Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

V únoru letošního roku proběhla českou startupovou scénou zpráva o akvizici libereckého startupu Smartmockups australskou globální společností Canva. „Tato akvizice znamená další krok na naší cestě za zjednodušením složitých věcí. Pokračujeme tak v investicích a produktových inovacích v oblasti designu umělé inteligence a automatizace,“ okomentoval v únoru nákup spoluzakladatel Canvy a provozní ředitel Cliff Obrecht.

Jak k tomu došlo? Lukáš Zajíc s Ondřejem Nekvindou se potkali v roce 2015 v malé liberecké online agentuře a už o rok později spolu začali vyvíjet nástroj, který jim měl zprvu „jen” ulehčit práci. Pracovali na něm ve volném čase po večerech a o víkendech. Vrhli se na tehdy ještě málo prozkoumanou půdu mockupů, zdrojových souborů pro vkládání libovolné grafiky. Pokud vám tato definice mockupu nestačí, nalaďte si náš podcast a vysvětlení, k čemu je nástroj Smartmockups dobrý, uslyšíte hned na začátku rozhovoru. A nejen to...

Řeč bude o tom, jak se z nápadu dvojice nadšených mladých lidí, grafika a vývojáře, stane během několika mála let žádané zboží. A to nejen pro platící zákazníky, ale i pro globální společnost provozující jednu z nejpoužívanějších designových platforem pro tvorbu grafických návrhů. Platící zákazníci ostatně v příběhu hrají důležitou roli. Mít odvahu přetavit svou myšlenku v hmatatelný produkt, neschovávat jej v šuplíku „až bude dokonalý”, nabídnout jej potenciálním zákazníkům a následně jim naslouchat. To jsou kroky, které dovedly Lukáše a Ondru až na hackathon australské společnosti Canva pořádaný v Sydney za účasti týmů Dropboxu, Asany a dalších. Věci vzaly rychlý spád. „Najmout si právníky a naposledy se vyspat” říká Ondra k tomu, co bylo zapotřebí během vyjednávání o prodeji Smartmockups. Tím však příběh neskončil. Smartmockups i nadále fungují pod taktovkou dvojice z Liberce, čerpají ze silného zázemí i z firemní kultury australské společnosti, rozvíjejí se a hledají nové posily.

V sedmé epizodě podcastu Region, který mění svět uslyšíte nejen plnou verzi výše nastíněného přerodu volnočasové aktivity v rostoucí a prosperující byznys. Na závěr přidáme postřehy Lukáše a Ondry k české startupové scéně, k podnikání v Česku obecně a nezapomeneme ani na pár rad pro začínající startupisty. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.