Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představí špičkovou architekturu v kraji. Připomene dvacetiletí Soutěže Karla Hubáčka

Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představí špičkovou architekturu v kraji. Připomene dvacetiletí Soutěže Karla Hubáčka

Architektonicky výjimečné novostavby, úpravy veřejných ploch, odvážné rekonstrukce, udržitelné technologie ve stavebnictví. To vše propaguje a vyzvihuje v našem regionu prestižní Soutěž Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje. Letos slaví dvacet let, vypisuje hlasování veřejnosti o Stavbu dvacetiletí a chystá se na slavnostní večer ve formátu PechaKucha Night.

Soutěž Karla Hubáčka je dobrou příležitostí, jak si jednou ročně připomenout význam architektury ve společnosti. Toto „umění prostoru“ bezesporu přispívá ke kvalitnímu a spokojenému životu každého z nás, a to jak v případě soukromých bytových a veřejných staveb nebo společně sdílených prostranství městské zástavby. Stojí za to jej podporovat a prezentovat. V Libereckém kraji se tak děje soutěžní formou již od roku 2004.

K letošním dvacetinám soutěže pořádají Agentura regionálního rozvoje a Liberecký kraj slavnostní večer PechaKucha Night Liberec s podtitulem Art of Space. Příběhy architektů, stavaří a nositelů Ceny Karla Hubáčka ožijí 5. listopadu na pódiu Kulturního centra Vratislavice 101010.

Dynamický a zábavný formát PechaKucha prezentující inspirativní osobnosti (nejen) z regionu v Liberci zdomácněl. Poprvé po patnácti dějstvích se obrací ke svým japonským kořenům. Původně totiž vznikl v tokijském studiu Klein-Dytham Architecture se záměrem vytvořit prostor pro setkávání architektů. A aby nenudil, dostal do vínku vzorec 20x20. Prezentující na pódiu představí dvacet fotografií, na každou mají však pouhých dvacet vteřin

Architekti z Liberce a širokého okolí odprezentují například ukázkovou revitalizaci brownfiendu bývalé lučanské sklárny, nyní Automoto Museum Lučany, sídlo Kloboucké lesní ověnčené nejhodnotnějšími vavříny z Grand Prix Architektů 2023 nebo moderní technologie v architektuře. Včetně dnes tolik skloňované umělé inteligence. Představí se domy ze slámy, Český soběstačný dům, minimalismus ve stavebnictví nebo projekt Saláty na střeše, který vyhrál cenu Startup TUL.

Ke dvacetiletému jubileu Soutěže Karla Hubáčka rovněž Liberecký kraj vyhlásil anketu Stavba dvacetiletí. Hlasovat v ní je možné do 28. února 2025. Přehled staveb usilujících o tento prestižní titul najdete na webu soutěže. Slavnostní předání cen proběhne zároveň s vyhlášením oceněných ročníku 2025 v květnu příštího roku.

Od prvního listopadu 2024 bude zároveň spuštěn příjem přihlášek do ročníku 2025. Soutěž Karla Hubáčka tak již během několika málo dní vstoupí do své třetí dekády. A my si přejeme, aby se v ní objevil projekt světových parametrů, jakým stále je horský hotel Ještěd od liberecké ikony Karla Hubáčka. Držme našim architektům palce!

Doporučené články

Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Tradiční sklářství, Ještěd, inovace i digitalizace aneb Jak zaujmout norskou delegaci
Na konci listopadu se v Jablonci nad Nisou setkali zástupci veřejné správy, sdíleli své příklady dobré praxe a diskutovali, jak čelit výzvám v oblastech otevřených dat a práce s daty. Kromě českých datových specialistů jsme měli čest přivítat i vzácné hosty z Norska – odborníky z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Elektrický opékač uzenin bodoval v soutěži Business Talent 2024. První cenu si odnáší ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily
Slavnostní vyhlášení v pořadí již čtvrtého ročníku žákovské soutěže Business talent proběhlo ve čtvrtek v liberecké iQLANDII. Soutěžní týmy složené ze žáků osmých a devátých tříd základních škol Libereckého kraje soutěžily s výrobky vytvořenými na téma Rozhýbej to! za použití součástek z tajemného boxu. Odborná porota ocenila na 1. místě ZŠ Dr. F. L. Riegera Semily za inovativní Elektrický opékač uzenin.
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
České a norské zkušenosti ukázaly, jak pracovat s daty ve prospěch občanů
Efektivnější využívání dat zjednoduší každodenní život lidí a firem. Toto krédo rezonovalo na setkání zástupců veřejné správy v Jablonci nad Nisou s tématem otevřených dat a práce s daty. Že k cíli nevede vždy ta nejpřímější cesta a že je zapotřebí mnoha názorových střetů a změn k prosazení digitalizace veřejné správy, potvrdili snad všichni účastníci včetně delegace z Norské digitální agentury (Digdir) a Norské asociace lokálních a regionálních samospráv (KS).
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.