Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Liberecký kraj hledá v Izraeli partnery pro spolupráci v oblastech vědy, výzkumu a inovací

Delegace složená z radních Libereckého kraje a zástupců Agentury regionálního rozvoje jedná v Izraeli o vzájemné podpoře vědy, výzkumu a inovací. Návštěva země, která sama sebe označuje jako „start-up nation”, zahrnuje setkání s vedoucími pracovníky akademických zařízení, vědeckotechnických parků, inovativních firem a dalších subjektů. Dojde i na setkání s Martinem Stropnickým, českým velvyslancem v Izraeli. Cílem delegace je navázat nové kontakty a posílit tak přenos znalostí mezi Libereckým krajem a izraelskými partnery.

„Setkání jsme koncipovali tematicky podle oblastí, které jsou v Libereckém kraji aktuálně takříkajíc ‘na stole’. Pracujeme na koncepci Chytřejší kraj, řešíme v ní oblasti smart cities, digitalizace veřejné správy, kybernetické bezpečnosti a mnohé další fenomény moderní doby,” říká Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana a radní Libereckého kraje.

Radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova Jiří Ulvr k tomu dodává: „V prvních dnech jsme se zaměřili na téma smart cities, kybernetické bezpečnosti a také podnikatelské inkubace. Podepsali jsme jménem naší Agentury regionálního rozvoje memorandum s Tel Avivskou univerzitou. Slibujeme si od toho vznik nových společných projektů a čilou výměnu zkušeností v oblasti budování smart cities.”

Vyjma Bar Ilan Center for Smart Cities na Tel Avivské univerzitě měla delegace možnost nahlédnout i do společnosti Check point, která se zabývá kybernetickou bezpečností a IoT. Její znalosti by mohly být přínosem pro budování Juniorního centra pro kybernetickou bezpečnost v České Lípě.

V dalších dnech se pak delegace přesunula do jeruzalémského Technologického parku, který je robustnější obdobou Libereckého podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Ročně obdrží zhruba 3 000 žádostí o podporu od startupů z různých odvětví, cca 40 % projektů schválí a v rámci různých programů podporuje. Úzce spolupracuje s Technologickou agenturou České republiky.

Konkrétněji se Technologický park zaměřuje na odstraňování legislativních bariér ve výzkumu, vývoji a inovacích. Pomáhá privátnímu sektoru, začínajícím startupům a interdisciplinárnímu vývoji. Jeho doménou jsou medicínské technologie a AI, v budoucnu se chce zaměřit i na oblast Space. Od toho v Jeruzalémě nově vzniká vesmírný inkubátor, který by mohl navázat spolupráci s Lipo.inkem, kde v současnosti rovněž vznikají programy na podporu firem zaměřených na oblast vesmírných technologií.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.