Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

Lukáš Zajíc, Ondřej Nekvinda: Nebát se a skočit

V únoru letošního roku proběhla českou startupovou scénou zpráva o akvizici libereckého startupu Smartmockups australskou globální společností Canva. „Tato akvizice znamená další krok na naší cestě za zjednodušením složitých věcí. Pokračujeme tak v investicích a produktových inovacích v oblasti designu umělé inteligence a automatizace,“ okomentoval v únoru nákup spoluzakladatel Canvy a provozní ředitel Cliff Obrecht.

Jak k tomu došlo? Lukáš Zajíc s Ondřejem Nekvindou se potkali v roce 2015 v malé liberecké online agentuře a už o rok později spolu začali vyvíjet nástroj, který jim měl zprvu „jen” ulehčit práci. Pracovali na něm ve volném čase po večerech a o víkendech. Vrhli se na tehdy ještě málo prozkoumanou půdu mockupů, zdrojových souborů pro vkládání libovolné grafiky. Pokud vám tato definice mockupu nestačí, nalaďte si náš podcast a vysvětlení, k čemu je nástroj Smartmockups dobrý, uslyšíte hned na začátku rozhovoru. A nejen to...

Řeč bude o tom, jak se z nápadu dvojice nadšených mladých lidí, grafika a vývojáře, stane během několika mála let žádané zboží. A to nejen pro platící zákazníky, ale i pro globální společnost provozující jednu z nejpoužívanějších designových platforem pro tvorbu grafických návrhů. Platící zákazníci ostatně v příběhu hrají důležitou roli. Mít odvahu přetavit svou myšlenku v hmatatelný produkt, neschovávat jej v šuplíku „až bude dokonalý”, nabídnout jej potenciálním zákazníkům a následně jim naslouchat. To jsou kroky, které dovedly Lukáše a Ondru až na hackathon australské společnosti Canva pořádaný v Sydney za účasti týmů Dropboxu, Asany a dalších. Věci vzaly rychlý spád. „Najmout si právníky a naposledy se vyspat” říká Ondra k tomu, co bylo zapotřebí během vyjednávání o prodeji Smartmockups. Tím však příběh neskončil. Smartmockups i nadále fungují pod taktovkou dvojice z Liberce, čerpají ze silného zázemí i z firemní kultury australské společnosti, rozvíjejí se a hledají nové posily.

V sedmé epizodě podcastu Region, který mění svět uslyšíte nejen plnou verzi výše nastíněného přerodu volnočasové aktivity v rostoucí a prosperující byznys. Na závěr přidáme postřehy Lukáše a Ondry k české startupové scéně, k podnikání v Česku obecně a nezapomeneme ani na pár rad pro začínající startupisty. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.