Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj

Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj

Na sklonku roku 2020 se v Libereckém kraji uskutečnila konference na téma Cirkulární ekonomika. Rozhodli jsme se v regionu vypátrat chytré nápady, které fungují v praxi cirkulárně. Zapojili jsme hi-tech firmu MemBrain, klastr Nanoprogress a Českou technologickou platformu pro textil. Přizvali jsme celorepublikový Institut cirkulární ekonomiky INCIEN, kolegyně z agentury MIDA Consulting provozující web Cirkulární dotace a jeden velmi zajímavý projekt Digitálního odpadového tržiště. Chybět nemohl domácí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. V inkubovaných firmách o cirkulární nápady rovněž není nouze.

Na začátek krátce o tom, jaký koncept cirkulární ekonomika vlastně představuje. Velmi zjednodušeně se jedná o hospodářství, ve kterém neexistuje odpad. Bezodpadovost je ideální stav, ke kterému se snažíme co nejvíce přiblížit. Důraz se klade na prodlužování životnosti výrobků a maximalizaci jejich užitku například formou sdílení. Namísto skládek a spaloven se hledá pro staré a vysloužilé věci využití. Co se nevyužije, to se recykluje. S recyklací se počítá již při výrobě. Tok materiálu v ekonomice neprobíhá na úsečce od výroby po likvidaci produktu. Logistické toky se uzavírají ve funkčních a nekončících cyklech. Důležité je využití obnovitelných zdrojů energie.

Při aplikaci principů cirkulární ekonomiky dochází ke spojení dvou zdánlivě protikladných hodnot: ekonomického zisku a ochrany životního prostředí. Jednoduše tím, že se zvyšuje efektivita výroby napříč odvětvími. Což vede k omezení plýtvání konečnými zdroji naší planety a stejně tak i k úspoře výrobních nákladů.

Víte, že...?

  • Evropa vyprodukuje 2,5 miliardy tun odpadu ročně. Zhruba polovina z toho končí na skládkách nebo ve spalovnách. Tím se nenávratně připravujeme o vzácné materiály.

  • Zhruba 95 % produktů končí v koši po 6 měsících od jejich zakoupení.

  • Na některých skládkách je dnes větší koncentrace zlata než ve zlatých dolech.

Jak přispět k udržitelnému rozvoji v Libereckém kraji?

Náplní fóra bylo představení aktivit organizací zabývajících se cirkulární ekonomikou a jejím financováním (INCIEN + Cirkulární dotace) a představení úspěšného celorepublikového projektu týkajícího se nakládání s odpadem (Digitální odpadové tržiště CYRKL). Řečníci z Libereckého kraje prezentovali příklady dobré praxe z oblastí textilnictví, nanomateriálů, pokročilých membránových separačních technologií (ČTPT, Nanoprogress, MemBrain). O výsledky své práce se podělil Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink.

Příspěvky řečníků si můžete pustit na záznamu z online konference. Odkazy na konkrétní příspěvky najdete pod videem.

čas 2:42

Úvodní slovo, RIS3 strategie

Petr Dobrovský | Agentura regionálního rozvoje

čas 11:42

Cirkulární ekonomika: Příležitost pro funkční restart a udržitelný růst české ekonomiky

Soňa Jonášová | INCIEN, Institut cirkulární ekonomiky

čas 28:55

Nanotechnologie v prostředí cirkulární ekonomiky

Lucie Vysloužilová | Nanoprogress

čas 55:54

Trendy cirkulární ekonomiky v evropském textilním průmyslu

Miloš Beran | ČTPT, Česká technologická platforma pro textil

čas 1:16:46

Výroba BioCNG z kompostovatelných odpadů

Pavel Brož | MemBrain

čas 1:40:21

Pro jednoho odpad, pro druhého poklad: Digitální odpadové tržiště

Cyril Klepek | CYRKL - Digitální odpadové tržiště

čas 2:07:14

Cirkulární ekonomika je i v Libereckém kraji

Antonín Ferdan | Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink

čas 2:30:47

Možnosti finanční podpory pro cirkulární projekty

Michala Pešková | MIDA Consulting; Cirkulární dotace

Doporučené články

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week. 
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design Centrum CzechTrade přispívá k tomu, že se i začínající či méně známí čeští designéři dostávají k zajímavým světovým zakázkám. A zvučná jména českého designu jako Liběna Rochová nebo Olgoj Chorchoj jsou zase ve světě lépe vidět. Z druhé strany vzato, české podniky díky CzechTrade a jeho databázi nacházejí pro design svých produktů špičkové profesionály. Využívají toho stále častěji, uvědomují si totiž, že pro ně design znamená velkou konkurenční výhodu.
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Místo trendy džín si jako desetiletá k narozeninám přála mikroskop a vždy chtěla věcem přijít na kloub. Lucie Ligasová se na dráhu vědy a výzkumu definitivně vydala po setkání s profesorem Davidem Lukášem, jednou z ikon libereckého nanovýzkumu. Na jeho přednášce jí učaroval generátor, který chrlil chomáče jinak okem neviditelných vláken. Zrodilo se tak celoživotní poslání. Dnes zastává Lucie manažerskou pozici a pomáhá firmám sdruženým v klastru Nanoprogress uvádět poznatky českého nanovýzkumu do praxe. Chybí jí práce v laboratoři? Jaká byla její cesta a jaké to je, dělat svět více a více nano?
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.