Kraj představil v Černínském paláci českým diplomatům svá inovativní i tradiční odvětví

Kraj představil v Černínském paláci českým diplomatům svá inovativní i tradiční odvětví

Více než osmdesát ekonomických a vědeckých diplomatů z českých velvyslanectví po celém světě se na konci června sešlo v pražském Černínském paláci. Ministerstvo zahraničních věcí je takto svolává každoročně k prezentaci toho nejlepšího z Česka.

Diplomaté pak z nabytých poznatků těží na svých misích a nabízejí český um a dovednosti. Mezi prezentujícími nechyběl zástupce z Libereckého kraje, který představil region z pohledu výzkumu, vývoje a inovací, ale i z pohledu tradičních řemesel.

V rámci vícedenního programu byl jeden den vyhrazen šesti sektorovým kulatým stolům. Liberecký kraj zastupovala Agentura regionálního rozvoje, před diplomaty odprezentovala region spolu s šesti dalšími subjekty u stolu zaměřeného na výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání.

V desetiminutové prezentaci představila projekt Smart Akcelerátor, který je součástí celonárodní sítě akcelerátorů. Ve zkratce vyzdvihla sektory, ve kterých je region silný: nanomateriály a nanotechnologie, pokročilé strojírenství, elektronika a elektrotechnika, ICT, optika a sklo, pokročilá dopravní zařízení, udržitelné nakládání s přírodními zdroji, zpracování plastových, kovových a kompozitních materiálů nejen pro automotive. Na závěr podtrhla roli Technické univerzity v Liberci, která se věnuje mnoha výše zmíněným oborům.

„Diplomaté získali přehled o konkrétních produktech a službách z regionu. Zároveň jsme jim nabídli naši Agenturu regionálního rozvoje jako jednotné kontaktní místo, na které se mohou s důvěrou obracet,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Ač jsme druhým nejmenším krajem, vzbudila naše prezentace v Černínském paláci zájem, především pestrostí pokročilých produktů a služeb.“

Kromě inovací byl prezentován i tradiční řemeslný um sklářů, který Liberecký kraj souhrnně propaguje pod značkou Křišťálové údolí. Zvláštní pozornost vzbudily křišťálové medaile z letošního mistrovství světa v ledním hokeji, které navrhla umělkyně Kateřina Handlová a vyrobili skláři z Kolektiv Ateliers v Novém Boru.

Setkání v Černínském paláci ukázalo, že Liberecký kraj má co nabídnout a zároveň chce být aktivním hráčem v podpoře zahraničního obchodu a mezinárodní spolupráce ve svých inovativních i tradičních odvětvích.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.