Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Oceněny byly čtyři projekty, šanci na realizaci však mělo všech devatenáct. „Porota oceňuje ty nejlepší projekty, zajímavé nápady a postřehy se ale dají najít prakticky ve všech. Od konce soutěže proběhlo množství schůzek, studenti se podívali za zadavateli, diskutovali s nimi, hledali cesty k realizaci,“ říká Martina Pšeničková z Agentury regionálního rozvoje.
Simulátory duševní nepohody
Potvrzením, že šanci realizovat svůj nápad může dostat každý, je příběh týmu 3+1 grácie z Fakulty umění a architektury TUL. Studentky navrhly projekt Pochop duši založený na interaktivních simulátorech přibližujících bezpečnou formou pocity úzkosti, deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy nebo schizofrenie. „Naším cílem je ukazovat podobu duševní nepohody bez příkras. Chceme zvyšovat povědomí o dopadech psychických nemocí na pacienty a učit společnost větší empatii,“ shodují se Natálie Demuthová, Anna Jebavá, Adéla Machová a Pavlína Štěpařová.
Liberecký kraj nápad oslovil, se studentkami dal hlavy dohromady tým Odboru sociálních věcí a výsledkem je rozjetá spolupráce s cílem vyrobit čtyři mobilní simulátory dle soutěžního projektu. „Studentky pro nás vypracovaly grafické návrhy a technickou dokumentaci, na kterých budou s dále s vybraným dodavatelem spolupracovat. Hotovo chceme mít na jaře 2025,“ říká Klára Zajícová, koordinátorka péče o duševní zdraví v Libereckém kraji. Simulátory se během příštího roku představí veřejnosti na akcích kraje, například během tradičního Týdne psychického zdraví. Putovat by mohly také po školách.
Mytologie Křišťálového údolí
Vítězný návrh vysokoškolské kategorie chystá realizovat Agentura regionálního rozvoje. Student TUL Adam Soltan společně s výměnnou studentkou z University of Taipei Fang-Ying Lee navrhli koncept hravé aplikace Crystal Catching. Za pomoci mytologických postav propojili lokality Křišťálového údolí, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj pomocí. Návštěvníkům nabízejí možnost „ulovit“ během návštěvy skláren do svého mobilního telefonu Krakonoše nebo třeba ducha MUHU.
„Se studenty jsme se nejprve zaměřili na řešení zásadní otázky, jak motivovat lidi ke hře. Naší současnou vizí je využít k tomu již existující aplikaci Smart Guide. Jednání s jejími provozovateli probíhají a my věříme, že příští rok protneme cílovou pásku,“ říká David Pastva, ředitel sekce Křišťálové údolí Agentury regionálního rozvoje.
Nejen celé projekty, ale i dílčí myšlenky se snaží garanti soutěže Liberec Ideathon uchopit a zpracovat. Se zadáním Statutárního města Liberec na využití plochy pod FVE panely nově plánované elektrárny se studenti popasovali velmi kreativně. Žádný z projektů nebyl vyhodnocen jako realizovatelný, přesto některé myšlenky nezapadnou. Jako ty z projektu Ekocentra při FVE elektrárně týmu Heslo123. Zástupcům města se zalíbila myšlenková linka vzdělávání Liberečanů v oblasti moderní a udržitelné energetiky. Rádi by ji v budoucnu realizovali, pravděpodobně formou vzdělávacích aktivit pro školy a školky.
Liberec Ideathon má již své pevné místo v kalendáři vzdělávacích akcí a soutěží. Nadcházející pátý ročník zná již své datum. „Chci s předstihem pozvat středoškoláky a studenty Technické univerzity v Liberci 10. a 11. dubna 2025 do KC Vratislavice 101010 na čtyřiadvacetihodinový maraton idejí, který opět pořádají naše ARR společně s agenturou CzechInvest,“ uzavírá Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.