Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje akademické i podnikové sféry posledních tří let. Priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů. 

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje z akademické i podnikové sféry za poslední tři roky. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů.

Cíle, opatření a aktivity pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovativního podnikání v Libereckém kraji v uplynulých měsících projednali zástupci kraje a jeho Agentury regionálního rozvoje s odborníky z podnikatelské i akademické sféry. Tvůrci se mimo této zpětné vazby opřeli i o výsledky provedených analýz. Za všechny uveďme analýzu technologických trendů, analýzu sítí regionální a mezinárodní spolupráce nebo analýzu infrastruktury a potřeb pro rozvoj digitalizace. Očekávaným výstupem je aktualizace Regionální inovační strategie, tzv. krajské RIS3 strategie.

„Jsme si vědomi faktu, že na tématech vědy, výzkumu a inovací stojí a padá budoucí ekonomická prosperita našeho regionu,“ říká Jiří Ulvr, člen rady Libereckého kraje, resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Aktualizovanou RIS3 strategii Libereckého kraje pro období 2023+ nyní čeká oponentura od členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Libereckém kraji. Po zapracování připomínek bude na podzim předložena Radě a Zastupitelstvu kraje a následně se po schválení stane důležitým dokumentem ukotvujícím nezbytné kroky k podpoře vědy, výzkumu a inovací v regionu.

„Naší ambicí je patřit mezi inovační lídry Evropy. Cíle a opatření definované v Regionální inovační strategii pro období 2023+ nám k tomu mohou pomoci. Nezbytné je však zapojení celého inovačního prostředí kraje, za každou konstruktivní spolupráci budeme vděční,” dodává Jiří Ulvr.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.