Udržitelnost a byznys mohou jít ruku v ruce, jak ukáže konference ForSEK v liberecké knihovně

Udržitelnost a byznys mohou jít ruku v ruce, jak ukáže konference ForSEK v liberecké knihovně

Jak začít ve firmě s udržitelností, aby to bylo skutečně udržitelné? Na co si dát pozor, abych nedostal pokutu za greenwashing? A jak se popasovat s novou legislativou týkající se sociálního podnikání? Na to vše nabídne odpovědi konference ForSEk 24, která se uskuteční ve středu 23. října v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Pořádá ji Agentura regionálního rozvoje ve spolupráci s Libereckým krajem, Družstvem TEXman a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR. Registraci je možné provést zdarma na webu forsek24.cz.

Akce je určena jak začínajícím podnikatelům zajímajícím se o udržitelnou ekonomiku, tak i velkým firmám, které se připravují na povinnost ESG reportingu. „Zveme i zástupce obcí a samospráv, kteří se tu dozví veškeré aktuální informace o nové legislativě týkající se sociálního podnikání nebo třeba jak by mělo vypadat odpovědné veřejné zadávání,“ říká Zuzana Rengerová z Agentury regionálního rozvoje.

Za greenwashing hrozí pokuty

Ekologie a udržitelnost jsou dnes populární natolik, že se často propisují i do komunikace firem a živnostníků směrem k zákazníkům. „Na trhu se objevují výrobky, které se tváří jako eko, ale ve skutečnosti tomu tak není. Málokdo si ale uvědomí, že podnikatelům v tomto případě hrozí i pokuta,“ upozorňuje Zuzana Rengerová. I to bude jedním z témat třetího ročníku konference. Co je greenwashing a jak se mu vyhnout, prozradí Jana Bábiková z CIRA Advisory. Ta představí i novinky ze světa ESG. Zaměří se na transparentnost a zodpovědný přístup, které jsou čím dál více očekávány nejen od velkých firem, ale i malých podniků.

Sociální ekonomika v praxi i legislativě

Podnikatelé a zástupci obecních samospráv přivítají aktuální informace o novinkách v legislativě. Jak se nový zákon a národní strategie podpory sociální ekonomiky dotkne sociálního podnikání v praxi, vysvětlí Ondřej Závodský z Ministerstva práce a sociálních věcí. „Nový zákon podpoří pracovní začlenění těch, kteří jsou jakýmkoli způsobem znevýhodněni. Při práci s místními podnikateli zjišťuji, že se tato problematika týká většiny z nich, přestože si to ne vždy uvědomují,“ uvádí Zuzana Rengerová a dodává, že jako dobrý příklad odpovědného veřejného zadávání se na konferenci představí město Jičín.

Jak se vydat na cestu k udržitelnému podnikání a ESG

Na ESG reporting obce nebo sociálního podniku se zaměří workshop Jany Smetanové a Pavla Doležala z Centra investic, rozvoje a inovací z Hradce Králové. Poskytnou praktický manuál, jak report sestavit a jak s ním pracovat, přivezou konkrétní ukázku postupu na příkladu dvou sociálních podniků z Královéhradeckého kraje. Workshop Marka Mencla z Pábení zase ukáže firmám, jak inovativní a odpovědné přístupy aplikovat do každodenní podnikatelské praxe, aby to bylo efektivní a udržitelné.

Celou akcí bude provázet Vojtěch Koval, autor a moderátor podcastu Loopa, jenž se dlouhodobě zabývá tématy, jako je udržitelnost a cirkulární ekonomika. Kromě přednášek, panelových diskusí a workshopů bude čas i na inspirativní networking. Na konferenci bude také podepsáno Memorandum o spolupráci mezi MPSV (Ondřej Závodský), TESSEA ČR (Tereza Dostálová) a ARR (Petr Dobrovský).

Třetí ročník Fóra sociální ekonomiky ForSEk pořádá Agentura regionálního rozvoje a Liberecký kraj ve spolupráci s Družstvem TEXman a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR. Záštitu nad ním převzali Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova, a Zbyněk Miklík, krajský radní pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Doporučené články

Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Jak prodat chuť hor, úlevu od bolesti a klid na personálním oddělení? Workshop nabídl trojici řešení
Marketing a malé firmy – spojení, které má svá specifika, mnoho světlých, ale i stinných stránek. Roky zkušeností a milionové rozpočty nahrazují marketéři nadšením a perfektním přehledem o produktu. Mají ho zpravidla na dosah ruky. Na co však čas od času zapomínají, je zákazník. Měl by vždy stát na prvním místě – a to rozhodně není jen prázdná fráze.
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Poplatky obcím snadno a z pohodlí domova. Starostové sází na nový Platební portál
Zjednodušit občanům komunikaci s úřadem, ušetřit čas nebo prostě jít s dobou. To jsou motivy, proč se starostové Milan Götz z Kunratic na Frýdlantsku a Tomáš Levinský z Rychnova u Jablonce nad Nisou rozhodli využít Platebního portálu Libereckého kraje mezi prvními. Novinka funguje od loňského roku a do obcí ji zdarma implementuje Agentura regionálního rozvoje.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.