Příběhy i trendy nabízí již dva roky Datový portál Libereckého kraje

Příběhy i trendy nabízí již dva roky Datový portál Libereckého kraje

Téměř za každým číslem uloženým na Datovém portálu Libereckého kraje se skrývá příběh – ze současnosti i z historie. A za sadami dat pak trendy, které ovlivňují naše každodenní životy. Portál už dva roky v režimu pilotního ověření zpřístupňuje důležitá data o regionu. Srozumitelně, přehledně a otevřeně. Právě tady najdete odpovědi podložené fakty.  

Obrázek založený na datech si můžete udělat například o vzdělávání a pracovním trhu v kraji. Dlouhodobě se mluví o nedostatku zaměstnanců v určitých profesích. Portál nabízí podrobná data o absolventech jednotlivých oborů. Kolik nových IT specialistů, strojařů nebo zdravotních sester úspěšně dokončí střední školy lze ověřit na pár kliků.   

Jaké pracovní příležitosti na ně čekají lze vyčíst z dat o struktuře pracovního trhu umístěných na portálu. Vyplývá z nich dominance průmyslových odvětví. Průmysl v současnosti v kraji zaměstnává téměř šedesát tisíc lidí, následuje ho obchod s necelými patnácti tisíci.        

Liberecký kraj proto dlouhodobě technické obory a podnikavost podporuje. Jeho Agentura regionálního rozvoje organizuje vzdělávací programy a soutěže Business Talent, Liberec Ideathon nebo čerstvě TechStarter. 

Půlstoletí pod sluncem (i sněhem) 

Na portálu se dají objevit nejen nejnovější data, ale i taková, která sahají do počátku šedesátých let. Bez problémů lze sledovat dlouhodobé trendy teplot a srážek, stejně jako extrémy posledních let. Dozvíme se například, že loňský rok byl v kraji nejteplejší od roku 1961 s průměrnou teplotou 9,7 °C. A také to, že první pětice let s nejvyšším teplotním průměrem spadá do posledního desetiletí, stejně jako nejsušší rok 2018.  

Data nabízejí jedinečný lokální pohled na probíhající klimatické změny. A zároveň poslouží každému, koho zajímá, kolik napadlo sněhu pod Ještědem třeba v roce, kdy se narodil. 

Děti putují místo ústavů do rodin 

Jedním z aktuálních témat je náhradní rodinná péče. Od začátku letošního roku už nelze umisťovat děti do tří let do kojeneckých ústavů. Česko tak ještě více spoléhá na pěstouny. V Libereckém kraji se už dříve dařilo svěřovat děti do rodin – a data z Datového portálu to potvrzují. Během roku 2024 našlo náhradní rodinu 79 dětí. Některé v adopci, jiné u pěstounů. 

Portál mapuje i oblast veřejného opatrovnictví – tedy případy, kdy soud omezí člověka ve svéprávnosti a opatrovníkem se stane obec. V celé republice je takto opatrováno přes 15 tisíc osob. Liberecký kraj eviduje 582 opatrovanců – nejméně ze všech krajů. 

Válečné pomníky připomínají padlé hrdiny 

Na závěr připomeňme i méně známá, ale o to cennější data o historických událostech v kraji. Unikátní dashboard přibližuje osudy 14 434 lidí, které na území našeho kraje dramaticky zasáhly války. Jsou to váleční hrdinové, ale i obyčejní občané, do jejichž životů vstoupil některý z konfliktů. Místa jejich uctění nebo posledního odpočinku jsou rozeseta po celém kraji.  

Připomínají, že vyspělost národa se pozná nejen podle toho, jak si váží a chápe svou vlastní historii, ale také podle toho, jak o ni pečuje. S trochou nadsázky by se dalo dodat, že vyspělost moderní doby spočívá především v tom, jak dokáže pracovat s fakty – a s ověřenými daty namísto dojmů. 

Doporučené články

Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie
Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie
V Domově a Centru denních služeb v Jablonci nad Nisou začali testovat unikátního robota Robica. Ten je jako první svého druhu v Evropě certifikován jako zdravotnický prostředek. Pomáhá zde klientům s poruchou autistického spektra, demencí a dalšími mentálními či pohybovými problémy. Testování probíhá díky společné iniciativě Agentury regionálního rozvoje a Libereckého kraje. Provoz je financován z projektu Evropský digitální inovační hub (EDIH) Northeast Bohemia.
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.