Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu

Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu

Třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 na konci října hostila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Hned na úvod došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, které odstartovalo činnost SPointu, nového kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku.

Fórum bylo rozděleno do čtyř tematických bloků. Během prvního se účastníci dozvěděli, jak propojovat sociální a komerční firmy v éře ESG. Jana Bábiková z CIRA Advisory shrnula novinky ze světa nefinančního reportingu, Matin Bílek z hořického sociálního podniku BeeMaty.com ukázal úspěšnou spolupráci při výrobě molitanových výplní do autosedaček a Roman Knížek z Technické univerzity v Liberci představil nápad na zpracování a další využití textilního odpadu.

V druhém bloku pak vedoucí Oddělení sociálního podnikání Ministerstva práce a sociálních věcí Ondřej Závodský shrnul aktuální situaci okolo zákona o integračním sociálním podniku a nově vznikající strategii sociálního podnikání. Svými zkušenostmi obohatily diskuzi dámy z TESSEA Petra Francová s Terezou Dostálovou a Anna Šimonová z havlíčkobrodského sociálního podniku FOVY.

Třetí blok propojil oba předchozí. Řečníci nastínili, jak odpovědné veřejné zadávání podporuje sociální podniky a jejich zapojení do veřejných zakázek. Adam Gromnica z Ministerstva pro místní rozvoj představil, co je cílem strategie odpovědného veřejného zadávání a David Jung z jičínské Prádelny Veronika ukázal úspěšný praktický příklad propojení s městem Jičín.

V odpoledním, čtvrtém bloku ForSEku si účastníci mohli vybrat ze tří workshopů. V prvním Jana Bábiková poukázala na nešvar zvaný greenwashing, ve druhém představil Marek Mencl z Pábení Kompas udržitelného podnikání a v tom třetím Jana Smetanová a Pavel Doležal z královehradeckého Centra investic, rozvoje a inovací sdíleli praktické zkušenosti s ESG reportingem, konkrétně jak s ním mohou pracovat obce i samotné sociální podniky.

Na ForSEku se hovořilo i o aktuálních možnostech financování sociálních podniků prostřednictvím programu S-podnik Národní rozvojové banky a Sociálního bankovnictví České spořitelny.

Celé fórum se konalo pod záštitou Libereckého kraje a organizovala ho Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Družstvem TEXman a TESSEA ČR. Zájemci o další informace k tématu mohou směřovat své kroky do ARR, do nově vzniklého SPointu. Jeho hlavní náplní bude poskytování konzultací a pořadatelství vzdělávacích a síťovacích akcí na podporu sociálního podnikání v Libereckém kraji.

Fotogalerii, záznamy z bloků, prezentace i zvukové záznamy je možné shlédnout na webu ForSEK 24.

Kontaktovat SPoint lze e-mailem nebo telefonicky na: z.rengerova@arr-nisa.cz/+420 602 343 643.

Doporučené články

Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představila inovativní řešení ve stavebnictví
Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představila inovativní řešení ve stavebnictví
Oslavou kvalitní architektury, poctivé stavařiny a osvícených investorů se stala šestnáctá liberecká PechaKucha Night ve vratislavických Desítkách. A nejen toho. Na pódiu se vystřídalo mnoho zajímavých inovativních řešení, od chytrého konstrukčního systému určeného ke stavbě slaměných domů až po AI modul vytvářející náročné fotorealistické vizualizace budov. Řada z nich pak ukázala cesty, jak dosáhnout ve stavařině udržitelnosti. Během večera také pořadatelé s diváky oslavili dvacetiny Soutěže Karla Hubáčka a odstartovali další, již jednadvacátý ročník. 
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.