Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Digitalizace správy měst a obcí přestává být výsadou progresivních politiků a úředníků. Začíná být považována za standard, svým způsobem nutnost doby. V advokacii a popularizaci digitálních technologií hraje významnou roli nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut. Ta již posedmé udělovala ceny Chytrá města. A Liberecký kraj potřetí během čtyř let nechyběl mezi oceněnými.

Hlavním cílem soutěže, do které se letos přihlásilo přes 120 subjektů, je motivovat a inspirovat k realizaci chytrých řešení a projektů, a to napříč Českem. „Liberecký kraj je mezi kolegy působícími v tuzemských samosprávách považován za ten progresivní. Poměrně často hostíme delegace z různých koutů Česka. I my ale rádi chodíme pro inspiraci k sousedům,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Výsledkem takovéto inspirace v Královéhradeckém kraji je čerstvě oceněný Informační a datový portál Libereckého kraje, který byl letos spuštěn v režimu pilotního ověření. Občanům ale i samotným politikům dává nahlédnout pod pokličku dění v regionu za pomoci tvrdých dat z dvaceti různých oblastí a také prvních sad otevřených dat kraje.

Otevřená data z Datového portálu již delší dobu využívá mobilní aplikace Záchranka.

„Využít ho mohou například studenti při tvorbě svých prací, novináři jako zdroj pro hlubší analýzy nebo starostové měst a obcí pro kompetentnější rozhodování. Otevřená data poslouží programátorům při tvorbě užitečných aplikací všeho druhu,“ dodává Jiří Ulvr. Jedna taková už ostatně z Datového portálu čerpá. Jedná se o aplikaci Záchranka a putují do ní data o krajských pohotovostech.

Pilotní provoz portálu bude probíhat až do konce roku 2026. Ocenění v soutěži Chytrá města v kategorii Projekt pro regiony vnímá Liberecký kraj jako potvrzení nastaveného kurzu. „Digitalizace krajských agend je naší dlouhodobou snahou. To ostatně potvrzuje třetí ocenění v této prestižní soutěži během posledních čtyř let,“ uzavírá Jiří Ulvr.

Provoz Datového portálu zajišťuje pro Liberecký kraj Agentura regionálního rozvoje. Mimořádně cenná je pro ni zpětná vazba od veřejnosti. Poskytnout ji můžete i vy prostřednictvím krátkého online formuláře.

Doporučené články

V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
Více jak šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.