V České Lípě vznikne centrum zaměřené na boj s kybernetickými hrozbami

V České Lípě vznikne centrum zaměřené na boj s kybernetickými hrozbami

Projekt Juniorního centra zaměřeného na vzdělávání v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti dostává v Libereckém kraji reálné obrysy. Nové centrum vznikne při Střední průmyslové škole v České Lípě (SPŠ ČL). Zajistí výuku pro své žáky, později i pro ostatní školy, pro firmy nebo samosprávy v kraji.

Rostoucí význam ochrany citlivých dat před útoky hackerů přiměl Liberecký kraj k zařazení kybernetické a informační bezpečnosti do priorit rozvojové koncepce Chytřejší kraj. Společně s Agenturou regionálního rozvoje zahájil přípravu centra, které má vzniknout při jedné z krajských středních škol.

„Po prostudování předložených žádostí  jsme zvolili Střední průmyslovou školu v České Lípě. V návaznosti na to jsme vyhlásili výběrové řízení na studii proveditelnosti, ze které vzejde koncepce centra,” uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a dodal, že právě v těchto dnech začínají experti na koncepčním materiálu pracovat. 

Ředitel českolipské průmyslové školy Petr Veselý rostoucí význam kybernetické bezpečnosti potvrdil: „Svět se mění, přesouvá se do online prostředí a ruku v ruce s tím roste riziko kybernetických hrozeb. Aktuální situaci jsme před dvěma lety zohlednili koncepční změnou výukových plánů oboru IT. Zároveň jsme na škole upgradovali serverové a síťové technologie.” Prvními výsledky se již českolipští mohou pochlubit. Jsou jimi loňské vynikající výsledky žáků SPŠ ČL na IT soutěžích, první místa na celostátní soutěži Bobřík informatiky v obou středoškolských kategoriích a na soutěži Kraj pro bezpečný internet v kategorii PLUS. 

„Vznik centra v prostorách školy předpokládá v první fázi investici do počítačové infrastruktury a do personálu. Studie má přinést detailní pohled na věc. V dalších plánech je vybudování metodického centra pro pedagogy nebo vytvoření návazných kurzů ve spolupráci se zaměstnavateli. Nebráníme se ani studijnímu programu vytvořenému na míru krajským odvětvím,” doplnil Ramzer. 

Dlouhodobá vize školy je sloužit do budoucna jako centrum, které kromě vzdělávání vlastních žáků, žáků ostatních škol, zaměstnanců firem a samospráv nabídne hlubší možnosti spolupráce. Firmy nebo samosprávy budou moci centrum využít při implementaci prvků kybernetické bezpečnosti během stavby nových IT systémů nebo během zavádění nových technologií. Svou roli může hrát při řešení bezpečnostních incidentů a také jako pořadatel soutěží lokálního i celorepublikového charakteru. 

Doporučené články

Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Liberecký ForSEk 24 představil novinky v sociálním podnikání. Posvětil vznik nového SPointu
Třetí ročník fóra sociální ekonomiky ForSEk 24 na konci října hostila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Hned na úvod došlo k podpisu memoranda o spolupráci mezi MPSV, Agenturou regionálního rozvoje a Tematickou sítí pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, které odstartovalo činnost SPointu, nového kontaktního místa pro sociální podniky a zájemce o sociální ekonomiku.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.