Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie

Robot mění životy k lepšímu. V Jablonci pomáhá lidem s autismem i demencí unikátní technologie

V Domově a Centru denních služeb v Jablonci nad Nisou začali testovat unikátního robota Robica. Ten je jako první svého druhu v Evropě certifikován jako zdravotnický prostředek. Pomáhá zde klientům s poruchou autistického spektra, demencí a dalšími mentálními či pohybovými problémy. Testování probíhá díky společné iniciativě Agentury regionálního rozvoje a Libereckého kraje. Provoz je financován z projektu Evropský digitální inovační hub (EDIH) Northeast Bohemia.

„Naším cílem je zlepšovat kvalitu života lidí s hendikepem a zároveň usnadnit práci personálu v sociálních službách. Robot Robic je krásným příkladem toho, jak může moderní technologie pomáhat v každodenní péči. Pokud se osvědčí, rádi bychom podobné inovace více rozšířili,“ říká Anna Provazníková, radní Libereckého kraje pro sociální oblast.

Robot komunikuje, cvičí i vyhodnocuje

Robic od španělské společnosti INROBICS REHAB byl navržen speciálně pro terapeutická cvičení s klienty. Na rozdíl od jiných robotů fungujících pouze na Androidu využívá pokročilou umělou inteligenci a přizpůsobuje se schopnostem uživatelů.

V Jablonci se už pomalu zabydluje jak mezi klienty, tak personálem. „Absolvovali jsme tři online školení se španělskými výrobci a začínáme jej využívat při práci s vytipovanými klienty. Někteří komunikují jen přes zvuková tlačítka, jiní znakovou řečí. Robic se jim umí přizpůsobit a vtáhnout je do interakce,“ potvrzuje Lenka Kadlecová, ředitelka Domova a Centra denních služeb v Jablonci. Robot s klienty cvičí, mluví, interaguje a také sleduje pokroky, například délku soustředění, rozvoj slovní zásoby nebo motoriku. Všechna data navíc ukládá pro terapeutické vyhodnocení.

Digitalizace má smysl i v sociálních službách

Testování robota probíhá v rámci služby „Test before invest“, kterou nabízí Evropský digitální inovační hub Northeast Bohemia (EDIH NEB) při Agentuře regionálního rozvoje. Jeho cílem je umožnit organizacím bezplatně otestovat nové technologie ještě před případným nákupem.

„Týmu EDIH se podařilo přivést do kraje technologii, která může zásadně změnit budoucnost péče o klienty sociálních služeb. Nejde o vzdálenou vizi – centra péče si ji mohou vyzkoušet už teď, zdarma a v reálném provozu. To je první krok k tomu, aby se z moderních technologií stal běžný nástroj v každodenní péči,“ říká Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje pro hospodářský a strategický rozvoj.

Robot Robic bude v Jablonci do konce srpna, poté zamíří do turnovské organizace Slunce všem, která poskytuje podporu lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Celý testovací provoz v Jablonci a Turnově je naplánován na čtyři měsíce.

Doporučené články

Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Zachraňují vztahy a ordinace lékařů. Spojil je inkubační program Výkop
Jakub Forman nechápal, proč byla jeho partnerka po společně stráveném dni smutná. Pavla Dufková a Denisa Hrubá viděly na vlastní oči, jak má nadměrné zatížení administrativou negativní vliv na fungování některých ordinací soukromých lékařů. Místo rezignace se všichni rozhodli situaci změnit. Spojuje je nejen Liberecký kraj, ale i cesta přes inkubační program Výkop – a zaměření na pozitivní emoce.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Projekt LIFEPOPWAT získal prestižní cenu LIFE Awards jako první v historii Česka.
Program LIFE podporuje už od roku 1992 nejodvážnější ekologické a klimatické projekty napříč Evropou. Letos se na scéně LIFE Awards blýskl Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL: projekt LIFEPOPWAT si odnesl hlavní cenu v kategorii Cirkulární ekonomika a kvalita života a stal se tak prvním vítězným projektem v této kategorii z České republiky.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.