Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

V únoru letošního roku proběhla českou startupovou scénou zpráva o akvizici libereckého startupu Smartmockups australskou globální společností Canva. „Tato akvizice znamená další krok na naší cestě za zjednodušením složitých věcí. Pokračujeme tak v investicích a produktových inovacích v oblasti designu umělé inteligence a automatizace,“ okomentoval v únoru nákup spoluzakladatel Canvy a provozní ředitel Cliff Obrecht.

Jak k tomu došlo? Lukáš Zajíc s Ondřejem Nekvindou se potkali v roce 2015 v malé liberecké online agentuře a už o rok později spolu začali vyvíjet nástroj, který jim měl zprvu „jen” ulehčit práci. Pracovali na něm ve volném čase po večerech a o víkendech. Vrhli se na tehdy ještě málo prozkoumanou půdu mockupů, zdrojových souborů pro vkládání libovolné grafiky. Pokud vám tato definice mockupu nestačí, nalaďte si náš podcast a vysvětlení, k čemu je nástroj Smartmockups dobrý, uslyšíte hned na začátku rozhovoru. A nejen to...

Řeč bude o tom, jak se z nápadu dvojice nadšených mladých lidí, grafika a vývojáře, stane během několika mála let žádané zboží. A to nejen pro platící zákazníky, ale i pro globální společnost provozující jednu z nejpoužívanějších designových platforem pro tvorbu grafických návrhů. Platící zákazníci ostatně v příběhu hrají důležitou roli. Mít odvahu přetavit svou myšlenku v hmatatelný produkt, neschovávat jej v šuplíku „až bude dokonalý”, nabídnout jej potenciálním zákazníkům a následně jim naslouchat. To jsou kroky, které dovedly Lukáše a Ondru až na hackathon australské společnosti Canva pořádaný v Sydney za účasti týmů Dropboxu, Asany a dalších. Věci vzaly rychlý spád. „Najmout si právníky a naposledy se vyspat” říká Ondra k tomu, co bylo zapotřebí během vyjednávání o prodeji Smartmockups. Tím však příběh neskončil. Smartmockups i nadále fungují pod taktovkou dvojice z Liberce, čerpají ze silného zázemí i z firemní kultury australské společnosti, rozvíjejí se a hledají nové posily.

V sedmé epizodě podcastu Region, který mění svět uslyšíte nejen plnou verzi výše nastíněného přerodu volnočasové aktivity v rostoucí a prosperující byznys. Na závěr přidáme postřehy Lukáše a Ondry k české startupové scéně, k podnikání v Česku obecně a nezapomeneme ani na pár rad pro začínající startupisty. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Soutěž Business Talent v otevřené dílně iQFABLAB startuje v říjnu! Přihlaste svou třídu včas
Business Talent, oblíbená soutěž pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, pokračuje v říjnu 2024 již čtvrtým ročníkem. Během osmi kol soutěžící seznámí s technologiemi otevřené dílny iQFABLAB a umožní realizovat jejich nápady na zadané téma. Tři nejlepší týmy pro svou školu opět vybojují hodnotné ceny, outdoorovou kameru GoPro Hero 12, sadu Microbitů či termokameru.
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Program asistenčních voucherů podpoří přípravu výzkumných projektů částkou 1,5 milionu korun
Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválilo Zastupitelstvo kraje 27. srpna 2024. Finanční podpora z tohoto programu pomůže při přípravě projektových žádostí, které jsou následně podány do vhodných výzev evropských nebo národních operačních programů. Celková alokace programu je 1,5 milionu korun, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.