PechaKucha Night opět součástí libereckého Crystal Valley Week

PechaKucha Night opět součástí libereckého Crystal Valley Week

Do Kina Varšava se PechaKucha Night vrací přesně po roce, tentokrát s podtitulem (Ne)rozbitní. Dynamický formát opět nechybí v programovém schématu libereckého festivalu skla Crystal Valley Week. Představí příběhy sklářských umělců, bižuterních návrhářů a dalších mistryň a mistrů svého řemesla.

Dohromady se ve svižném tempu představí dvanáct hostů, mezi nimi i František Jungvirth patřící mezi nejoriginálnější představitele mladé generace českých sklářů. Na pražské UMPRUM vystudoval pod vedením Ronyho Plesla. V současnosti tvoří pod vlastní značkou a působí také jako kreativní ředitel KLIMCHI, české sklárny slavící úspěchy ve světě.

Velké sklářské společnosti bude reprezentovat Martin Šťastný z Preciosy. Divákům dá nahlédnout pod pokličku tradiční soutěže mladých sklářských designérů Mistr Křišťálu. Dalším známou a tradiční společností na programu bude družstvo Granát Turnov potažmo jeho obchodní ředitelka Petra Pavlištová. Na pódium ji doprovodí Jan Bubal, kurátor sbírkových fondů mineralogie a geologie Muzea Českého ráje v Turnově. Společně odvypráví sedm dekád trvající příběh turnovského řemesla, výroby unikátních šperků s českými granáty.

Paměťové instituce budou zastoupeny ne jednou, ale hned dvakrát. Na pódiu nebude chybět v oboru respektovaný odborník Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Aby toho nebylo málo, dvojici pánů z turnovského a jabloneckého muzea doplní pro změnu (nejen) galeristka Zuzana Slámová provozující Nisa Factory, největší soukromou galerii moderního umění na severu Čech.

Oblíbená je PechaKucha Night především pro svůj dynamický formát. Každý řečník má na představení svého tématu jen dvacet fotek a na každou z nich dvacet sekund. Její exoticky znějící název vyvolá u mnohých úsměv na tváři. PechaKucha Night je japonsko-anglický termín a v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“. Původně vznikl v Tokyu a sloužil architektům pro sdílení úspěšných projektů. Dnes již má záběr širší, doslova globální. “V Liberci za poslední dva roky zdomácněl a podle zpětné vazby diváků slaví úspěch především pro svůj fokus na region. Snažíme se sdílet příběhy úspěšných lidí z Liberecka a zaplněné sály potvrzují, že se to daří,” říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, územního plánování a rozvoje venkova. 

Japonských kořenů PechaKucha Night se mimochodem v Kině Varšava lehce dotkne výtvarník a průkopník Václav Řezáč. Ukáže výběr z děl vzniklých během jeho působení na světoznámém sklářském institutu Toyama Institute of Glass Art (TIGA). Světový punc večera pak podtrhne Ricardo Hoineff, jehož životní cesta vedla z Ria de Janeira do Prahy a Slunečné u Nového Boru. Během ní se udál přerod z respektovaného autora televizních znělek do uznávaného sklářského umělce. 

Těšíme se na vás 30. srpna od 19:30 v Kině Varšava! Již teď to vypadá na vyprodaný sál. Když přijdete o pár minutek dříve, určitě tím nic nezkazíte:-) Kompletní seznam hostů najdete zde.

Doporučené články

Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
Liberecké CXI TUL vyvíjí nanomateriály pro čištění odpadních vod. Představí je na konferenci NanoCzech
V radě Eurodoc zastupuje Ondřej Havelka více jak milion mladých vědeckých pracovníků, jeho primárním posláním je však špičkový výzkum a vývoj v oblasti nanotechnologií. Na Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace CXI TUL se aktuálně zabývá vývojem technologií pro výrobu nanomateriálů určených k čištění odpadních vod. Výzkumný ústav část z nich představí koncem září na mezinárodní konferenci NanoCzech Liberec 2023.
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Nevyhoď a použij! je téma letošního ročníku žákovské soutěže Business Talent 
Přes čtyři stovky žáků z osmých a devátých tříd základních škol již poměřily své síly v polytechnické soutěži Business Talent. Na dalších dvě stě dětí čekají v otevřené dílně iQFABLAB nové výzvy právě teď, na konci září. Business Talent, ve kterém každý rok bojuje o vítězství osm základních škol z Libereckého kraje, letos zavede žáky do světa cirkulární ekonomiky. 
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
‚V nanotechnologiích má Česko před světem náskok. Neztraťme ho,‘ říká Miloslav Masopust z Elmarca
V roce 2004 vstoupili do oboru nanotechnologií, dnes jsou světovou špičkou ve vývoji zařízení určených pro průmyslovou výrobu nanovláken. Řeč je o liberecké společnosti Elmarco, která téměř před dvaceti lety uzavřela licenční smlouvu na světový patent Technické univerzity v Liberci. „Dnes, když kdekoliv na světě v odborné komunitě zmíním Elmarco a Liberec, všichni vědí,” říká jeho generální ředitel Miloslav Masopust.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.