Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představila inovativní řešení ve stavebnictví

Šestnáctá liberecká PechaKucha Night představila inovativní řešení ve stavebnictví

Oslavou kvalitní architektury, poctivé stavařiny a osvícených investorů se stala šestnáctá liberecká PechaKucha Night ve vratislavických Desítkách. A nejen toho. Na pódiu se vystřídalo mnoho zajímavých inovativních řešení, od chytrého konstrukčního systému určeného ke stavbě slaměných domů až po AI modul vytvářející náročné fotorealistické vizualizace budov. Řada z nich pak ukázala cesty, jak dosáhnout ve stavařině udržitelnosti. Během večera také pořadatelé s diváky oslavili dvacetiny Soutěže Karla Hubáčka a odstartovali další, již jednadvacátý ročník. 

Jak s tradičním materiálem nakládat netradičně (a značně inovativně) ukázali bratři Dan a David Nevařilovi. Společně se svým ukrajinským partnerem, stavařem Artemem Ryzhkovem rozjíždí v Česku startup Svarog Buildings zaměřený na udržitelné stavebnictví. Na trh přicházejí s chytrým konstrukčním systémem ze slámy, s jehož pomocí jsou schopni během několika málo dní dokončit hrubou stavbu včetně střechy. Uhlíková stopa takového domu je sedmkrát menší než při použití klasických cihel a malty.  

Mezi další chytrá řešení večera patřil Český soběstačný dům Pavla Podruha, propagátora bydlení odpojeného od sítí, tzv. ostrovní řešení nebo dům Pátek investora Davida Brady. Ten si předsevzal pod Jizerskými horami vyvinout a do reality přetavit koncept minimalistického domu postaveného na čtyřiceti metrech čtverečních s náklady nepřevyšujícími 100 tisíc EUR. 

Současný trend umělé inteligence pronikající do všech oborů na PechaKucha Night přivezli architekti Dan Merta a Cyril Nešleha ze studia Modest Artificials. Publiku ukázali AI modul, s jehož pomocí lze v čase několika vteřin vytvořit fotorealistické vizualizace budov. Vyvinuli ho sami a je tak unikátní, že pro něj založili startup a hodlají ho nabízet na globálním trhu. 

 

Zelené střechy ochladí a občerství

Chytrá řešení a startupové podnikání na pódiu reprezentovala i Tereza Nalezená. Na doktorském studiu FUA TUL přišla s konceptem Salát na střeše a zvítězila s ním v soutěži Startup TUL. Myšlenkou Terezina konceptu je systém hydroponických farem umístěných buď volně nebo ve sklenících na střechách průmyslových hal. Pilotní projekt v kampusu TUL prý potvrzuje, že rostliny bez problému přežijí jak na rozpálené střeše, tak během sychravých dnů. Farma tak může být v provozu prakticky od posledních do prvních mrazů a v horkých dnech srážet teplotu o desítky stupňů. 

Mezi spíkry večera nechyběli ani architekti a stavaři ocenění v uplynulých ročnících Soutěže Karla Hubáčka. Liberečtí Jan Vondrák a Filip Cerha z mjölk architekti představili stavbu sídla Kloboucké lesní oceněnou příčkou nejvyšší tentokrát v Grand Prix Architektů 2023. Mimo jiné pro svou lokálnost, kdy vyjma solárních panelů žádný materiál na stavbu necestoval stovky kilometrů. Mnohdy jen a pouze tu stovku metrů přímo z linky Kloboucké lesní.

Soutěž Karla Hubáčka

Závěr večera patřil výzvě, kterou v článku rádi zopakujeme. V listopadu totiž nastal pro architekty z Libereckého kraje ten správný čas přihlásit své mimořádné stavby do jednadvacátého ročníku Soutěže Karla Hubáčka. Informace k přihláškám jsou zveřejněny na webu soutěže. Celé dění je možno sledovat také na Facebooku a Instagramu: Soutěž Karla Hubáčka.  

Doporučené články

Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 na konci října hostila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Hned na úvod došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, které odstartovalo činnost SPointu, nového kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.