V České Lípě vznikne centrum zaměřené na boj s kybernetickými hrozbami

V České Lípě vznikne centrum zaměřené na boj s kybernetickými hrozbami

Projekt Juniorního centra zaměřeného na vzdělávání v oblasti kybernetické a informační bezpečnosti dostává v Libereckém kraji reálné obrysy. Nové centrum vznikne při Střední průmyslové škole v České Lípě (SPŠ ČL). Zajistí výuku pro své žáky, později i pro ostatní školy, pro firmy nebo samosprávy v kraji.

Rostoucí význam ochrany citlivých dat před útoky hackerů přiměl Liberecký kraj k zařazení kybernetické a informační bezpečnosti do priorit rozvojové koncepce Chytřejší kraj. Společně s Agenturou regionálního rozvoje zahájil přípravu centra, které má vzniknout při jedné z krajských středních škol.

„Po prostudování předložených žádostí  jsme zvolili Střední průmyslovou školu v České Lípě. V návaznosti na to jsme vyhlásili výběrové řízení na studii proveditelnosti, ze které vzejde koncepce centra,” uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a dodal, že právě v těchto dnech začínají experti na koncepčním materiálu pracovat. 

Ředitel českolipské průmyslové školy Petr Veselý rostoucí význam kybernetické bezpečnosti potvrdil: „Svět se mění, přesouvá se do online prostředí a ruku v ruce s tím roste riziko kybernetických hrozeb. Aktuální situaci jsme před dvěma lety zohlednili koncepční změnou výukových plánů oboru IT. Zároveň jsme na škole upgradovali serverové a síťové technologie.” Prvními výsledky se již českolipští mohou pochlubit. Jsou jimi loňské vynikající výsledky žáků SPŠ ČL na IT soutěžích, první místa na celostátní soutěži Bobřík informatiky v obou středoškolských kategoriích a na soutěži Kraj pro bezpečný internet v kategorii PLUS. 

„Vznik centra v prostorách školy předpokládá v první fázi investici do počítačové infrastruktury a do personálu. Studie má přinést detailní pohled na věc. V dalších plánech je vybudování metodického centra pro pedagogy nebo vytvoření návazných kurzů ve spolupráci se zaměstnavateli. Nebráníme se ani studijnímu programu vytvořenému na míru krajským odvětvím,” doplnil Ramzer. 

Dlouhodobá vize školy je sloužit do budoucna jako centrum, které kromě vzdělávání vlastních žáků, žáků ostatních škol, zaměstnanců firem a samospráv nabídne hlubší možnosti spolupráce. Firmy nebo samosprávy budou moci centrum využít při implementaci prvků kybernetické bezpečnosti během stavby nových IT systémů nebo během zavádění nových technologií. Svou roli může hrát při řešení bezpečnostních incidentů a také jako pořadatel soutěží lokálního i celorepublikového charakteru. 

Doporučené články

Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
Letní PechaKucha Night v Kině Varšava představí tucet výjimečných sklářských příběhů 
PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát. Od řečníků vyžaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. Ve čtvrtek 25. srpna se v Kině Varšava od osmi hodin odehraje již sedmá liberecká akce tohoto formátu. Tentokrát v rámci festivalu skla Crystal Valley Week. 
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design jako konkurenční výhoda. CzechTrade podpoří i vaše designové studio
Design Centrum CzechTrade přispívá k tomu, že se i začínající či méně známí čeští designéři dostávají k zajímavým světovým zakázkám. A zvučná jména českého designu jako Liběna Rochová nebo Olgoj Chorchoj jsou zase ve světě lépe vidět. Z druhé strany vzato, české podniky díky CzechTrade a jeho databázi nacházejí pro design svých produktů špičkové profesionály. Využívají toho stále častěji, uvědomují si totiž, že pro ně design znamená velkou konkurenční výhodu.
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Hlavně, ať nápady neleží v šuplíku. Lucie Ligasová posouvá český nanovýzkum vpřed
Místo trendy džín si jako desetiletá k narozeninám přála mikroskop a vždy chtěla věcem přijít na kloub. Lucie Ligasová se na dráhu vědy a výzkumu definitivně vydala po setkání s profesorem Davidem Lukášem, jednou z ikon libereckého nanovýzkumu. Na jeho přednášce jí učaroval generátor, který chrlil chomáče jinak okem neviditelných vláken. Zrodilo se tak celoživotní poslání. Dnes zastává Lucie manažerskou pozici a pomáhá firmám sdruženým v klastru Nanoprogress uvádět poznatky českého nanovýzkumu do praxe. Chybí jí práce v laboratoři? Jaká byla její cesta a jaké to je, dělat svět více a více nano?
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.