Nestihli jste březnovou PechaKucha Night Liberec? Máme pro vás záznam!

Nestihli jste březnovou PechaKucha Night Liberec? Máme pro vás záznam!

„Abychom pochopili Technologicus, musíme nejprve dobře pochopit Homo.” Těmito slovy uzavřela třináctou libereckou PechaKucha Night česká archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak. Že bychom měli stavět lidství na první příčku, se shodla snad se všemi řečníky, kteří v polovině března zavítali do Kulturního centra Vratislavice 101010.

Populární PechaKucha Night si za svůj otvírák v roce 2024 zvolila téma Homo Technologicus a hledání role člověka ve světě technologií. Na pódium přivedla známé tváře z prestižního žebříčku Forbes 30 pod 30 i výrazné osobnosti z regionu, výzkumníky, lídry inovativních firem i odborníky na žhavá témata dneška. Pozornosti diváků se těšila témata vzdělávání, komunitní energetiky, budoucnosti nanotechnologií v Liberci potažmo ve světě a mnoha dalších.

„Ve společnosti se nadání často spojuje se samými jedničkami, vzorně připravenými úkoly, hlášením se o hodinách a zaléváním květin o přestávkách. Nadané děti se však vyznačují především kreativitou a mimořádně silnou motivací. Mohou být ale i zasmušilé a deprimované, pokud jim jejich okolí nerozumí,” říká během svých šesti minut a čtyřiceti vteřin Eva Dušková, metodička nadání na volné noze. V angličtině se tyto děti nazývají „gifted”, tedy obdarované. Je potřeba je rozbalovat opatrně, jako křehké dárečky. Pak teprve vykvetou a stanou se mimořádně platnými členy budoucí společnosti.

„Energetika projde v následujících deseti letech obrovskými změnami. Čeká ji podobný posun, jaký zažily tlačítkové telefony za posledních dvacet let. Směrem k větší smartifikaci a jak já doufám i k decentralizaci a demokratizaci. Komunitní energetika může být nový Sherwood,” říká na pódiu Michal Svoboda, odborník na energetiku ze Šluknovského výběžku a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Až šedesát procent národní energetiky podle něj mohou vlastnit občané, pokud se o to aktivně zasadí. Vzory v zahraničí jsou a není jich málo.

Miloslav Masopust, ředitel Elmarca, v druhé půli na pódiu představil jeden den s nanovlákny vyprodukovanými na strojích libereckého výrobce. „Probudíme se svěží v prodyšném ložním prádle z nanovláken, nadechneme se čerstvého vzduchu a napijeme čisté vody, obojí díky filtračním schopnostem nanovláken. Sedneme do elektromobilu, v jehož baterii budou figurovat nanovlákna nebo do dieselového automobilu s dokonale odfiltrovanými zplodinami. I to si dokážu představit, opět díky nanovláknům,” říká Masopust a jmenuje další a další oblasti využití libereckého NANO od funkčního oblečení přes potravinářství až po farmaceutiku a medicínu. Ve většině těchto odvětvích se prý již nanovlákna používají a čekají na příležitost rozšíření mezi širokou veřejnost.

Celkem otevřela první letošní PechaKucha Night jedenáct zajímavých témat a vy se o tom můžete přesvědčit díky záznamu na Youtube kanálu 1012plus. Letos rozhodně nekončíme „V kalendáři máme již pevně zakotvena dvě další pokračování, 14. června v Oblastní galerii Liberec a 28. srpna opět ve vratislavických Desítkách, opět v rámci programu libereckého Crystal Valley Week,” zve na další akce Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 na konci října hostila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Hned na úvod došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, které odstartovalo činnost SPointu, nového kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.