Kraj představil v Černínském paláci českým diplomatům svá inovativní i tradiční odvětví

Kraj představil v Černínském paláci českým diplomatům svá inovativní i tradiční odvětví

Více než osmdesát ekonomických a vědeckých diplomatů z českých velvyslanectví po celém světě se na konci června sešlo v pražském Černínském paláci. Ministerstvo zahraničních věcí je takto svolává každoročně k prezentaci toho nejlepšího z Česka.

Diplomaté pak z nabytých poznatků těží na svých misích a nabízejí český um a dovednosti. Mezi prezentujícími nechyběl zástupce z Libereckého kraje, který představil region z pohledu výzkumu, vývoje a inovací, ale i z pohledu tradičních řemesel.

V rámci vícedenního programu byl jeden den vyhrazen šesti sektorovým kulatým stolům. Liberecký kraj zastupovala Agentura regionálního rozvoje, před diplomaty odprezentovala region spolu s šesti dalšími subjekty u stolu zaměřeného na výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání.

V desetiminutové prezentaci představila projekt Smart Akcelerátor, který je součástí celonárodní sítě akcelerátorů. Ve zkratce vyzdvihla sektory, ve kterých je region silný: nanomateriály a nanotechnologie, pokročilé strojírenství, elektronika a elektrotechnika, ICT, optika a sklo, pokročilá dopravní zařízení, udržitelné nakládání s přírodními zdroji, zpracování plastových, kovových a kompozitních materiálů nejen pro automotive. Na závěr podtrhla roli Technické univerzity v Liberci, která se věnuje mnoha výše zmíněným oborům.

„Diplomaté získali přehled o konkrétních produktech a službách z regionu. Zároveň jsme jim nabídli naši Agenturu regionálního rozvoje jako jednotné kontaktní místo, na které se mohou s důvěrou obracet,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. „Ač jsme druhým nejmenším krajem, vzbudila naše prezentace v Černínském paláci zájem, především pestrostí pokročilých produktů a služeb.“

Kromě inovací byl prezentován i tradiční řemeslný um sklářů, který Liberecký kraj souhrnně propaguje pod značkou Křišťálové údolí. Zvláštní pozornost vzbudily křišťálové medaile z letošního mistrovství světa v ledním hokeji, které navrhla umělkyně Kateřina Handlová a vyrobili skláři z Kolektiv Ateliers v Novém Boru.

Setkání v Černínském paláci ukázalo, že Liberecký kraj má co nabídnout a zároveň chce být aktivním hráčem v podpoře zahraničního obchodu a mezinárodní spolupráce ve svých inovativních i tradičních odvětvích.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.