Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Digitalizace správy měst a obcí přestává být výsadou progresivních politiků a úředníků. Začíná být považována za standard, svým způsobem nutnost doby. V advokacii a popularizaci digitálních technologií hraje významnou roli nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut. Ta již posedmé udělovala ceny Chytrá města. A Liberecký kraj potřetí během čtyř let nechyběl mezi oceněnými.

Hlavním cílem soutěže, do které se letos přihlásilo přes 120 subjektů, je motivovat a inspirovat k realizaci chytrých řešení a projektů, a to napříč Českem. „Liberecký kraj je mezi kolegy působícími v tuzemských samosprávách považován za ten progresivní. Poměrně často hostíme delegace z různých koutů Česka. I my ale rádi chodíme pro inspiraci k sousedům,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Výsledkem takovéto inspirace v Královéhradeckém kraji je čerstvě oceněný Informační a datový portál Libereckého kraje, který byl letos spuštěn v režimu pilotního ověření. Občanům ale i samotným politikům dává nahlédnout pod pokličku dění v regionu za pomoci tvrdých dat z dvaceti různých oblastí a také prvních sad otevřených dat kraje.

Otevřená data z Datového portálu již delší dobu využívá mobilní aplikace Záchranka.

„Využít ho mohou například studenti při tvorbě svých prací, novináři jako zdroj pro hlubší analýzy nebo starostové měst a obcí pro kompetentnější rozhodování. Otevřená data poslouží programátorům při tvorbě užitečných aplikací všeho druhu,“ dodává Jiří Ulvr. Jedna taková už ostatně z Datového portálu čerpá. Jedná se o aplikaci Záchranka a putují do ní data o krajských pohotovostech.

Pilotní provoz portálu bude probíhat až do konce roku 2026. Ocenění v soutěži Chytrá města v kategorii Projekt pro regiony vnímá Liberecký kraj jako potvrzení nastaveného kurzu. „Digitalizace krajských agend je naší dlouhodobou snahou. To ostatně potvrzuje třetí ocenění v této prestižní soutěži během posledních čtyř let,“ uzavírá Jiří Ulvr.

Provoz Datového portálu zajišťuje pro Liberecký kraj Agentura regionálního rozvoje. Mimořádně cenná je pro ni zpětná vazba od veřejnosti. Poskytnout ji můžete i vy prostřednictvím krátkého online formuláře.

Doporučené články

První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti
První letošní PechaKucha Night Liberec nastíní vize budoucnosti
Je budoucnost technologická? A jakou roli v tom hraje člověk? Otázky, nad nimiž se v úterý 12. března 2024 od 19:30 hodin zamyslí hosté v pořadí třinácté liberecké PechaKucha Night. „Noc tlachů”, jak zní doslovný překlad japonského názvu, se vrací na pódium Kulturního centra Vratislavice 101010, kde lze rovněž v online předprodeji zakoupit vstupenky.
Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě
Výzkumné centrum CXI TUL ocenilo přínos žen ve vědě
„Je čas uznat, že více diverzity znamená více inovací,” slova, kterými generální tajemník OSN António Guterres v roce 2021 podpořil zástupkyně něžného pohlaví na vědeckovýzkumných pozicích, rezonují (nejen) v akademické komunitě každý únor o trochu silněji. V neděli jedenáctého totiž slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.
Jak pracovat s nadanými? První základní školy v kraji využily bezplatné konzultace
Jak pracovat s nadanými? První základní školy v kraji využily bezplatné konzultace
Jak pomoci nadaným dětem k vyšší úspěšnosti a jak celkově zlepšit atmosféru ve třídách? Pro odpovědi na tyto otázky je často nejlepší vypravit se přímo do škol. Nabídku bezplatné pomoci a zmapování práce s nadanými dostaly od Libereckého kraje potažmo jeho Agentury regionálního rozvoje desítky ředitelů základních škol. Metodička nadání, konzultantka pro školy a rodiče Eva Dušková na podzim zavítala ke třem z nich.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.