První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti

První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti

Je budoucnost technologická? A jakou roli v tom hraje člověk? Otázky, nad nimiž se v úterý 12. března 2024 od 19:30 hodin zamyslí hosté v pořadí třinácté liberecké PechaKucha Night. „Noc tlachů”, jak zní doslovný překlad japonského názvu, se vrací na pódium Kulturního centra Vratislavice 101010, kde lze rovněž v online předprodeji zakoupit vstupenky.

Paleta témat bude pestrá. Od vzdělávání přes průmysl a energetiku až po neziskový sektor. Od archeologie přes umělou inteligenci až k prvnímu lidskému výsadku na planetu Mars. Stranou nezůstane již tradičně umění a architektura, objeví se i téma stravování a dlouhověkosti. Z těchto střípků poskládá liberecká PechaKucha Night mozaiku budoucnosti. Prošpikované technologiemi, avšak věřme, že stále v rukou člověka.

Mezi hosty, kteří si s technologiemi tykají, patří dvojice z prestižního výběru Forbes 30 pod 30. Archeoložka a popularizátorka umělé inteligence Sara Polak sní o tom, že pomocí poznání prastarých civilizací nastíní fungování nově zformované lidské civilizace na planetě Mars. Filip Maleňák mezi přáteli platí za vizionáře a nezdolného optimistu. Při studiu Biomedicíny vymyslel aplikaci Záchranka, kterou dnes využívají záchranáři v České republice, Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách. Efektivně díky ní získávají důležitá data nejen o poloze, ale i o zdravotním stavu lidí v nouzi.

Liberecký kraj na pódiu reprezentují lídři dvou oceňovaných firem, Miloslav Masopust z nanotechnologického Elmarca a Miroslav Krejčík z rodinného inovativního podniku MSV Systems. Z jiného úhlu se do budoucnosti podívá Eva Dušková, která aktuálně na volné noze pomáhá školám v regionu nastavit metodiky práce s nadanými dětmi. Eva totiž věří, že bez systematické podpory nadaných dětí jen těžko vybudujeme zdravější a udržitelnější společnost. Na dlouhověkost si posvítíme s nutriční terapeutkou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Terezou Vágnerovou, palčivé aktuální téma energetiky z rukávu vytáhne Michal Svoboda, a to není zdaleka vše. Kompletní seznam dvanácti hostů najdete na webu 1012plus.

PechaKucha Night ve městě pod Ještědem již tradičně pořádají Agentura regionálního rozvoje, spolek PechaKucha Night Liberec a Liberecký kraj. „Za poslední dva roky pevně zakotvila v libereckém kulturním prostoru a funguje jako výkladní skříň kreativních a inovativních firem, spolků a jednotlivců. Srdečně vás tímto zvu na její třináctý díl v úterý 12. března do vratislavických Desítek,“ uzavírá Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Doporučené články

Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Podzimní Brownfields trip láká na turnovskou Uličku řemesel i lihovar s pěstitelskou pálenicí
Na cestu za poznáním revitalizovaných brownfieldů zve Liberecký kraj. Brownfields Trip plánuje na středu 13. listopadu, zájemce zaveze do Rychnova u Jablonce nad Nisou, Turnova, Svijanského újezdu a Křižan. Na programu dne budou komentované prohlídky integrovaného městského centra, uličky řemesel, lihovaru s pěstitelskou pálenicí i vesnické kulturní památky s kulturním přesahem.
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.