Markéta Klíčová: Vědci pracují tvrdě a čestně. Úspěchy pomohou zlepšit obraz vědy

Markéta Klíčová: Vědci pracují tvrdě a čestně. Úspěchy pomohou zlepšit obraz vědy

Markéta Klíčová, mladá vědkyně z oboru nanotechnologií Technické univerzity v Liberci, letos reprezentuje kraj pod Ještědem v prestižním českém žebříčku Forbes 30 pod 30. Svůj úspěch vnímá především v širším kontextu. Těší ji, že přispěje ke zviditelnění celé vědecké obce. Veřejnost podle Markéty potřebuje ujištění, že česká věda má ve světě díky výsledkům velmi dobré renomé.

Dokazuje to ostatně i její stáž na prestižní Harvardské univerzitě. Odjela tam těsně před vypuknutím pandemie COVID-19 a jak sama v podcastu přiznává, pomohlo jí k tomu zdravé sebevědomí jejího kolegy, vědce Jakuba Erbena a také renomé libereckého výzkumu v oblasti nanotechnologií. „Kuba mi dal seznam těch nejprestižnějších univerzit, MIT, Harvard, Berkley, Oxford... když jsem ho otevřela, musela jsem si ještě jednou u Kuby ověřit, že to myslí vážně,” vzpomíná Markéta na to, co předcházelo jejich společnému angažmá v bostonské Longwood Medical Area, což je takové Silicon Valley oboru bioinženýrství a medicíny. „Odeslala jsem maily a šla to raději vyběhat. Po návratu na telefonu svítilo několik odpovědí. Mezi nimi jako první pozvánka z Harvardu,” dodává a jedním dechem připojuje přesvědčení o tom, že v Česku musíme začít pracovat na zbavení se pocitu méněcennosti.

V současnosti Markétu najdete na doktorském studiu Technické univerzity, kde se intenzivně věnuje vývoji nanovlákenných náplastí určených pro operace tlustého střeva. Od nich si slibuje radikální zlepšení hojení operovaného orgánu. Toto téma ji provází již od magisterského studia, kde ho zvolila pro svou diplomovou práci. A mimo jiné jí přineslo velký mezinárodní úspěch, cenu publika na berlínském finále soutěže Falling Walls Lab.

Rozpravu o tom, jaká je cesta ženy, vědkyně, světem vědy a výzkumu, o zahraničních úspěších i o hledání ztracené víry ve své schopnosti si poslechněte v páté epizodě podcastu Region, který mění svět. Moderuje pro vás Vendula Zedníková z Lipo.ink.

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.