Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Delegace složená z radních Libereckého kraje a zástupců Agentury regionálního rozvoje jedná v Izraeli o vzájemné podpoře vědy, výzkumu a inovací. Návštěva země, která sama sebe označuje jako „start-up nation”, zahrnuje setkání s vedoucími pracovníky akademických zařízení, vědeckotechnických parků, inovativních firem a dalších subjektů. Dojde i na setkání s Martinem Stropnickým, českým velvyslancem v Izraeli. Cílem delegace je navázat nové kontakty a posílit tak přenos znalostí mezi Libereckým krajem a izraelskými partnery.

„Setkání jsme koncipovali tematicky podle oblastí, které jsou v Libereckém kraji aktuálně takříkajíc ‘na stole’. Pracujeme na koncepci Chytřejší kraj, řešíme v ní oblasti smart cities, digitalizace veřejné správy, kybernetické bezpečnosti a mnohé další fenomény moderní doby,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana a radní Libereckého kraje.

Radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiří Ulvr k tomu dodává: „V prvních dnech jsme se zaměřili na téma smart cities, kybernetické bezpečnosti a také podnikatelské inkubace. Podepsali jsme jménem naší Agentury regionálního rozvoje memorandum s Tel Avivskou univerzitou. Slibujeme si od toho vznik nových společných projektů a čilou výměnu zkušeností v oblasti budování smart cities.”

Vyjma Bar Ilan Center for Smart Cities na Tel Avivské univerzitě měla delegace možnost nahlédnout i do společnosti Check point, která se zabývá kybernetickou bezpečností a IoT. Její znalosti by mohly být přínosem pro budování Juniorního centra pro kybernetickou bezpečnost v České Lípě.

V dalších dnech se pak delegace přesunula do jeruzalémského Technologického parku, který je robustnější obdobou Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Ročně obdrží zhruba 3 000 žádostí o podporu od startupů z různých odvětví, cca 40 % projektů schválí a v rámci různých programů podporuje. Úzce spolupracuje s Technologickou agenturou České republiky.

Konkrétněji se Technologický park zaměřuje na odstraňování legislativních bariér ve výzkumu, vývoji a inovacích. Pomáhá privátnímu sektoru, začínajícím startupům a interdisciplinárnímu vývoji. Jeho doménou jsou medicínské technologie a AI, v budoucnu se chce zaměřit i na oblast Space. Od toho v Jeruzalémě nově vzniká vesmírný inkubátor, který by mohl navázat spolupráci s Lipo.inkem, kde v současnosti rovněž vznikají programy na podporu firem zaměřených na oblast vesmírných technologií.

Doporučené články

Sní o vlastním konopném políčku a tkalcovském stavu. Lukáš Vejnar chce v regionu oživit zaniklou tradici
Sní o vlastním konopném políčku a tkalcovském stavu. Lukáš Vejnar chce v regionu oživit zaniklou tradici
Na štítku matrací a polštářů vyráběných Lukášem Vejnarem z Liberce, najdete ve složení konopí a ovčí vlnu. V hlavě má Lukáš desítky nápadů na výrobky spojující tyto dva funkční přírodní materiály. Aktuálně ale nejvíce řeší, jak svou vášeň pro řemeslo přetavit v dobře šlapající podnikatelský projekt a věnovat se už jen šití. Povídali jsme si o výjimečnosti konopí jako materiálu, byrokracii, která se pojí s jeho pěstováním i o tom, jestli se tato rostlina ve své technické formě vrátí na česká pole.
Patnáctery lněné šaty prodala před dvaceti lety během hodiny. Dnes Petra M. Gadasová s manželem vedou úspěšný textilní ateliér Edgart
Patnáctery lněné šaty prodala před dvaceti lety během hodiny. Dnes Petra M. Gadasová s manželem vedou úspěšný textilní ateliér Edgart
Petra Matějková Gadasová s manželem Richardem, zakladatelé textilního ateliéru Edgart, si pro své tvoření zrekonstruovali dům v Lázních Libverda v Jizerských horách. V showroomu zde navrhují a s místními švadlenami šijí sítotiskem zdobené šaty a doplňky z přírodních materiálů. Zapředli jsme s Petrou rozhovor na téma, jak se společně s Richardem dostali ke lnu, jak se liší české veletrhy od těch zahraničních i jak pandemie posunula jejich ateliér do digitálu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.