Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace

Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace

O krok blíže se v listopadu posunulo konsorcium DIH Northeast aby získalo status Evropského digitálního inovačního hubu. Před dvěma lety vzniklo, aby pomohlo malým a středním firmám a organizacím veřejné správy v regionu kráčet s dobou a digitalizovat. Lídrem konsorcia je krajská Agentura regionálního rozvoje. Kolem ní se semkly univerzity, výzkumná centra a další odborníci na dané téma z Libereckého a Královéhradeckého kraje.

„V listopadu odevzdala Agentura regionálního rozvoje do rukou Evropské komise projektovou žádost. Výhodou členství v síti digitálních hubů EDIH, do které se chceme dostat, je propojení s partnerskými huby po celé Evropě. Pro firmy z regionu, úřady nebo příspěvkové organizace to znamená přístup k obrovskému množství digitálních znalostí a dovedností,“ říká Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

DIH Northeast se specializuje na širší škálu služeb v oblasti testování technologií před investováním od digitálního auditu, přes konkrétní technologie IoT, rozšířené reality, strojového vidění, robotiky a mnoha dalších, po síťování, osvětu, vzdělávání a dotační poradenství v oblasti podpory moderních trendů. Možný úspěch v Evropě vnímají zástupci konsorcia jako obrovskou šanci pro celý širší region. V případě úspěšného dosažení cílové mety bude liberecký a královéhradecký DIH fungovat jako vstupní brána do evropské sítě digitálních hubů a sám dostane šanci nabídnout své odborné znalosti klientům po celé Evropě.

„Evropský digitální hub umožní firmám a veřejné správě snazší přístup k digitalizaci procesů v podobě finančně dostupnějších služeb, přístupu k testovacím zařízením, špičkovým odborníkům a klíčovým znalostem,” dodává Jiří Ulvr. Konsorcium partnerů z Libereckého a Královéhradeckého kraje nabízí již dnes možnost navrhnout a odzkoušet digitální inovativní technologie, které zvýší efektivitu a sníží provozní náklady. Jako člen evropské sítě bude moci navýšit své kapacity a klientům umožní své služby čerpat zdarma či za zvýhodněnou cenu.

Evropská komise investicí do sítě digitálních hubů podporuje růst evropských kapacit v oblastech vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), umělé inteligence (AI), kybernetické bezpečnosti (CYBER), pokročilých digitálních dovedností a urychluje co nejlepší využití těchto technologií ke zvýšení konkurenceschopnosti starého kontinentu v nastupující digitální éře.

Doporučené články

Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Evropský digitální inovační hub pro Liberecký a Královéhradecký kraj schválen Evropskou komisí
Digitalizace se stává nezbytnou podmínkou udržení konkurenceschopnosti. V Evropě ji má uspíšit nově budovaná síť digitálních inovačních hubů, jedna z priorit Evropské komise pro tuto dekádu. Huby mají podle plánů komise plnit funkci míst, kde se sbíhají digitální znalosti a dovednosti výzkumných a inovačních center a univerzit a jsou dále distribuovány klientům z řad malých a středních firem a veřejné správy.
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Nová platforma sdružuje odborníky v energetice, do Libereckého kraje přinese moderní a udržitelné trendy
Rozvíjet téma moderní, tudíž udržitelné energetiky a komunikovat včas informace o nejnovějších trendech správným cílovým skupinám v regionu, to je cílem nově ustanovené Platformy pro moderní energetiku v Libereckém kraji. Prakticky se členové platformy zaměří především na podtémata moderních technologií, legislativy a zdrojů financování. Platformu povede Agentura regionálního rozvoje, sekce projektu Smart Akcelerátor za účasti zástupců Libereckého kraje a dalších zainteresovaných stran.
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Deváťáci z Jablonce sestavili robotickou ruku a vyhráli Business Talent 2022
Žákovská soutěž Business Talent 2022 již zná své vítěze. Necelé dvě stovky žáků osmých a devátých tříd z Libereckého kraje poměřily síly v druhém ročníku polytechnické soutěže. Za úkol dostali soutěžící vymyslet, vyrobit a také odprezentovat zlepšováky pro lidi se zdravotním postižením. Vítěze vyhlásili pořadatelé v nové expozici MatematikUM v libereckém science centru iQLANDIA.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.