Liberecký kraj otevřel Regionální inovační program, pro firmy vyčlenil více jak 4 miliony korun

Liberecký kraj otevřel Regionální inovační program, pro firmy vyčlenil více jak 4 miliony korun

I v letošním roce podpoří Liberecký kraj začínající podnikatele, inovativní firmy a projekty propojující komerční sektor s univerzitou a výzkumnými centry. Regionální inovační program nabízející tři druhy voucherů, startovací, inovační a technologický se otevřel před několika dny, v pátek 1. března. Žádosti o podporu pak kraj přijímá až do 10. dubna 2024.

„Naším cílem je pomoci firmám s modernizací a s novými trendy. Za dobu trvání programu jsme pro tento účel uvolnili již zhruba devětadvacet milionů korun,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Žadatelé mohou z programu získat až dvě stě tisíc korun, celkově je k dispozici částka čtyři miliony dvě stě tisíc korun. Pro konzultace je k dispozici jak Krajský úřad Libereckého kraje, tak Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink. Šance na úspěch přitom není zanedbatelná, v loňském roce na podporu dosáhly plné dvě třetiny z celkového počtu pětatřiceti žádostí.

„Největší zájem byl tradičně o technologický voucher, který umožní ověřit proveditelnost a efektivitu výrobního postupu. Celkem šestnáct firem si ověřilo a otestovalo aplikační potenciál svých nových myšlenek v praxi,“ dodává Jiří Ulvr. Pět projektů založených na spolupráci firem s výzkumnými centry získalo inovační voucher a dva perspektivní a začínající podnikatelé obdrželi voucher startovací.

Technologický voucher obdržel i liberecký OutdoorKWAK, a to na vývoj nové izolační hygienické vložky do svých péřových spacáků. „Finance jsme využili na spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, nákup vzorků materiálu a jejich profesionální testování. Podpora ze strany Libereckého kraje nám v rozvoji produktového portfolia pomáhá dlouhodobě, i díky ní můžeme na trhu nabízet to nejlepší z českého textilu,” říká jednatel firmy David Pařízek.

Nejen na vývoj, ale i na propagaci lze v programu získat finanční prostředky. Kreativní sklářské studio SALANSKY si díky startovacímu voucheru již brzy výrazně zlepší svou online prezentaci. „Voucher nám pomohl zafinancovat nové internetové stránky včetně e-shopu. Spuštění plánujeme v řádu týdnu a slibujeme si od něj zlepšení komunikace především se zahraniční klientelou,” uvádí Ondřej Salanský.

O technologické, inovační a startovací vouchery je možné žádat do 10. dubna. Veškeré informace jsou žadatelům přehledně k dispozici na webu Libereckého kraje.

Doporučené články

Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář Libereckého kraje představí příležitosti v oblasti Brownfields a Greenfields
Seminář v nedávno revitalizovaných prostorách bývalé lučanské brusírny skla, nyní Automoto Musea Lučany, představí 23. dubna od 9:00 novinky v oblasti problematiky brownfields v regionu. Prostor dostanou příklady dobré praxe, dotační příležitosti i moderní technologie. Seminář již přes patnáct let každoročně pořádá Liberecký kraj společně s Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. V jarních měsících ho rovněž doprovodí putovní výstava.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.