cíl si klade rychlejší zavedení těchto technologií do praxe malých a středních firem a veřejné správy. Komise si od toho slibuje zvýšení konkurenceschopnosti těchto firem a zefektivnění fungování veřejné správy.

Doporučené články

Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM v libereckém science centru iQLANDIA.
V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
V lednu odstartovalo třetí dějství Smart Akcelerátoru Libereckého kraje
Třetí dějství projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje podpoří v následujících čtyřech letech velkou porci inovativních nápadů z Libereckého kraje. Tým projektu v minulosti inicioval vznik úspěšné soutěže Business Talent v science centru iQLANDIA, s agenturou Czechinvest se podělil o pořadatelství Ideathonu pro mladé, do Liberce vrátil oblíbený formát PechaKucha Night. V předchozím projektu Smart Akcelerator II se podařilo rozběhnout velké krajské projekty zaměřené na kybernetickou bezpečnost nebo digitalizaci a na svém kontě má tým SALKu i mnoho dalších aktivit s přímým dopadem do regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.