Lucie Karlová: Český křišťál propojuje emocemi lidi. Světový unikát máme za humny

Lucie Karlová: Český křišťál propojuje emocemi lidi. Světový unikát máme za humny

Lucie Karlová je jednou z výrazných hybatelek dění v českém sklářství. Nejen kvůli tomu, že stojí v čele Preciosa Lighting, výrobce špičkových křišťálových svítidel. Její aktivity mají přesah do celého koncernu Preciosa, především do Nadace Preciosa, která za svých pětadvacet let existence věnovala na dobročinné účely převážně v Libereckém kraji více než 250 milionů korun.

V rozhovoru s Lucií jsme se pokusili rozklíčovat hlavní myšlenky, na kterých jí vedená společnost stojí a které dále rozvíjí a kultivuje. Bavili jsme se o spojení sklářské tradice a moderních technologií práce se světlem, s materiály, s designem. O spojení sklářských pecí a výzkumných laboratoří, rukách a hlavách šikovných sklářů a techniků. Preciosa Lighting je v tomto směru doslova nabitá znalostmi, pod jednou střechou sdružuje stovku řemesel a nespočet hi-tech zařízení.

Výsledkem celého snažení je světově uznávaný design svítidel reprezentující za hranicemi republiky značku Crystal Valley, kraj pod Ještědem, potažmo celé Česko. Jaký má Lucie Karlová recept na globální úspěch? V kraji se sklárnami žijeme, zvykli jsme si na ně, nevnímáme je tak silně jako zahraniční zákazníci, kteří nás jezdí navštívit. Vždy odjíždí okouzleni. Krajinou, tím, co jsme v ní za stovky let vybudovali, řemeslem, které kultivujeme a posouváme dál,” říká Lucie a dodává, že komunikace, otevřenost a porozumění potřebám zákazníků různých mentalit je pro prosazení českých firem ve světě nesmírně důležité. „Kombinace tradice, dovedností a obchodního ducha u nás dává vzniknout designům, které slaví úspěch, vyvolávají emoce, propojují lidi a zkrášlují svět,” uzavírá.

Jak se Preciose Lighting daří svět zkrášlovat, to se dozvíte v šesté epizodě podcastu Region, který mění svět. Moderuje pro vás Lukáš Jokl za regionální inovační značku 1012+.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.