Nestihli jste březnovou PechaKucha Night Liberec? Máme pro vás záznam!

Nestihli jste březnovou PechaKucha Night Liberec? Máme pro vás záznam!

„Abychom pochopili Technologicus, musíme nejprve dobře pochopit Homo.” Těmito slovy uzavřela třináctou libereckou PechaKucha Night česká archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak. Že bychom měli stavět lidství na první příčku, se shodla snad se všemi řečníky, kteří v polovině března zavítali do Kulturního centra Vratislavice 101010.

Populární PechaKucha Night si za svůj otvírák v roce 2024 zvolila téma Homo Technologicus a hledání role člověka ve světě technologií. Na pódium přivedla známé tváře z prestižního žebříčku Forbes 30 pod 30 i výrazné osobnosti z regionu, výzkumníky, lídry inovativních firem i odborníky na žhavá témata dneška. Pozornosti diváků se těšila témata vzdělávání, komunitní energetiky, budoucnosti nanotechnologií v Liberci potažmo ve světě a mnoha dalších.

„Ve společnosti se nadání často spojuje se samými jedničkami, vzorně připravenými úkoly, hlášením se o hodinách a zaléváním květin o přestávkách. Nadané děti se však vyznačují především kreativitou a mimořádně silnou motivací. Mohou být ale i zasmušilé a deprimované, pokud jim jejich okolí nerozumí,” říká během svých šesti minut a čtyřiceti vteřin Eva Dušková, metodička nadání na volné noze. V angličtině se tyto děti nazývají „gifted”, tedy obdarované. Je potřeba je rozbalovat opatrně, jako křehké dárečky. Pak teprve vykvetou a stanou se mimořádně platnými členy budoucí společnosti.

„Energetika projde v následujících deseti letech obrovskými změnami. Čeká ji podobný posun, jaký zažily tlačítkové telefony za posledních dvacet let. Směrem k větší smartifikaci a jak já doufám i k decentralizaci a demokratizaci. Komunitní energetika může být nový Sherwood,” říká na pódiu Michal Svoboda, odborník na energetiku ze Šluknovského výběžku a spoluzakladatel projektu OBEC 2030. Až šedesát procent národní energetiky podle něj mohou vlastnit občané, pokud se o to aktivně zasadí. Vzory v zahraničí jsou a není jich málo.

Miloslav Masopust, ředitel Elmarca, v druhé půli na pódiu představil jeden den s nanovlákny vyprodukovanými na strojích libereckého výrobce. „Probudíme se svěží v prodyšném ložním prádle z nanovláken, nadechneme se čerstvého vzduchu a napijeme čisté vody, obojí díky filtračním schopnostem nanovláken. Sedneme do elektromobilu, v jehož baterii budou figurovat nanovlákna nebo do dieselového automobilu s dokonale odfiltrovanými zplodinami. I to si dokážu představit, opět díky nanovláknům,” říká Masopust a jmenuje další a další oblasti využití libereckého NANO od funkčního oblečení přes potravinářství až po farmaceutiku a medicínu. Ve většině těchto odvětvích se prý již nanovlákna používají a čekají na příležitost rozšíření mezi širokou veřejnost.

Celkem otevřela první letošní PechaKucha Night jedenáct zajímavých témat a vy se o tom můžete přesvědčit díky záznamu na Youtube kanálu 1012plus. Letos rozhodně nekončíme „V kalendáři máme již pevně zakotvena dvě další pokračování, 14. června v Oblastní galerii Liberec a 28. srpna opět ve vratislavických Desítkách, opět v rámci programu libereckého Crystal Valley Week,” zve na další akce Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Chytré podložky monitorující polohování a vitální funkce seniorů nově pomáhají v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů, to dokáží chytré podložky, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. V pondělí 10. 6. je zde instaloval Ing. Richard Cimler, Ph.D., vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Jeho tým se zabývá tvorbou senzorických systémů pro monitorování osob. V testovacím režimu po dobu čtyř měsíců finančně pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, spol. s. r. o. – EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring.
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Komunitní energetika jako cesta k soběstačnosti? V Jilemnici o ní zástupcům měst a obcí přednášel energetický specialista
Hledání potenciálu měst a obcí v rozvoji komunitní energetiky bylo hlavní téma semináře, který v Jilemnici vedl energetický specialista a zakladatel projektu OBEC 2030 Michal Svoboda, mimo jiné také autor publikace Doporučení pro obce ke komunitní energetice z edice Ministerstva pro místní rozvoj.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.