Ministryně Langšádlová navštívila Liberecký kraj, vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami

Ministryně Langšádlová navštívila Liberecký kraj, vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami

Ve čtvrtek 3. listopadu navštívila Liberecký kraj Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Se zástupci samosprávy v čele s hejtmanem Martinem Půtou a s lidmi ze vzdělávacích a výzkumných organizací a inovativních firem diskutovala na půdě Agentury regionálního rozvoje o výzvách, které čekají Česko a kterým budou čelit i jednotlivé regiony, Liberecký kraj nevyjímaje. Ministryně mimo jiné vyzvala k užší spolupráci mezi vědci a firmami tak, aby výsledky české vědy a výzkumu nezůstávaly ležet v šuplících jednotlivých organizací.

Recept, jak překonat sled krizí dopadajících na českou ekonomiku? Podpořit inovativnost od nejnižších stupňů vzdělávacího systému. Vedle toho maximálně zefektivnit přenos poznatků české vědy a výzkumu do praxe a tím zvýšit přidanou hodnotu tuzemské produkce. To jsou jedny z výstupů diskuze, která proběhla na půdě Agentury regionálního rozvoje s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou. Příkladem a inspirací jsou pro ní země jako Finsko nebo Izrael.

„Samotnou mě překvapilo, jaký v Izraeli kladou důraz na podporu inovativního myšlení. Studenti jsou na školách vedeni k podnikavosti od útlého věku, mladí vědci dostávají automaticky mentory z řad úspěšných podnikatelů. Překlopení výsledků vědy a výzkumu do praxe jde pak snadněji. Maximálně ho podporuje nejen stát, ale i soukromý kapitál,“ říká Helena Langšádlová a dodává: „Doba, kdy my jsme byli vnímáni jako země s levnou, přitom kvalifikovanou pracovní silou, pomalu končí. Potřebujeme zachytit globální trendy a založit na tom naši budoucí prosperitu, chytré hlavy na to máme.“

To, že Liberecký kraj si je plně vědom současné situace, potvrdil hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „V oblasti průmyslu, který živí většinu zaměstnanců v regionu, nás čekají bezesporu velké změny. Ty se neobejdou bez podpory lidí s inovativními nápady a také bez firem, které jsou tady doma a mají vazby k místu, kde podnikají,” uvedl Půta a v té souvislosti ministryni představil výsledky práce Libereckého podnikatelského inkubátoru, který v regionu již pět let podporuje inovativní firmy a jednotlivce.

Setkání v Liberci přineslo diskutujícím cennou příležitost konfrontovat ministryni s překážkami, kterým jsou dnes a denně vystaveni. Nadměrná byrokracie odrazující firmy od investic do vědy a výzkumu byla jednou z nich. „Vážím si otevřenosti, s jakou ministryně přistoupila k problémům účastníků diskuze i toho, že projevila velký zájem se jimi dále zabývat,“ komentuje přínos návštěvy pro region a jeho organizace Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Návštěva pokračovala v libereckém science centru iQLANDIA, kde ministryně Langšádlová ocenila expozici MatematikUm a roli, kterou hrají science centra při neformálním vzdělání. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba podpořit mladé lidi ve studiu přírodovědných a technických oborů,“ uvedl Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE.

Výzkumný ústav CXI TUL následně ministryni představil svá nejmodernější pracoviště a také ambiciózní projekt IDM² podaný do výzvy Horizon Europe – Teaming for Excellence společně s německou Frauenhoferskou společností. „V Liberci chceme vybudovat evropský hub umožňující otevřenou spolupráci výzkumných organizací, průmyslových firem nebo technologických start-upů zaměřených na technologie zelené transformace Green Deal,“ uvedl Miroslav Černík, ředitel CXI.

Prohlídka pokračovala laboratoří klastrové organizace Nanoprogress, která je vybavena světově unikátními zařízeními pro výrobu nanovlákenných struktur.  „Laboratoř rozvíjíme ve spolupráci s výzkumně-vývojovými a průmyslovými partnery z Libereckého kraje již více jak 10 let. Využíváme synergického efektu Nanoprogressu jako výzkumně-vývojového akcelerátoru a našeho spin-offu, společnosti Nanotech dynamics, jako produktového vývojáře.“ uvedl Luboš Komárek, předseda představenstva Nanoprogress.

Poslední zastávkou dne pak bylo turnovské centrum TOPTEC, které se pyšní úspěšnou dlouhodobou spoluprací s Evropskou kosmickou agenturou ESA. „Vizí, kterou v případě ESA krok po kroku naplňujeme, je stát se dodavatelem kompletních sofistikovaných zařízení s vysokou přidanou hodnotou. Vedle toho se snažíme otevírat do kosmického průmyslu dveře i dalším špičkovým firmám z regionu,“ uvedl na závěr návštěvy Vít Lédl, ředitel centra TOPTEC.

Doporučené články

Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.