Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Třetí ocenění během čtyř let. Datový portál Libereckého kraje uspěl v soutěži Chytrá města

Digitalizace správy měst a obcí přestává být výsadou progresivních politiků a úředníků. Začíná být považována za standard, svým způsobem nutnost doby. V advokacii a popularizaci digitálních technologií hraje významnou roli nevládní nezisková organizace Smart City Innovations Institut. Ta již posedmé udělovala ceny Chytrá města. A Liberecký kraj potřetí během čtyř let nechyběl mezi oceněnými.

Hlavním cílem soutěže, do které se letos přihlásilo přes 120 subjektů, je motivovat a inspirovat k realizaci chytrých řešení a projektů, a to napříč Českem. „Liberecký kraj je mezi kolegy působícími v tuzemských samosprávách považován za ten progresivní. Poměrně často hostíme delegace z různých koutů Česka. I my ale rádi chodíme pro inspiraci k sousedům,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Výsledkem takovéto inspirace v Královéhradeckém kraji je čerstvě oceněný Informační a datový portál Libereckého kraje, který byl letos spuštěn v režimu pilotního ověření. Občanům ale i samotným politikům dává nahlédnout pod pokličku dění v regionu za pomoci tvrdých dat z dvaceti různých oblastí a také prvních sad otevřených dat kraje.

Otevřená data z Datového portálu již delší dobu využívá mobilní aplikace Záchranka.

„Využít ho mohou například studenti při tvorbě svých prací, novináři jako zdroj pro hlubší analýzy nebo starostové měst a obcí pro kompetentnější rozhodování. Otevřená data poslouží programátorům při tvorbě užitečných aplikací všeho druhu,“ dodává Jiří Ulvr. Jedna taková už ostatně z Datového portálu čerpá. Jedná se o aplikaci Záchranka a putují do ní data o krajských pohotovostech.

Pilotní provoz portálu bude probíhat až do konce roku 2026. Ocenění v soutěži Chytrá města v kategorii Projekt pro regiony vnímá Liberecký kraj jako potvrzení nastaveného kurzu. „Digitalizace krajských agend je naší dlouhodobou snahou. To ostatně potvrzuje třetí ocenění v této prestižní soutěži během posledních čtyř let,“ uzavírá Jiří Ulvr.

Provoz Datového portálu zajišťuje pro Liberecký kraj Agentura regionálního rozvoje. Mimořádně cenná je pro ni zpětná vazba od veřejnosti. Poskytnout ji můžete i vy prostřednictvím krátkého online formuláře.

Doporučené články

Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Soutěžní program TechStarter propojí školy s firmami. Studenty postaví před reálné výzvy z praxe
Potřebujeme přípravek na měření házivosti kotoučů. Chceme zařízení měřící průtok v chladících kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Tyto a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů. Spouští jej Agentura regionálního rozvoje (ARR) ve spolupráci s Libereckým krajem, bude trvat půl roku a jeho cílem je podpořit technické vzdělávání v regionu.
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Mladí řeší problémy regionu. Nápady z Liberec Ideathon jdou do realizace
Čtyřiadvacetihodinový zápřah na soutěži Liberec Ideathon mají sice za sebou, jejich nápady ale žijí dál. Více než šedesát studentů středních škol a Technické univerzity v Liberci letos v dubnu odevzdalo celkem devatenáct projektů do rukou zadavatelů, zástupců Libereckého kraje, Statutárního města Liberec, science centra iQLANDIA a Agentury regionálního rozvoje. To už je solidní porce inspirace od mladých a aktivních lidí připravených pomoci regionu.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.