Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace

Liberecký a Královéhradecký kraj jsou o krok blíže k zisku Evropského hubu pro digitální inovace

O krok blíže se v listopadu posunulo konsorcium DIH Northeast aby získalo status Evropského digitálního inovačního hubu. Před dvěma lety vzniklo, aby pomohlo malým a středním firmám a organizacím veřejné správy v regionu kráčet s dobou a digitalizovat. Lídrem konsorcia je krajská Agentura regionálního rozvoje. Kolem ní se semkly univerzity, výzkumná centra a další odborníci na dané téma z Libereckého a Královéhradeckého kraje.

„V listopadu odevzdala Agentura regionálního rozvoje do rukou Evropské komise projektovou žádost. Výhodou členství v síti digitálních hubů EDIH, do které se chceme dostat, je propojení s partnerskými huby po celé Evropě. Pro firmy z regionu, úřady nebo příspěvkové organizace to znamená přístup k obrovskému množství digitálních znalostí a dovedností,“ říká Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

DIH Northeast se specializuje na širší škálu služeb v oblasti testování technologií před investováním od digitálního auditu, přes konkrétní technologie IoT, rozšířené reality, strojového vidění, robotiky a mnoha dalších, po síťování, osvětu, vzdělávání a dotační poradenství v oblasti podpory moderních trendů. Možný úspěch v Evropě vnímají zástupci konsorcia jako obrovskou šanci pro celý širší region. V případě úspěšného dosažení cílové mety bude liberecký a královéhradecký DIH fungovat jako vstupní brána do evropské sítě digitálních hubů a sám dostane šanci nabídnout své odborné znalosti klientům po celé Evropě.

„Evropský digitální hub umožní firmám a veřejné správě snazší přístup k digitalizaci procesů v podobě finančně dostupnějších služeb, přístupu k testovacím zařízením, špičkovým odborníkům a klíčovým znalostem,” dodává Jiří Ulvr. Konsorcium partnerů z Libereckého a Královéhradeckého kraje nabízí již dnes možnost navrhnout a odzkoušet digitální inovativní technologie, které zvýší efektivitu a sníží provozní náklady. Jako člen evropské sítě bude moci navýšit své kapacity a klientům umožní své služby čerpat zdarma či za zvýhodněnou cenu.

Evropská komise investicí do sítě digitálních hubů podporuje růst evropských kapacit v oblastech vysoce výkonné výpočetní techniky (HPC), umělé inteligence (AI), kybernetické bezpečnosti (CYBER), pokročilých digitálních dovedností a urychluje co nejlepší využití těchto technologií ke zvýšení konkurenceschopnosti starého kontinentu v nastupující digitální éře.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.