
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál

Zjednodušit občanům komunikaci s úřadem, ušetřit čas nebo prostě jít s dobou. To jsou motivy, proč se starostové Milan Götz z Kunratic na Frýdlantsku a Tomáš Levinský z Rychnova u Jablonce nad Nisou rozhodli využít Platebního portálu Libereckého kraje mezi prvními. Novinka funguje od loňského roku a do obcí ji zdarma implementuje Agentura regionálního rozvoje.
„Loni mě na krajském semináři o brownfieldech zaujala prezentace Středočeského kraje, kde platební portál funguje dlouho. Když jsem se dozvěděl, že se Liberecký kraj chystá spustit něco podobného, neváhal jsem a přihlásil nás do pilotu,“ vzpomíná starosta Kunratic Milan Götz, jak chtěl dle svých slov zase jednou „jít v obci s dobou“.
Podobně smýšlí i Tomáš Levinský z Rychnova: „Hledali jsme způsob, jak občanům zjednodušit úhradu poplatků. Sáhli jsme po Platebním portálu Libereckého kraje, nastavení a otestování proběhlo hladce a od té doby máme zase o jednu funkční digitální agendu navíc.“
Na Platebním portálu si občan jednoduše najde svou obec, zjistí aktuální výši poplatků a pak už jen pošle bezhotovostní platbu za sebe, případně za rodinné příslušníky.
Úspora času ale není jen na straně občanů. Portál výrazně zjednodušil práci i oběma obcím. „Dříve jsem občanům posílal platební údaje e-mailem nebo SMS, diktoval do telefonu nebo dokonce psal na kus papíru. Riziko chyby, která přidělá práci mně i jim, bylo velké. Teď máme odkaz na portál na webu i ve zpravodaji a vše běží hladce,“ pochvaluje si Götz.
„Stávalo se, že přišla jedna platba za celou rodinu a my museli složitě klíčovat, co tím ten dotyčný zamýšlel, jaké poplatky nám uhradil,“ potvrzuje Levinský komplikace, které jsou pro úřad minulostí. Odpadá i boj s nevyplněnými variabilními symboly či nedoplatky vzniklými meziroční změnou výše poplatků. Portál podle obou starostů využívají nejen mladí lidé, kteří mají k technologiím blízko, ale i lidé v důchodovém věku.
Digitalizace (u)šetří čas i nervy
Rozjezd má nová služba úspěšně za sebou. Přidávají se další obce, které chtějí poskytovat lepší servis a zároveň šetřit čas. „Na Frýdlantsku si my starostové vidíme pod ruce. Co funguje jednomu, chtějí velmi brzy všichni,“ usmívá se Götz a potvrzuje, že Platební portál postupně zavádějí malé obce výběžku i samotné město Frýdlant.
Sám je v digitalizaci za Jizerkami průkopníkem. Za všechny aplikace zmiňuje Digi-Správu, která mu ušetří až dvě třetiny času stráveného organizací zasedání zastupitelstva. „Umí pomoci jak s přípravou programu, tak se samotným zasedáním a jeho výstupy. Dříve jsme tonuli v haldách papíru, to se již dávno neděje.“
V Rychnově se chystají spustit projekt e-úředník. „Jsme mezi čtyřmi pilotními městy projektu České spořitelny, díky němuž u nás vznikne multifunkční kiosek schopný odbavit velké množství agend bez nutnosti složitě vyhledávat informace ve vyhláškách či doptávat se na úřadě,“ říká Levinský.
Moderní zařízení připomínající bankomat umožní občanům intuitivně vyřídit širokou škálu úředních záležitostí – od podání žádostí, skenování a tisku dokumentů, až po platby či vydávání průkazek. Klíčovou výhodou je možnost videohovoru s operátorem, který uživatele provede celým procesem.
Digitalizovat agendy obcí je neodvratný trend. Chcete Platební portál Libereckého i ve své obci? Doporučte nás vedení své obce nebo naši Agenturu regionálního rozvoje napřímo kontaktujte.
Doporučené články


