Kraj podpoří třemi miliony inovativní firmy a projekty

Kraj podpoří třemi miliony inovativní firmy a projekty

Podle analýz Agentury regionálního rozvoje se za poslední dekádu utěšeně rozrůstá počet inovativních firem v Libereckém kraji. Jejich podpora je jednou z priorit představitelů regionu. Krajský úřad proto již podesáté vyhlašuje Regionální inovační program s cílem poskytnout finance na rozjezd inovativních podniků a na projekty, které je propojí s výzkumnými organizacemi nebo ověří poznatky výzkumu a vývoje v praxi. Celkem kraj od roku 2012 rozdělil již přes devatenáct milionů korun.

Finanční podpora má trojí podobu

Vypsány jsou vouchery startovací, inovační a technologické. S jejich pomocí lze nakoupit služby spojené s inovacemi ve výši 20–200 tisíc korun na jednoho žadatele a podpořeny mohou být projekty za téměř 3 miliony korun. Žádost může zaslat buď právnická osoba, nebo podnikající fyzická osoba (OSVČ) se sídlem nebo provozovnou v Libereckém kraji. Program neopomíná ani studenty škol působících v regionu. Ti mohou žádat peníze na rozjezd svých nápadů, ať jsou odkudkoliv. Rozhodující je sídlo školy, na které studují.

Vouchery jsou určeny na předem vymezený okruh služeb. Za startovací voucher si začínající podnikatel pořídí například poradenské služby, průzkum trhu, právní, finanční či dotační poradenství, tvorbu webu, ale i materiál pro vývoj prototypu nebo jeho vývoj. Cílem kraje je nastartovat inovativní podnikatelské aktivity a ověřit jejich životaschopnost v praxi. Iniciativa přichází i jako doplněk dalších služeb na trhu, např. podnikatelské inkubace, kterou nabízí Lipo.ink, nebo podpoře aktivit studentů v rámci Student Business Clubu Technické univerzity v Liberci.

Za inovační voucher si podnikatel pořídí především služby výzkumné organizace, například analýzu, testování či měření vlastností připravovaného produktu, ale i návrh jeho designu nebo odbornou pomoc se zavedením do výroby. Cílem je provázat pomocí pilotních projektů dotovaných krajem firmy s univerzitami a výzkumnými organizacemi a zasadit se tak o jejich dlouhodobější spolupráci.

Do třetice je možné žádat o technologický voucher na širokou škálu aktivit vedoucích k ověření vyrobitelnosti produktu v jakékoliv fázi jeho vývoje zahrnující technologické úkony, výpočty nebo simulace opět zpravidla ve spolupráci s výzkumnou organizací. Podpora uvádění nových poznatků špičkové vědy a výzkumu do praxe je cílem tohoto voucheru a zároveň jednou z aktivit klíčových pro udržení konkurenceschopnosti kraje.

Žádosti podávejte od května do půlky června

Regionální inovační program je vyhlášen, jeho podmínky a žádost jsou zveřejněny na webových stránkách Libereckého kraje. Žádosti je možné podávat od 1. května do 16. června 2021. Podpořeny budou podnikatelské aktivity s dobou realizace v rozmezí 1. května 2021 a 31. prosince 2022. Před podáním žádosti je možné záměry konzultovat na krajském úřadě na odboru regionálního rozvoje a evropských projektů.

Poradí vám: Odbor regionálního rozvoje a evropských projektů Libereckého kraje

Ing. Eva Benešová | 485 226 678 | eva.benesova@kraj-lbc.cz

Ing. Vladimír Pachl | 485 226 707 | vladimir.pachl@kraj-lbc.cz

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.