Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Delegace složená z radních Libereckého kraje a zástupců Agentury regionálního rozvoje jedná v Izraeli o vzájemné podpoře vědy, výzkumu a inovací. Návštěva země, která sama sebe označuje jako „start-up nation”, zahrnuje setkání s vedoucími pracovníky akademických zařízení, vědeckotechnických parků, inovativních firem a dalších subjektů. Dojde i na setkání s Martinem Stropnickým, českým velvyslancem v Izraeli. Cílem delegace je navázat nové kontakty a posílit tak přenos znalostí mezi Libereckým krajem a izraelskými partnery.

„Setkání jsme koncipovali tematicky podle oblastí, které jsou v Libereckém kraji aktuálně takříkajíc ‘na stole’. Pracujeme na koncepci Chytřejší kraj, řešíme v ní oblasti smart cities, digitalizace veřejné správy, kybernetické bezpečnosti a mnohé další fenomény moderní doby,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana a radní Libereckého kraje.

Radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiří Ulvr k tomu dodává: „V prvních dnech jsme se zaměřili na téma smart cities, kybernetické bezpečnosti a také podnikatelské inkubace. Podepsali jsme jménem naší Agentury regionálního rozvoje memorandum s Tel Avivskou univerzitou. Slibujeme si od toho vznik nových společných projektů a čilou výměnu zkušeností v oblasti budování smart cities.”

Vyjma Bar Ilan Center for Smart Cities na Tel Avivské univerzitě měla delegace možnost nahlédnout i do společnosti Check point, která se zabývá kybernetickou bezpečností a IoT. Její znalosti by mohly být přínosem pro budování Juniorního centra pro kybernetickou bezpečnost v České Lípě.

V dalších dnech se pak delegace přesunula do jeruzalémského Technologického parku, který je robustnější obdobou Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Ročně obdrží zhruba 3 000 žádostí o podporu od startupů z různých odvětví, cca 40 % projektů schválí a v rámci různých programů podporuje. Úzce spolupracuje s Technologickou agenturou České republiky.

Konkrétněji se Technologický park zaměřuje na odstraňování legislativních bariér ve výzkumu, vývoji a inovacích. Pomáhá privátnímu sektoru, začínajícím startupům a interdisciplinárnímu vývoji. Jeho doménou jsou medicínské technologie a AI, v budoucnu se chce zaměřit i na oblast Space. Od toho v Jeruzalémě nově vzniká vesmírný inkubátor, který by mohl navázat spolupráci s Lipo.inkem, kde v současnosti rovněž vznikají programy na podporu firem zaměřených na oblast vesmírných technologií.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Hledání potenciálu měst a obcí v rozvoji komunitní energetiky bylo hlavní téma semináře, který v Jilemnici vedl energetický specialista a zakladatel projektu OBEC 2030 Michal Svoboda, mimo jiné také autor publikace Doporučení pro obce ke komunitní energetice z edice Ministerstva pro místní rozvoj.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.