Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představí špičkovou architekturu v kraji. Připomene dvacetiletí Soutěže Karla Hubáčka

Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představí špičkovou architekturu v kraji. Připomene dvacetiletí Soutěže Karla Hubáčka

Architektonicky výjimečné novostavby, úpravy veřejných ploch, odvážné rekonstrukce, udržitelné technologie ve stavebnictví. To vše propaguje a vyzvihuje v našem regionu prestižní Soutěž Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje. Letos slaví dvacet let, vypisuje hlasování veřejnosti o Stavbu dvacetiletí a chystá se na slavnostní večer ve formátu PechaKucha Night.

Soutěž Karla Hubáčka je dobrou příležitostí, jak si jednou ročně připomenout význam architektury ve společnosti. Toto „umění prostoru“ bezesporu přispívá ke kvalitnímu a spokojenému životu každého z nás, a to jak v případě soukromých bytových a veřejných staveb nebo společně sdílených prostranství městské zástavby. Stojí za to jej podporovat a prezentovat. V Libereckém kraji se tak děje soutěžní formou již od roku 2004.

K letošním dvacetinám soutěže pořádají Agentura regionálního rozvoje a Liberecký kraj slavnostní večer PechaKucha Night Liberec s podtitulem Art of Space. Příběhy architektů, stavaří a nositelů Ceny Karla Hubáčka ožijí 5. listopadu na pódiu Kulturního centra Vratislavice 101010.

Dynamický a zábavný formát PechaKucha prezentující inspirativní osobnosti (nejen) z regionu v Liberci zdomácněl. Poprvé po patnácti dějstvích se obrací ke svým japonským kořenům. Původně totiž vznikl v tokijském studiu Klein-Dytham Architecture se záměrem vytvořit prostor pro setkávání architektů. A aby nenudil, dostal do vínku vzorec 20x20. Prezentující na pódiu představí dvacet fotografií, na každou mají však pouhých dvacet vteřin

Architekti z Liberce a širokého okolí odprezentují například ukázkovou revitalizaci brownfiendu bývalé lučanské sklárny, nyní Automoto Museum Lučany, sídlo Kloboucké lesní ověnčené nejhodnotnějšími vavříny z Grand Prix Architektů 2023 nebo moderní technologie v architektuře. Včetně dnes tolik skloňované umělé inteligence. Představí se domy ze slámy, Český soběstačný dům, minimalismus ve stavebnictví nebo projekt Saláty na střeše, který vyhrál cenu Startup TUL.

Ke dvacetiletému jubileu Soutěže Karla Hubáčka rovněž Liberecký kraj vyhlásil anketu Stavba dvacetiletí. Hlasovat v ní je možné do 28. února 2025. Přehled staveb usilujících o tento prestižní titul najdete na webu soutěže. Slavnostní předání cen proběhne zároveň s vyhlášením oceněných ročníku 2025 v květnu příštího roku.

Od prvního listopadu 2024 bude zároveň spuštěn příjem přihlášek do ročníku 2025. Soutěž Karla Hubáčka tak již během několika málo dní vstoupí do své třetí dekády. A my si přejeme, aby se v ní objevil projekt světových parametrů, jakým stále je horský hotel Ještěd od liberecké ikony Karla Hubáčka. Držme našim architektům palce!

Doporučené články

Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Z Liberce až do Madridu: Akce „AI do škol“ vítězí v kategorii Best event!
Z Liberce až do Madridu: Akce „AI do škol“ vítězí v kategorii Best event!
Úspěch na evropské scéně slaví tým projektu Evropský digitální inovační hub Northeast Bohemia (EDIH NEB) liberecké Agentury regionálního rozvoje. Konference „AI do škol“, kterou uspořádali letos na jaře, zvítězila v prestižní soutěži All Digital Awards v kategorii Best event. Uspěli v konkurenci dalších organizací, které pořádají vzdělávací akce na podporu digitalizace, z celé Evropy.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.