Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje akademické i podnikové sféry posledních tří let. Priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů. 

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje z akademické i podnikové sféry za poslední tři roky. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů.

Cíle, opatření a aktivity pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovativního podnikání v Libereckém kraji v uplynulých měsících projednali zástupci kraje a jeho Agentury regionálního rozvoje s odborníky z podnikatelské i akademické sféry. Tvůrci se mimo této zpětné vazby opřeli i o výsledky provedených analýz. Za všechny uveďme analýzu technologických trendů, analýzu sítí regionální a mezinárodní spolupráce nebo analýzu infrastruktury a potřeb pro rozvoj digitalizace. Očekávaným výstupem je aktualizace Regionální inovační strategie, tzv. krajské RIS3 strategie.

„Jsme si vědomi faktu, že na tématech vědy, výzkumu a inovací stojí a padá budoucí ekonomická prosperita našeho regionu,“ říká Jiří Ulvr, člen rady Libereckého kraje, resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Aktualizovanou RIS3 strategii Libereckého kraje pro období 2023+ nyní čeká oponentura od členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Libereckém kraji. Po zapracování připomínek bude na podzim předložena Radě a Zastupitelstvu kraje a následně se po schválení stane důležitým dokumentem ukotvujícím nezbytné kroky k podpoře vědy, výzkumu a inovací v regionu.

„Naší ambicí je patřit mezi inovační lídry Evropy. Cíle a opatření definované v Regionální inovační strategii pro období 2023+ nám k tomu mohou pomoci. Nezbytné je však zapojení celého inovačního prostředí kraje, za každou konstruktivní spolupráci budeme vděční,” dodává Jiří Ulvr.

Doporučené články

Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Na cestu za poznáním revitalizovaných brownfieldů zve Liberecký kraj. Brownfields Trip plánuje na středu 13. listopadu, zájemce zaveze do Rychnova u Jablonce nad Nisou, Turnova, Svijanského újezdu a Křižan. Na programu dne budou komentované prohlídky integrovaného městského centra, uličky řemesel, lihovaru s pěstitelskou pálenicí i vesnické kulturní památky s kulturním přesahem.
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.