Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj

Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj

Na sklonku roku 2020 se v Libereckém kraji uskutečnila konference na téma Cirkulární ekonomika. Rozhodli jsme se v regionu vypátrat chytré nápady, které fungují v praxi cirkulárně. Zapojili jsme hi-tech firmu MemBrain, klastr Nanoprogress a Českou technologickou platformu pro textil. Přizvali jsme celorepublikový Institut cirkulární ekonomiky INCIEN, kolegyně z agentury MIDA Consulting provozující web Cirkulární dotace a jeden velmi zajímavý projekt Digitálního odpadového tržiště. Chybět nemohl domácí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. V inkubovaných firmách o cirkulární nápady rovněž není nouze.

Na začátek krátce o tom, jaký koncept cirkulární ekonomika vlastně představuje. Velmi zjednodušeně se jedná o hospodářství, ve kterém neexistuje odpad. Bezodpadovost je ideální stav, ke kterému se snažíme co nejvíce přiblížit. Důraz se klade na prodlužování životnosti výrobků a maximalizaci jejich užitku například formou sdílení. Namísto skládek a spaloven se hledá pro staré a vysloužilé věci využití. Co se nevyužije, to se recykluje. S recyklací se počítá již při výrobě. Tok materiálu v ekonomice neprobíhá na úsečce od výroby po likvidaci produktu. Logistické toky se uzavírají ve funkčních a nekončících cyklech. Důležité je využití obnovitelných zdrojů energie.

Při aplikaci principů cirkulární ekonomiky dochází ke spojení dvou zdánlivě protikladných hodnot: ekonomického zisku a ochrany životního prostředí. Jednoduše tím, že se zvyšuje efektivita výroby napříč odvětvími. Což vede k omezení plýtvání konečnými zdroji naší planety a stejně tak i k úspoře výrobních nákladů.

Víte, že...?

  • Evropa vyprodukuje 2,5 miliardy tun odpadu ročně. Zhruba polovina z toho končí na skládkách nebo ve spalovnách. Tím se nenávratně připravujeme o vzácné materiály.

  • Zhruba 95 % produktů končí v koši po 6 měsících od jejich zakoupení.

  • Na některých skládkách je dnes větší koncentrace zlata než ve zlatých dolech.

Jak přispět k udržitelnému rozvoji v Libereckém kraji?

Náplní fóra bylo představení aktivit organizací zabývajících se cirkulární ekonomikou a jejím financováním (INCIEN + Cirkulární dotace) a představení úspěšného celorepublikového projektu týkajícího se nakládání s odpadem (Digitální odpadové tržiště CYRKL). Řečníci z Libereckého kraje prezentovali příklady dobré praxe z oblastí textilnictví, nanomateriálů, pokročilých membránových separačních technologií (ČTPT, Nanoprogress, MemBrain). O výsledky své práce se podělil Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink.

Příspěvky řečníků si můžete pustit na záznamu z online konference. Odkazy na konkrétní příspěvky najdete pod videem.

čas 2:42

Úvodní slovo, RIS3 strategie

Petr Dobrovský | Agentura regionálního rozvoje

čas 11:42

Cirkulární ekonomika: Příležitost pro funkční restart a udržitelný růst české ekonomiky

Soňa Jonášová | INCIEN, Institut cirkulární ekonomiky

čas 28:55

Nanotechnologie v prostředí cirkulární ekonomiky

Lucie Vysloužilová | Nanoprogress

čas 55:54

Trendy cirkulární ekonomiky v evropském textilním průmyslu

Miloš Beran | ČTPT, Česká technologická platforma pro textil

čas 1:16:46

Výroba BioCNG z kompostovatelných odpadů

Pavel Brož | MemBrain

čas 1:40:21

Pro jednoho odpad, pro druhého poklad: Digitální odpadové tržiště

Cyril Klepek | CYRKL - Digitální odpadové tržiště

čas 2:07:14

Cirkulární ekonomika je i v Libereckém kraji

Antonín Ferdan | Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink

čas 2:30:47

Možnosti finanční podpory pro cirkulární projekty

Michala Pešková | MIDA Consulting; Cirkulární dotace

Doporučené články

V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
Více jak šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.