Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Liberecký kraj aktualizuje strategický dokument pro podporu výzkumu a inovací

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje akademické i podnikové sféry posledních tří let. Priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů. 

Aktualizace krajské Regionální inovační strategie vychází z výsledků výzkumu a vývoje z akademické i podnikové sféry za poslední tři roky. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy z oblastí strojírenství, specializované optiky, sklářství, pokročilých materiálů nebo robotiky a elektroniky. Dokument formuluje opatření pro maximální využití těchto znalostí v praxi. Zohledňuje při tom finance na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostupné z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů.

Cíle, opatření a aktivity pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovativního podnikání v Libereckém kraji v uplynulých měsících projednali zástupci kraje a jeho Agentury regionálního rozvoje s odborníky z podnikatelské i akademické sféry. Tvůrci se mimo této zpětné vazby opřeli i o výsledky provedených analýz. Za všechny uveďme analýzu technologických trendů, analýzu sítí regionální a mezinárodní spolupráce nebo analýzu infrastruktury a potřeb pro rozvoj digitalizace. Očekávaným výstupem je aktualizace Regionální inovační strategie, tzv. krajské RIS3 strategie.

„Jsme si vědomi faktu, že na tématech vědy, výzkumu a inovací stojí a padá budoucí ekonomická prosperita našeho regionu,“ říká Jiří Ulvr, člen rady Libereckého kraje, resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Aktualizovanou RIS3 strategii Libereckého kraje pro období 2023+ nyní čeká oponentura od členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Libereckém kraji. Po zapracování připomínek bude na podzim předložena Radě a Zastupitelstvu kraje a následně se po schválení stane důležitým dokumentem ukotvujícím nezbytné kroky k podpoře vědy, výzkumu a inovací v regionu.

„Naší ambicí je patřit mezi inovační lídry Evropy. Cíle a opatření definované v Regionální inovační strategii pro období 2023+ nám k tomu mohou pomoci. Nezbytné je však zapojení celého inovačního prostředí kraje, za každou konstruktivní spolupráci budeme vděční,” dodává Jiří Ulvr.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.