Ohlédnutí za konferencí Cirkulární ekonomika, šance pro Liberecký kraj
Na sklonku roku 2020 se v Libereckém kraji uskutečnila konference na téma Cirkulární ekonomika. Rozhodli jsme se v regionu vypátrat chytré nápady, které fungují v praxi cirkulárně. Zapojili jsme hi-tech firmu MemBrain, klastr Nanoprogress a Českou technologickou platformu pro textil. Přizvali jsme celorepublikový Institut cirkulární ekonomiky INCIEN, kolegyně z agentury MIDA Consulting provozující web Cirkulární dotace a jeden velmi zajímavý projekt Digitálního odpadového tržiště. Chybět nemohl domácí podnikatelský inkubátor Lipo.ink. V inkubovaných firmách o cirkulární nápady rovněž není nouze.
Na začátek krátce o tom, jaký koncept cirkulární ekonomika vlastně představuje. Velmi zjednodušeně se jedná o hospodářství, ve kterém neexistuje odpad. Bezodpadovost je ideální stav, ke kterému se snažíme co nejvíce přiblížit. Důraz se klade na prodlužování životnosti výrobků a maximalizaci jejich užitku například formou sdílení. Namísto skládek a spaloven se hledá pro staré a vysloužilé věci využití. Co se nevyužije, to se recykluje. S recyklací se počítá již při výrobě. Tok materiálu v ekonomice neprobíhá na úsečce od výroby po likvidaci produktu. Logistické toky se uzavírají ve funkčních a nekončících cyklech. Důležité je využití obnovitelných zdrojů energie.
Při aplikaci principů cirkulární ekonomiky dochází ke spojení dvou zdánlivě protikladných hodnot: ekonomického zisku a ochrany životního prostředí. Jednoduše tím, že se zvyšuje efektivita výroby napříč odvětvími. Což vede k omezení plýtvání konečnými zdroji naší planety a stejně tak i k úspoře výrobních nákladů.
Víte, že...?
Evropa vyprodukuje 2,5 miliardy tun odpadu ročně. Zhruba polovina z toho končí na skládkách nebo ve spalovnách. Tím se nenávratně připravujeme o vzácné materiály.
Zhruba 95 % produktů končí v koši po 6 měsících od jejich zakoupení.
Na některých skládkách je dnes větší koncentrace zlata než ve zlatých dolech.
Jak přispět k udržitelnému rozvoji v Libereckém kraji?
Náplní fóra bylo představení aktivit organizací zabývajících se cirkulární ekonomikou a jejím financováním (INCIEN + Cirkulární dotace) a představení úspěšného celorepublikového projektu týkajícího se nakládání s odpadem (Digitální odpadové tržiště CYRKL). Řečníci z Libereckého kraje prezentovali příklady dobré praxe z oblastí textilnictví, nanomateriálů, pokročilých membránových separačních technologií (ČTPT, Nanoprogress, MemBrain). O výsledky své práce se podělil Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink.
Příspěvky řečníků si můžete pustit na záznamu z online konference. Odkazy na konkrétní příspěvky najdete pod videem.
čas 2:42
Úvodní slovo, RIS3 strategie
Petr Dobrovský | Agentura regionálního rozvoje
čas 11:42
Cirkulární ekonomika: Příležitost pro funkční restart a udržitelný růst české ekonomiky
Soňa Jonášová | INCIEN, Institut cirkulární ekonomiky
čas 28:55
Nanotechnologie v prostředí cirkulární ekonomiky
Lucie Vysloužilová | Nanoprogress
čas 55:54
Trendy cirkulární ekonomiky v evropském textilním průmyslu
Miloš Beran | ČTPT, Česká technologická platforma pro textil
čas 1:16:46
Výroba BioCNG z kompostovatelných odpadů
Pavel Brož | MemBrain
čas 1:40:21
Pro jednoho odpad, pro druhého poklad: Digitální odpadové tržiště
Cyril Klepek | CYRKL - Digitální odpadové tržiště
čas 2:07:14
Cirkulární ekonomika je i v Libereckém kraji
Antonín Ferdan | Liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink
čas 2:30:47
Možnosti finanční podpory pro cirkulární projekty
Michala Pešková | MIDA Consulting; Cirkulární dotace